Za driftovanie na parkovisku ti hrozí pokuta

Driftovanie na parkovisku
Legislatíva
Publikoval Denis

Driftovanie na parkovisku je veľmi obľúbenou zábavkou mnohých milovníkov áut. Nadšenie pre túto zábavku sa stupňuje hlavne v zimnom období, pretože na zasneženom parkovisku je možné roztočiť aj automobil, ktorého výkon ti to na suchej ceste nedovolí.

Za driftovanie na parkovisku ti však hrozí pokuta, a to aj napriek tomu, že sa jedná o kontrolované šmýkanie sa s autom. Takýmto štýlom jazdy totiž porušuješ pravidlá cestnej premávky. Každé verejné parkovisko je totiž súčasťou ciest a tak ako na cestách, tak aj na parkoviskách platia dopravné predpisy.

Driftovaním na parkovisku si teda môžeš vyslúžiť pokutu, pričom nezáleží na tom, či je parkovisko prázdne alebo nie. Podľa zákona totiž takouto jazdou ohrozuješ ostatných účastníkov cestnej premávky, ale aj majetok ľudí, keďže na parkovisku môžu byť odparkované iné automobily.

Policajtom teda umožňuje zákon uložiť ti pokutu bez ohľadu na to, či si na parkovisku sám alebo sa na ňom nachádzajú chodcovia a odparkované automobily. Okrem vyššie spomenutých dôvodov, za ktoré ti môže policajt udeliť pokutu, sú tu totiž aj ďalšie dôvody ako napríklad:

  • rušenie nočného kľudu

  • jazdy v protismere

  • nedanie znamenia o zmene smeru jazdy

  • zakázané otáčanie

  • pálenie pneumatík

  • mnoho ďalších

Pokiaľ je však parkovisko prázdne a ty natrafíš na zhovievavého policajta alebo inak povedané policajta dobráka, máš vyhrané. Driftovanie na prázdnom parkovisku sa totiž považuje len za drobný prehrešok a tak môže policajt v súlade zo zákonom riešiť tento priestupok len napomenutím, či vykázaním ťa z parkoviska.

V našich končinách je však len veľmi málo policajtov, ktorí by si nechceli privyrobiť na kávu a tak dopredu zabudni na prosté napomenutie a viac menej rátaj s pokutou. Veľkým plusom však je, že pokuta nebýva privysoká a obvykle nepresiahne výšku 50 eur. Všetko teda závisí len od dobrej vôle a ľudskosti policajta a je teda len na ňom, či ťa upozorní a vykáže z parkoviska alebo ti udelí pokutu.

Nechcem ti však do hlavy tlačiť kaleráby a hovoriť ti, aby si si driftovanie skúšal len na prenajatom letisku, parkovisku alebo len v škole šmyku. Výška pokuty je pomerne nízka a radosť z jazdy bokom je skutočne veľká. Okrem toho, pokušenie vojsť na prázdne zasnežené parkovisko je veľmi veľké a adrenalín z toho, že sa z ničoho nič objavia policajti, môže radosť a zábavu z driftovania len umocniť.

Ak máš však hlboko do vačku, zrejme najlepším riešením je prenajať si nejakú plochu, na ktorej ťa pri driftovaní nebudú otravovať ani policajti, no ani šoféri, ktorí sa pokúšajú driftovať na autách s predným náhonom.