Logo Autoride.sk

Runflat pneumatiky: Vedel si čím sa odlišujú od klasických pneumatík?

Publikoval Denis -

Runflat pneumatiky, označované ako Runflat tire (doslova jazda s prázdnou pneumatikou) sú dizajnované tak, aby v prípade defektu alebo straty tlaku umožnili dojazd vozidla približne 20 až 80 km v závislosti od typu pneumatiky, obmedzenou rýchlosťou 80 až 90 km/h.

Obsah

Runflat pneumatiky môžu byť zostrojené pomocou troch rôznych technológií:

1. Samonosná

Sú to najbežnejšie Runflat pneumatiky u osobných ale aj ľahkých nákladných automobilov. V prípade, že dôjde k defektu, pneumatika umožní dostatočný dojazd obmedzenou rýchlosťou, no jej následná oprava je nákladná a mnoho krát nemožná.
2. Samotesniaca


Tieto pneumatiky obsahujú navyše obloženie, ktoré sa v prípade malého otvoru (defektu) samo vytesní. Týmto spôsobom sa zamedzí úniku vzduchu hneď na začiatku a pneumatika sa natrvalo opraví alebo aspoň zabezpečí, že vzduch sa bude strácať veľmi pomaly.

3. Vybavená opornou vložkou/kruhomV tomto systéme je ďalší oporný kruh alebo vložka, ktorá je pripevnená ku kolesu a môže niesť hmotnosť vozidla v prípade straty tlaku v pneumatike. Runflat vložka dokáže niesť veľmi ťažké bremená dlhé vzdialenosti pri vysokých rýchlostiach. Používajú ju namnä vojenské, obrnené ale aj vládne vozidlá.

Výhody Runflat pneumatík:  • možnosť pokračovať v jazde pri strate tlaku/defekte


  • v prípade ak ide vozidlo vysokou rýchlosťou a dojde k náhlej strate tlaku v pneumatike, nestratí vodič kontrolu nad vozidlom


  • väčšia nosnosť o 20 až 40% oproti klasickým pneumatikámNevýhody Runflat pneumatík:  • jazda s týmto typom pneumatík je tvrdšia ako pri klasikých pneumatikách


  • majú väčšiu hmotnosť


  • väčší valivý odpor, kôli čomu narastá spotreba paliva


  • sú o 40-50 eur drahšie


  • vo väčšine prípadov ju nie je možné opraviť

Tento typ pneumatík využívajú najmä automobily, ktoré nie sú vybavené rezervným kolesom.

motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: Runflat pneumatiky: Vedel si čím sa odlišujú od klasických pneumatík?
G