Logo Autoride.sk

Downsizing: Vedel si, čo je to a ako funguje, respektíve nefunguje?

Publikoval Denis -

Downsizing sa začal rozmáhať s príchodom čoraz prísnejších emisných noriem, na ktoré výrobcovia automobilov reagovali tým, že začali redukovať objem a počet valcov motora. Downsizing teda znamená znižovanie objemu motoru pri zachovaní jeho pôvodného výkonu. Aké klady a zápory však táto technológia prináša?

Väčší motor znamená väčšiu hmotnosť a tým aj väčšiu spotrebu. Existuje viacero spôsobov ako je možné dosiahnuť rovnaký výkon z menšieho motora, pri zachovaní nižšej spotreby, a to napríklad pomocou priameho vstrekovania paliva, variabilného časovania ventilov, turbodúchadlom alebo kompresorom. Výhodou downsizingu by mala byť najmä nižšia spotreba paliva a tým aj nižšia tvorba emisií.

Downsizingové motory skutočne dosahujú nižšiu spotrebu ako ich väčší atmosférickí súrodenci, je však možné dodržať ju len pri veľmi jemnom akcelerovaní a pri nevyužití plného potenciálu motora. Laboratórne testy ukazujú skvelé výsledky, ale s reálnou prevádzkou nemajú nič spoločné. Pri plnom zaťažení motora sa začne prejavovať slabina downsizingu, čo znamená, že spotreba týchto malých motorov atakuje aj trojnásobne vyššie hodnoty ako udáva výrobca a je dokonca vyššia ako pri veľkých atmosférických motoroch. Vyššia spotreba však znamená aj väčšiu tvorbu emisií, čo v konečnom dôsledku neguje zámer downsizingu.

Otázna je však aj spoľahlivosť týchto motorov. Mnoho týchto motorov má totiž premrštený výkon, čo znamená, že sú zaťažované omnoho viac ako ich veľko-objemoví súrodenci. Navzdory tomu že výrobcovia tvrdia opak, nemyslím si, že tieto malé motorčeky dokážu najazdiť rovnaký počet kilometrov ako objemnejšie motory s väčším počtom valcov. Downsizing taktiež vytvoril motory ktoré sú technologicky sofistikovanejšie a nachádza sa v nich väčšie množstvo komponentov, ktorých oprava či výmena je finančne nákladnejšia a sú náročnejšie na údržbu.

Malé downsizingové turbomotory majú síce vysoký výkon a dokážu pri pokojnej jazde dodržať nízku spotrebu, ale kto z nás si kupuje výkonné auto len preto, aby tento výkon potom nevyužil? Downsizing má teda nalákať kupujúcich na vysoký výkon a nízku spotrebu paliva, ktorá však ani zďaleka nezodpovedá reálnej prevádzke, a preto to považujeme za jeden veľký podvod. Našťastie downsizing je na ústupe a výrobcovia započali návrat k starému dobrému upsizingu a teda zväčšovaniu objemu motorov. Na scénu však prichádzajú aj elektromobily, ktoré by mohli postupom času nahradiť všetky spaľovacie motory.

motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: Downsizing: Vedel si, čo je to a ako funguje, respektíve nefunguje?
G