AUTORIDE

Kontrolka filtra pevných častíc DPF / FAP - prečo svieti?

Kontrolky na palubovke
Pod kapotou
Publikoval Denis  

Dépéefko. Zrejme si už túto skratku počul. Ide o filter pevných častíc. Môže tiež mať skratku FAP, avšak vo Francúzštine. Tebe bude asi známejšia anglická skratka DPF - Diesel Particular Filter. Ak máš dieselové auto vyrobené po roku 2007, určite si sa s ním už stretol. Čo treba robiť ak ti táto kontrolka zasvieti v aute? Musíš ihneď odstaviť auto? Alebo s ňou môžeš jazdiť? Ako vieš predísť tomu, aby ti zasvietila. Čítaj ďalej.

V čom môže byť porucha

Obsah

DPF zaviedla Európska únia, aby znižovala množstvo exhalátov v ovzduší. Ide o zariadenie, ktoré filtruje pevné častice výfukových plynov dieselového motora. Životnosť filtra je 180 tis. - 240 tis kilometrov.

Pravidelna sa zanáša. Najmä od aditív, ktoré obsahuje nafta. Zanesenie filtra je teda priamo úmerné počtu litrov, ktoré auto spáli.

S autom, v ktorom svieti kontrolka filtra pevných častíc DPF / FAP sa NEODPORÚČA jazdiť.

Samotný filter nie je úplne najlacnejšia položka v rámci servisovania vozidla. Preto sa vždy informuj na výplach, pokiaľ je teda vôbec možný.

Čo treba urobiť, keď zasvieti?

Sú dve možnosti, prečo ti zasvietila táto kontrolka. Signalizuje buď problém s DPF, alebo iba potrebuje prečistiť. Zistíš to jednoducho. Vyskúšaj regeneráciu. Ako?

Zober svojho tátoša na “projížďku”. Drž ho neustále v otáčkach 2000 až 2600 ot/min. Ak sa filter zregeneruje, kontrolka zhasne a ty máš ušetrené peniaze.

Súvisiaci článok - DPF filter a čistenie: Akým spôsobom vyčistiť DPF filter a dá sa to vôbec?

Ak nezhasne, treba navštíviť mechanikov.

Je pravdepodobné, že elektronika prepne automaticky automobil do núdzového režimu, ktorý zabezpečí, aby si došiel do servisu.

V servise spravia diagnostiku. Tá buď potvrdí zanesenie filtra, alebo ukáže na inú chybu.

TIP: Aj keď sa ukáže, že tvojmu aute nepomôže regenerácia, nezúfaj. Je možné, že nebudeš musieť kupovať nový DPF filter. Pokiaľ nie je mechanicky poškodený, v servise ho dokážu vypláchnuť. Následne odporučia Čistič DPF, aby sa nezanášal.