Airbagy sú dnes súčasťou každého automobilu, no ako vlastne fungujú?
Ak si si myslel, že airbagy sú vynálezom modernej doby, mýliš sa. Prvý Airbag bol vynájdený už v roku 1952 Johnom W. Hetrickom. Akú funkciu však tento "vzduchový vak" má? Airbag je dutý látkový vak, ktorý sa v prípade búračky nafúkne, stlmí náraz a zabráni tomu, aby pasažier skončil na palubovej doske alebo na čelnom skle.
Ako funguje airbag
Obsah
Aj keď je airbag len vankúš naplnený vzduchom, neraz sa stane, že po jeho vybuchnutí si to pasažier odnesie v podobe zlomeného nosu, monoklu, modrín a podobne. Teda aby som to zhrnul do jednej vety, hlavnou funkciou airbagu je zabezpečiť, aby pasažier po náraze nelietal po interéri auta.
Náraz automobilu zaznamenajú senzory, ktoré vyšlú signál do riadiacej jednotky a tá následne aktivuje airbagy. Tie sa počas veľmi krátkej doby, približne pol sekundy nafúknu a zabezpečia tak ochranný priestor pre pasažierov.
Airbagy nachádzajúce sa pred pasažierom sa nazývajú čelné, tie po boku pasažiera zasa bočné, existujú dokonca aj kolenné airbagy a množstvo daľších.
Airbagy sa skladajú z:
Vaku
Riadiacej jednotky a senzorov
Vyvíjaču plynu
Vak
Je vyrobený z látky rôznych typov a je poskladaný do volantu, palubnej dosky, bočného stĺpiku, sedadla a podobne. V spondej časti airbagu sa nachádza otvor, cez ktorý sa po náraze plní airbag plynom.
Riadiaca jednotka a senzory
Počas kolízie vyšlú senzory signál do riadiacej jednotky, aby tá zaznamenala, ktoré airbagy sa majú aktivovať.
Vyvíjač plynu
Stará sa o to, aby sa airbagy naplnili plynom.
Airbagy sú navrhnuté s predpokladom, že človek sediaci v aute je pripútaný bezpečnostným pásom. Pokiaľ je pasažier nepripútaný a dôjde k nehode, jeho telo sa pohybuje smerom dopredu, zatiaľ čo airbag ho vystrelí naspäť do sedadla.
Takáto kombinácie sa končí tažkými zraneniami alebo dokonca smrťou. Ľudom, ktorí sa nepripútavajú bezpečnostným pásom či už zo zdravotných dôvodov alebo len z dôvodu pohodlia odporúčam, pokiaľ je možné, deaktivovať si airbagový systém.