Zníženie hlavy valcov a úprava riadiacej jednotky. Aké máš možnosti?

Ferrari Tipo F140C V12
Tuning
Publikoval Denis

Ďalší článok o úprave komponentov motora je tu. Dnes si napíšeme niečo o znížení hlavy valcov a úprave riadiacej jednotky motora (chipovanie). Poďme teda rovno k veci:

1. Zvýšenie tlaku vo valci

Obsah

Jedným zo spôsobov ako navýšiť výkon motora je zvýšiť tlak vo valci tým, že zvýšiš kompresný pomer. Kompresný pomer je možné zvýšiť viacerými spôsobmi:

Najšetrnejším z týchto spôsobov je zníženie tesnenia hlavy valcov a jeho výmena za kovové. Hlave valcov sme sa už predtým venovali v samotnom článku. Nižšie tesnenia nijaký extrémny nárast výkonu neprinesú, pretože zníženie sa dá počítať len v niekoľkých desatinách milimetrov. Oveľa účinnejší, no zložitejší spôsob, je zníženie (zbrúsenie) hlavy valcov.

Túto úpravu by som však prenechal rukám odborníkov, pretože pri znížení hlavy hrozí, že sa ventily stretnú s piestami a táto oprava by ťa vyšla naozaj draho. Po tejto úprave sa ti zvýši krútiaci moment a motor pôjde ľahšie do otáčok.

Úprava riadiacej jednotky motora

Je to jedna z najčastejších úprav preplňovaného motora. O samotnej riadiacej jednotke sa môžeš dočítať v článku Srdce motora už možno poznáš, no poznal si jeho mozog a teda riadiacu jednotku? Pokiaľ sa však bavíme o atmosférickom motore, samostatná úprava riadiacej jednotky moc výkonu nepridá, preto sa často kombinuje s ďalšími úpravami. Po tomto type úpravy sa zvýši výkon, krútiaci moment, ale aj pružnosť motora. Dôležitým faktorom je aj zníženie spotreby, ktoré je však závislé od štýlu jazdy.

Úprava riadiacej jednotky prebieha preprogramovaním pôvodného programu motora, takzvaných kalibračných dát, ktorých úlohou je riadiť napríklad:

  • dĺžku vstreku paliva

  • silu vstreku paliva

  • priebeh predstihu

Celá úprava trvá asi 2 hodiny, aj s inštaláciou novej riadiacej jednotky. Firiem, ktoré ponúkajú úpravu riadiacej jednotky (chiptuning) je strašne veľa, nie vždy je však najlepšia tá, ktorá ponúka úpravu za čo najnižšiu cenu. Je lepšie uprednostniť kvalitu, ktorú ti ponúknu odborníci, aby si predišiel možným komplikáciám.