Runflat pneumatiky: Vedel si čím sa odlišujú od klasických pneumatík?

Runflat pneumatika
Pod kapotou
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Runflat pneumatiky, označované ako "Run-flat tires" (doslova jazda s prázdnou pneumatikou) sú dizajnované tak, aby v prípade defektu alebo straty tlaku umožnili dojazd vozidla približne 20 až 80 km v závislosti od typu pneumatiky, obmedzenou rýchlosťou 80 až 90 km/h.

Vozidlo vybavené runflat pneumatikami musí mať funkčné snímače tlaku vzduchu na kolesách, aby sa ti v prípade poklesu tlaku rozsvietila kontrolka tlaku v pneumatikách. Bez týchto senzorov nebudeš vedieť, že došlo k defektu alebo strate tlaku.

Obsah

Runflat pneumatiky môžu byť zostrojené pomocou troch rôznych technológií, a to:

1. Samonosné Runflat pneumatiky

Sú to najbežnejšie Runflat pneumatiky u osobných ale aj ľahkých nákladných automobilov. V prípade, že dôjde k defektu, pneumatika umožní dostatočný dojazd obmedzenou rýchlosťou, no jej následná oprava je nákladná a mnoho krát nemožná.

2. Samotesniace Runflat pneumatiky

Tieto pneumatiky obsahujú navyše obloženie, ktoré sa v prípade malého otvoru (defektu) samo vytesní. Týmto spôsobom sa zamedzí úniku vzduchu hneď na začiatku a pneumatika sa natrvalo opraví alebo aspoň zabezpečí, že vzduch sa bude strácať veľmi pomaly.

3. Runflat pneumatiky vybavené opornou vložkou/kruhom

V tomto systéme je ďalší oporný kruh alebo vložka, ktorá je pripevnená ku kolesu a môže niesť hmotnosť vozidla v prípade straty tlaku v pneumatike. Runflat vložka dokáže niesť veľmi ťažké bremená dlhé vzdialenosti pri vysokých rýchlostiach. Používajú ju namnä vojenské, obrnené ale aj vládne vozidlá.

Výhody Runflat pneumatík:

  • možnosť pokračovať v jazde pri strate tlaku/defekte

  • v prípade ak ide vozidlo vysokou rýchlosťou a dojde k náhlej strate tlaku v pneumatike, nestratí vodič kontrolu nad vozidlom

  • väčšia nosnosť o 20 až 40% oproti klasickým pneumatikám

Nevýhody Runflat pneumatík:

  • jazda s týmto typom pneumatík je tvrdšia ako pri klasikých pneumatikách

  • majú väčšiu hmotnosť

  • väčší valivý odpor, kôli čomu narastá spotreba paliva

  • sú o 40-50 eur drahšie

  • vo väčšine prípadov ju nie je možné opraviť

Tento typ pneumatík využívajú najmä automobily, ktoré nie sú vybavené rezervným kolesom.

Pozri si krátku video ukážku ako fungujú Runflat pneumatiky: