Hill Hold Control alebo tiež asistent rozjazdu do kopca. Vedel si ako funguje?

Hill Hold Control / Asisten rozjazdu do kopca
Pod kapotou
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Hill Hold Control je elektronický systém, ktorý uľahčuje rozjazd do kopca. Pod anglickým názvom Hill Hold Control (HHC) sa teda skrýva asistent rozjazdu do kopca. Tento systém teda umožňuje šoférovi pohodlné rozbehnutie do kopca bez rizika cúvnutia automobilu.

Asistent rozjazdu do kopca a jeho funkcia:

Systém Hill Hold Control pracuje na základe informácií zo snímačov, ktoré monitorujú náklon vozidla. Ak tento systém zistí, že automobil stojí v kopci, pričom šofér má zošliapnutý brzdový a spojkový pedál a zaradený prvý rýchlostný stupeň, vydá pokyn brzdovej sústave, ktorá sa postará o to, aby ani po vyšliapnutí brzdového pedálu nedošlo k odbrzdeniu automobilu.

Auto teda nezačne cúvať, pretože k odbrzdeniu dôjde až po uvoľnení spojky. Pri rozjazde riadiaca jednotka postupne znižuje tlak v brzdovej sústave. Každá automobilka však môže mať nastavený tento systém inak, napríklad tak, že po uvoľnení brzdového pedálu systém udrží auto zabrzdené ešte 2 sekundy a potom ho úplne odbrzdí.

Tento užitočný systém využíva veľké množstvo moderných automobilov. Pokiaľ ho však nebudú používať všetky automobily, nezostáva ti nič iné, len dodržovať bezpečný odstup od automobilov, ktorých šoféri nedokážu rozbehnúť auto do kopca bez toho, aby nezačalo cúvať.