AUTORIDE | Web o autách od autíčkarov

Hill Descent Control: Ako funguje asistent zjazdu z kopca?

Publikoval Denis -

Systém Hill Descent Control (HDC) je asistent zjazdu z kopca. Tento systém umožňuje riadiť zjazd automobilu z prudkého kopca bez akéhokoľvek zásahu do jazdy zo strany vodiča.

Systém Hill Descent Control sa aktivuje jednoduchým stlačením tlačidla po čom sa na budíkoch rozsvieti zelená kontrolka zobrazujúca klesajúci automobil a tachometer. Po aktivácii tohoto systému sa rozsvietia brzdové svetlá, vozidlo začne klesať a pomocou systému ABS riadi rýchlosť každého kolesa. Vodič vozidla, ktoré je vybavené systémom HDC teda nemusí pri jazde z prudkého kopca neustále pribrzďovať auto stláčaním pedálu brzdy, ale jednoducho si zvolí požadovanú rýchlosť stlačením tlačidiel na volante od 7 km/h až do 30 km/h pre manuálne prevodovky a od 4 km/h až 30 km/h pre automatické prevodovky.

Blikajúca kontrolka systému HDC oznamuje, že je systém aktívny a udržiava vopred zvolenú rýchlosť. Šofér má však kedykoľvek možnosť vozidlo zrýchliť či spomaliť a prekonať tak systém HDC jednoduchým stlačením plynového či brzdového pedálu. V takomto prípade prestane kontrolka asistentu zjazdu z kopca blikať a začne neprerušovane svietiť, čo znamená, že je systém v "standby" móde (pohotovostnom režime) no nezasahuje.

Rovnaká situácia nastane aj v prípade, ak vodič zvýši rýchlosť vozidla nad 30 km/h. Ak však vozidlo zrýchli nad vopred zvolenú rýchlosť bez vstupu vodiča, systém automaticky aplikuje brzdy na spomalenie automobilu na požadovanú rýchlosť.

Pokiaľ však rýchlosť automobilu prekročí 50 km/h, asistent zjazdu z kopca sa automaticky deaktivuje.

Asistent zjazdu z kopca je užitočným pomocníkom na strmých svahoch a prudkých kopcoch, pretože po jeho aktivácii nemusí vodič používať brzdový pedál a môže sa plne zamerať na riadenie automobilu.

Pozri si krátku videoukážku, ako funguje systém Hill Descent Control: