Žhaviace sviečky: Aká je ich životnosť a ako fungujú?

Žhaviaca sviečka
Pod kapotou
Publikované  —  Aktualizované

Žhaviace sviečky sa nachádzajú v každom vznetovom motore a sú tak nevyhnutným zariadením na to, aby vznetový motor naštartoval. Ako však žhaviace sviečky fungujú, ako sa prejavuje ich opotrebovanie či porucha a aká je ich životnosť. Na všetky titeo otázky dostaneš odpoveď nižšie v článku.

Kde sa žhaviace sviečky nachádzajú?

Obsah

Žhaviace sviečky sú elektrické zariadenia, ktoré sú umiestnené v hlave valcov, pričom sa nachádzajú v spaľovacej komore každého vznetového motora.

Ako fungujú žhaviace sviečky?

Funkciou žhaviacích sviečok je vytvoriť dostatok tepla na to, aby mohol motor naštartovať. Žhaviace sviečky dokážu vyvinúť teplotu približne 850 stupňov celzia v priebehu niekoľkých sekúnd. V priemere má žhaviaca sviečka približne 4 až 6 milimetrov. Pri motorch s priamym vstrekovaním paliva je potrebné aby boli žhaviace sviečky čo najtenšie, pretože sa tak predchádza narušeniu vírenia paliva vo valci.

Oproti zapaľovacím sviečkam, ktoré sa využívajú v zážihových motoroch a pracujú neustále počas toho, ako je motor naštartovaný, pracujú žhaviace sviečky len počas žhaviaceho procesu, ktorý je rozdelený na tri fázy.

Predžhavenie

Predžhavenie je fáza žhavenia, počas ktorej je štartovací kľúčik automobilu otočený v druhej polohe a počas ktorej sú na palubnej doske auta rozsvietené kontrolky.

Štartovanie

Žhaviace sviečky pracujú počas štartovania motora tak, že dodávajú dostatočné množstvo tepla v spaľovacom priestore motora na to, aby naštartoval.

Dožhavenie

Dožhavenie je posledná fáza žhavenia. Táto fáza však prebieha až po naštartovaní motora a jej dĺžka je závislá od vonkajšej teploty a teploty chladiacej kvapaliny. Čím nižšia je vonkajšia teplota, tým trvá fáza dožhavenia dlhšie. Táto fáza má veľký význam, pretože sa pri nej znižuje množstvo škodlivín vo výfukových plynoch, palivo sa lepšie spaľuje a motor ma hladší chod.

Životnosť žhaviacich sviečok

Interval výmeny žhaviacich sviečok sa počíta podľa počtu studených štartov, no kvalitné sviečky by mali vydržať nájazd až 150 000 kilometrov. Pri lacnejších je životnosť výrazne nižšia a tak je často potrebná ich výmena už po nájazde 50 000 kilometrov.

Na to, aby boli žhaviace sviečky tvojho vozidla v dobrom stave by si mal dbať hlavne v zime. Pokiaľ sú žhaviace sviečky vo výbornom stave nemal by si mať v chladnom počasí s naštartovaním motora žiaden problém (pokiaľ je autobatéria v dobrom stave). Na druhú stranu v lete, keď sú teploty výrazne vyššie, nie je problém naštartovať motor aj s opotrebovanými, staršími sviečkami.

Výmena žhaviacích sviečok

Výmena žhaviacích sviečok patrí medzi úkony, ktoré bez väčších problémov zvládneš doma a svojpomocne. Ak si však ani na tento úkon netrúfaš, prenechaj výmenu na odborníkov. Medzi škody, s ktorými sa pri neodbornej montáži a demontáži najčastejšie stretávame sú napríklad:

  • zalomenie starej žhaviacej sviečky

  • strhnutie závitu žhaviacej sviečky

V takomto prípade sa však výmena žhaviacích môže nehorázne predražiť , v závislosti od cenníku servisu. Potrebných je totiž hneď niekoľko úkonov, ako napríklad vytiahnutie starého žhaviča, vyčistenie šachty žhaviacej sviečky či oprava závitu.