AUTORIDE

Brzdový asistent BAS, k čomu slúži a ako funguje?

Nárazový test
Pod kapotou
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Brzdový asistent BAS (Brake Assistent System), niekedy označovaný aj ako EBA (Emergency Brake Assistent), je názov technológie brzdenia automobilov, ktorá zvyšuje brzdný tlak v prípade núdze a zabezpečuje tak kratšiu brzdnú dráhu.

Tento systém patrí medzi prvky aktívnej bezpečnosti a využíva sa v automobiloch práve preto, že veľmi veľké percento vodičov nedokáže brzdiť dostatočnou silou, keď čelia kritickej situácií.

Obsah

Ako funguje brzdový asistent?

BAS systém umožnuje v prípade núdzového brzdenie vyvinúť maximálny brzdný účinok bez ohľadu na silu, ktorou vodič zošliapne brzdový pedál. Nielen, že mnoho šoférov nedokáže vyvinúť dostatočnú silu na maximálne brzdenie, ale nie sú ani pripravení na spätnú väzbu brzdového pedálu pošas prevádzky systému ABS.

Pomalá reakcia a nedostatočná sila vynaložená na brzdenie však môže v kritickej situácií spôsobiť nedostatočný čas na zastavenie alebo aspoň dostatočné spomalenie vozidla pred nehodou.

Kedy sa systém BAS aktivuje?

BAS/EBA systém detekuje takéto situácie a dokáže vytvoriť maximálnu brzdnú silu v priebehu niekoľkých milisekúnd. Tento systém vyhodnotí kritickú situáciu podľa rýchlosti aktivácie brzdového pedála, no niektoré systémy BAS a EBA berú do úvahy aj rýchlosť uvoľnenia plynového pedálu a okamžitého panického brzdenia.

Pri detekcii tohoto panického brzdenia brzdový asistent opäť automaticky vyvíja maximálnu brzdnú silu. Ak systém identifikuje núdzovú situáciu, automaticky spustí úplné brzdenie rýchlejšie než akého je schopný ktorýkoľvek vodič. Vďaka tomuto systému sa dá skrátiť brzdná dráha až o 20%, čím sa výrazne znižuje pravdepodobnosť nehôd.

Podľa smerníc Európskej Únie je brzdový asistent povinnou výbavou všetkých nových automobilov predávaných po celom územi EÚ od Novembra 2009.

Krátka videoukážka ako funguje systém BAS/EBA: