AUTORIDE

Blow off ventil: Vieš k čomu slúži toto zariadenie?

Blow off ventil
Pod kapotou
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Blow off ventil, taktiež nazývaný aj ako Pop off ventil, uvoľnuje tlak v motoroch preplňovaných turbodúchadlom. Blow off ventil uvoľnuje stlačený vzduch priamo do ovzdušia.

Tento ventil má zabrániť vzniku vysokého tlaku medzi turbodúchadlom a škrtiacou klapokou a teda znížiť opotrebenie turbodúchadla, ale aj samotného motora.

Obsah

Ako funguje Blow off ventil?

Počas uvoľnovania stlačeného vzduchu vzniká charakteristické syčanie alebo pískanie, v závislosti od konštrukcie výstupu. Niektoré ventily sú vybavené výstupom v tvare trubice, vďaka čomu sa tento zvuk zámerne zosiluje. Práve preto si niektorí majitelia automobilov s preplňovanými motormi kupujú tento ventil výhradne pre jeho zvukový efekt aj vtedy, keď ho motor nepotrebuje.

Blow off ventil je spojený cez podtlakovú hadicu so zberačom nasávacieho potrubia za škrticou klapkou. Keď je škrtiaca klapka otvorená, tlak vzduchu je na oboch stranách piestu Blow off ventilu rovnaký a pružina udržuje piest dole.

Súvisiaci článok - Škrtiaca klapka: Ako funguje a jej možné poruchy

Ak je však škrtiaca klapka zatvorená, tlak stlačeného vzduchu z turbodúchadla vytlačí piest ventilu hore a otvorí tak tlaku vzudchu výstup do atmosféry, alebo naspäť do turbodúchadla.

Čo je úlohou Blow off ventilu?

Bez Blow off ventilu sa nahromadený tlak medzi škrtiacou klapkou a turbodúchadlom vracia naspäť cez voľne sa točiacu turbínu turbodúchadla, čím ju spomaľuje. Tým veľmi negatívne vplýva na ložiská turbodúchadla a skracuje tak jeho životnosť.

Blow off ventil taktiež redukuje turbolag. Bez Blow off ventilu znižuje nahromadený tlak otáčky turbíny turbodúchadla, čo znamená, že pri následnom zošliapnutí plynu potrebuje turbo dlhší čas na to, než sa opäť roztočí na otáčky, pri ktorých skončilo po vyšliapnutí plynového pedálu.

Existujú tri typy Blow off ventilov:

Atmosférický

Atmosférické ventily vypúšťajú nahrromadený tlak priamo z potrubia do okolia. Tieto ventily sa vyznačujú hlasným syčivým alebo pískavým zvukom.

Recirkulačný

Vháňa nahromedený tlak naspäť do sacieho traktu pred vstupom pred vstup do turbodúchadla. Tento typ Blow off ventilu je v porovnaní s atmosférickým ventilom tichší, preto ho využívajú automobily, ktoré musia spĺňať rôzne hlukové alebo emisné normy.

Dual port

Kombinácia vyššie spomenutých ventilov.

Zvuk motora s a bez Blow off ventilu

Vypočuj si, ako znie motor vybavený Blow off ventilom a bez neho. Porovnanie začína na 2:33 na nižšie zobrazenom videu.