AUTORIDE

Zvislé dopravné značky: Poznáš všetky zvislé značky?

Ostatné
Publikované  — Aktualizované 

Zvislé dopravné značky vidíš všade na cestách, kam sa len vydáš. Tento typ dopravných značiek je umiestnený na stĺpiku, nosnej konštrukcii, alebo na iných miestach, ktoré ú umiestnené zvisle k vozovke.

Asi najdôležitejšia informácia o týchto značkách, ktorú by mali ovládať všetci účastníci cestnej premávky je, že tieto značky sú nadradené nad vodorovné dopravné značky. To znamená, že ak máš na vozovke vodorovné aj zvislé dopravné značenie, máš rešpektovať práve zvislé značky.

Obsah

Zvislé dopravné značky

Aby si však mal dokonalý prehľad o všetkých zvislých značkách, pripravili sme pre teba prehľadný zoznam, v ktorom sú tieto značky rozdelené do kategórii, podľa ich informatívnych vlastností.

Výstražné dopravné značky:

Výstražné dopravné značky ťa upozorňujú na miesta, kde ti môže hroziť nebezpečenstvo a tak by si mal zvýšiť svoju pozornosť.

Značky upravujúce prednosť v jazde:

Značky upravujúce prednosť v jazde ti ustanovujú a spresňujú, na ktorých miestach máš prednosť alebo máš dať prednosť inému účastníkovi cestnej premávky.

Zákazové dopravné značky:

Zákazové značky zakazujú, alebo tiež upravujú rôzne obmedzenia v cestnej premávke, nie len pre teba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Príkazové dopravné značky:

Príkazové značky ti ustanovujú rôzne príkazy a povinnosti cestnej premávky, ktoré by si mal v každom prípade dodržať.

Informatívne dopravné značky

Informatívne prevádzkové značky:

Tieto značky ti poskytujú potrebné informácie dopravného významu a tiež slúžia na orientáciu, či ustanovujú určité zákazy, obmedzenia, povinnosti a príkazy.

Informatívne smerové značky:

Informatívne smerové značky ťa informujú o rôznych smeroch, respektíve slúžia ako mapa, ktorá ťa dovedie k určitému miestu.

Informatívne iné značky:

Iné informatívne značky ťa informujú o rôznych miestach v tvojej blízkosti ako sú napríklad zastávky autobusu, čerpacie stanice, motely, hotely, reštaurácie a iné podobné miesta.

Dodatkové tabule:

Dodatkové tabuľky ti spresňujú, dopĺňajú alebo obmedzujú význam zvislej dopravnej značky, pod ktorou sú na jednom stĺpiku alebo na inej jednej nosnej konštrukcii umiestnené.