Kedy je správny čas na výmenu motorového oleja?

Vypúšťanie motorového oleja
Pod kapotou
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Motorový olej patrí medzi jednu z najdôležitejších prevádzkových kvapalín v motore automobilu. Motorový olej je technologicky veľmi zložitý výrobok, používaný ako mazivo pri spaľovacích motoroch automobilov. Jeho funkciou je minimalizovať trenie jednotlivých pohyblivých súčiastok v motore a tým znižovať ich opotrebenie. Okrem toho plní motorový olej funkciu ako mazaciu, tak aj chladiacu, čistiacu, tesniacu, ale traktiež chráni pred koróziou.

Kedy je správny čas na výmenu motorového oleja?

Obsah

Väčšina motoristov má zaužívané, že olej by sa mal meniť každých 15 000 km, dokonca pri častom zaťažovaní a jazde v meste sa odporúča tento interval skrátiť na 10 až 12 tisíc km. Novodobým trendom sú však longlife oleje a výrobcom predĺžené intervaly výmeny na 25 až 30 tisíc km. Reálny interval výmeny oleja je však oveľa kratší a tak by si sa nemal nechať nachytať na nezmyselné a extrémne dlhé intervaly, ktoré stanovuje výrobca.

Interval výmeny motorového oleja

Mnoho motoristov si totiž neuvedomuje, že príliš dlhý interval na výmenu oleja autu skutočne škodí, a to aj napriek tomu, že to tak udáva výrobca. Áno, olej naozaj vydrží aj 30 tisíc km ak jazdíš dlhšie trasy, nezaťažuješ motor a teplota vonku neklesá na bod mrazu. V tom prípade je to možné, ale prečo zbytočne riskovať. Veď sa tu predsa nebavíme o astronomických čiastkach a kvalitný motorový olej spolu s olejovým filtrom dokážeš zohnať v priemere za 50 eur, aj keď vždy záleží na type auta, objemu olejovej vane, značky motorového oleja, špecifikácie, viskozity a podobne.

Okrem kilomertového intervalu existuje a časový interval výmeny motorového oleja, ktorý by nemal presiahnuť jeden rok. Výrobcovia automobilov sa však radi hrajú s číslami a tak aj tento časový interval s radosťou predlžujú na dva roky. Po určitom čase a počte najazdených kilometroch však začne olej strácať svoju mazaciu schopnosť, čím sa zvyšuje opotrebovanie pohyblivých častí v motore a skracuje sa ich životnosť. Motorový olej začne karbónovať, čo spôsobí, že mazacie kanáliky sa začnú zanášať a to môže skončiť v najlepšom prípade napríklad zadrením turba a v tom horšom zadrením celého motora.

Prečo výrobcovia automobilov predlžujú interval výmeny motorového oleja?

Na toto všetko však majú výrobcovia automobilov svoje dôvody. Ak sa budú automobily častejšie kaziť, je väčšia šanca, že človek navštívi autorizovaný servis, v ktorom zakaždým zanechá "tučný" balík peňazí. Preto odporúčam nastaviť si svoj vlasntý interval výmeny, a to maximálne na 15 000 km alebo každý 1 rok. Pokiaľ však motor často zaťažuješ alebo jazdíš prevažne len v meste, mal by si tento interval skrátiť na približne 10 000 km a zbytočne ho nepredlžovať kvôli pár eurám.

Auto sa ti za to odvďačí menšou spotrebou, kultivovanejším chodom, dlhšou životnosťou motora a hlavne sa vyhneš nakladným opravám, ktoré ťa nakoniec budú stáť viac ako je častejšie menenie motorového oleja a olejového fitra. Je však len na tebe, či dopraješ svojmu štvorkolesovému miláčikovi to, čo si naozaj zaslúži.