Downsizing: Vedel si, čo je to a ako funguje, respektíve nefunguje?
Downsizing sa začal rozmáhať s príchodom čoraz prísnejších emisných noriem, na ktoré výrobcovia automobilov reagovali tým, že začali redukovať objem a počet valcov motora. Downsizing teda znamená znižovanie objemu motoru pri zachovaní jeho pôvodného výkonu. Aké klady a zápory však táto technológia prináša?
Väčší motor znamená väčšiu hmotnosť a tým aj väčšiu spotrebu. Existuje viacero spôsobov ako je možné dosiahnuť rovnaký výkon z menšieho motora, pri zachovaní nižšej spotreby, a to napríklad pomocou priameho vstrekovania paliva, variabilného časovania ventilov, turbodúchadlom alebo kompresorom. Výhodou downsizingu by mala byť najmä nižšia spotreba paliva a tým aj nižšia tvorba emisií.
Obsah
Ako funguje downsizing
Downsizingové motory skutočne dosahujú nižšiu spotrebu ako ich väčší atmosférickí súrodenci, je však možné dodržať ju len pri veľmi jemnom akcelerovaní a pri nevyužití plného potenciálu motora. Laboratórne testy ukazujú skvelé výsledky, ale s reálnou prevádzkou nemajú nič spoločné. Pri plnom zaťažení motora sa začne prejavovať slabina downsizingu, čo znamená, že spotreba týchto malých motorov atakuje aj trojnásobne vyššie hodnoty ako udáva výrobca a je dokonca vyššia ako pri veľkých atmosférických motoroch. Vyššia spotreba však znamená aj väčšiu tvorbu emisií, čo v konečnom dôsledku neguje zámer downsizingu.
Spoľahlivosť malých motorov
Otázna je však aj spoľahlivosť týchto motorov. Mnoho týchto motorov má totiž premrštený výkon, čo znamená, že sú zaťažované omnoho viac ako ich veľko-objemoví súrodenci. Navzdory tomu že výrobcovia tvrdia opak, nemyslím si, že tieto malé motorčeky dokážu najazdiť rovnaký počet kilometrov ako objemnejšie motory s väčším počtom valcov. Downsizing taktiež vytvoril motory ktoré sú technologicky sofistikovanejšie a nachádza sa v nich väčšie množstvo komponentov, ktorých oprava či výmena je finančne nákladnejšia a sú náročnejšie na údržbu.
Vysoký výkon a nízka spotreba?
Malé downsizingové turbomotory majú síce vysoký výkon a dokážu pri pokojnej jazde dodržať nízku spotrebu, ale kto z nás si kupuje výkonné auto len preto, aby tento výkon potom nevyužil? Downsizing má teda nalákať kupujúcich na vysoký výkon a nízku spotrebu paliva, ktorá však ani zďaleka nezodpovedá reálnej prevádzke, a preto to považujeme za jeden veľký podvod. Našťastie downsizing je na ústupe a výrobcovia započali návrat k starému dobrému upsizingu a teda zväčšovaniu objemu motorov. Na scénu však prichádzajú aj elektromobily, ktoré by mohli postupom času nahradiť všetky spaľovacie motory.