AUTORIDE

Emisná kontrola: Ako si pomôcť aby si ňou prešiel?

Emisná kontrola
Návody
Publikoval Denis  

Emisná kontrola je postrachom mnohých motoristov, no predovšetkým tých, ktorí vlastnia naftové autá. Podľa nových pravidiel na emisnej kontrole majú najväčšie problémy hlavne nové naftové vozidlá, spĺňajúce prísne emisné normy Euro 5 a Euro 6.

Túto kontrolu je potrebné absolvovať každé 2 roky, pričom výnimku majú nové vozidlá, ktoré stačí priviezť na kontrolu až po 4 rokoch.

Obsah

Ako si pomôcť pri emisnej kontrole?

Skôr ako absolvuješ EK je dobré, aby si svoje auto pripravil a trošku mu aj pomohol. Postup je veľmi jednoduchý. Stačí ak do auta natankuješ prémiové palivo, prípadne pridáš do paliva aditíva a vezmeš vozidlo na dlhšiu trasu.

Mal by si prejsť ideálne aspoň 30km pri vyšších otáčkach motora. Odporúčam ti teda vziať auto na diaľnicu alebo rýchlostnú cestu. Vysoké otáčky pomáhajú výfukovému systému ľahšie sa zbaviť nečistôt, ktoré by sa počas emisnej skúšky mohli uvoľniť a zachytiť na meracom prístroji.

Ten by ich samozrejme vyhodnotil ako vysokú produkciu spalín a tvoje auto by kontrolou neprešlo. Samozrejme, technik počas EK motor vytáča do vysokých otáčok a tak nie je na škodu, keď svoje auto pred príchodom na STK poriadne prevetráš.

Táto situácia platí pre všetky typy spaľovacích motorov. Pokiaľ je motor tvojho auta v úbohom stave a po zošliapnutí plynového pedálu vychádza z výfuku hustý dym, je dobré najskôr tento problém odstrániť a až potom vziať auto na emisnú kontrolu.

V opačnom prípade je tvoja šanca na jej úspešné zvládnutie takmer nulová. Zbytočne tak ristukuješ, že si za EK budeš musieť zaplatiť dva krát.

Emisná kontrola cena

Ceny emisnej kontroly sa môžu na rôznych STK staniciach líšiť. Každopádne rozdiel je zvyčajne len v 5-10€. Tento cenník slúži teda len orientačne.

OSOBNÉ A NÁKLADNÉ MOTOROVÉ VOZIDLÁ:

DO 3,5 T BENZÍN / DIESEL, BENZÍN NKAT / BKAT - špinavý benzín, HYBRID

pravidelná / opakovaná po inej stanici

40,00 €

opakovaná do 60 dní od pravidelnej

21,00 €

LPG, NG

pravidelná / opakovaná po inej stanici

48,00 €

opakovaná do 60 dní od pravidelnej

21,00 €

VOZIDLÁ nad 3,5 T /M1, M2, M3, N2, N2G, N3, N3G, T, PS

pravidelná / opakovaná po inej stanici

56,00 €

opakovaná do 60 dní od pravidelnej

33,00 €

Ak sa chystáš na emisnú kontrolu po prvý krát, nemusíš stresovať. Aj v prípade, ak by tvoje auto neprešlo, je možné EK opakovať po odstránení chýb. Bohužiaľ si budeš musieť túto kontrolu opätovne zaplatiť.