Logo Autoride.sk

Adaptívny tempomat (Adaptive Cruise Control ). Vedel si ako funguje?

Publikoval Denis -

Adaptive Cruise Control, v skratke ACC označuje adaptívny tempomat, ktorý dokáže regulovať rýchlosť v prípade, ak sa automobil blíži k prekážke. Adaptívny tempomat teda sleduje dianie pred vozidlom a dodržuje bezpečnú vzdialenosť od ostatných vozidiel.

Obsah

Adaptívny tempomat je vylepšením klasického tempomatu, ktorý len udržuje stálu (zvolenú) rýchlosť automobilu. Adaptívny tempomat okrem tejto funkcie sleduje dianie pred vozidlom a automaticky reguluje rýchlosť v prípade potreby. Rýchlosť automobilu je znižovaná brzdením alebo ovládaním prívodu paliva cez riadiacu jednotku motora, v závislosti od diania pred automobilom. V prípade ak sa už pred automobilom žiadne iné vozidlo nenachádza, adaptívny tempomat automaticky zrýchli na pôvodnú (nastavenú) rýchlosť.

ACC funguje pomocou mikrovlnného alebo laserového radaru, na základe ktorého systém vyhodnocuje blížiace sa prekážky (pomalšie idúce vozidlá) a je schopný automaticky a bez zásahu vodiča znížiť rýchlosť automobilu. Okrem toho si môže vodič zvoliť zo štyroch programov na udržovanie odstupu. V programe sport udržuje ACC len malý odstup od vpredu idúceho vozidla a v okamihu, kedy sa cesta uvoľní, dynamicky zrýchli na nastavenú rýchlosť.

Ďalšie programy umožňujú plynulú jazdu v kolónach, po okreskách či dokonca jazdu s prívesom. V prípade ak ACC vyhodnotí, že sa automobil približuje k prekážke až príliš rýchlo, systém upozorní vodiča, pripraví brzdový systém na prudké brzdenie a automaticky začne znižovať rýchlosť.

Netreba zabúdať:


Aj pri zapnutom adaptívnom tempomate musí vodič automobilu sledovať dianie na ceste. ACC totiž nereaguje na stojace prekážky, protiidúce vozidlá a nemusí rozpoznať ani motocykle či vozidlá idúce veľmi nízkou rýchlosťou. Adaptívny tempomat taktiež nemožno používať počas zlého počasia, na klzkej zľadovatenej či zasneženej vozovke, ale aj na úsekoch s veľkým počtom zákrut.

Krátka ukážka ako adaptívny tempomat funguje:

motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: Adaptívny tempomat (Adaptive Cruise Control ). Vedel si ako funguje?
G