Výkonné motory vedú k väčšiemu počtu nehôd, ukázal výskum

Motor
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Začínajúcim vodičom sa zvyčajne odporúča kúpiť si lacnejšie auto s menej výkonným motorom, aby nadobudli skúsenosti a vyhli sa nehodám. Autá so silnými motormi však majú pokročilejšie brzdové systémy a lepšie jazdné vlastnosti, čo uľahčuje ich riadenie.

Spoločnosť carVertical, ktorá sa zaoberá údajmi z automobilového priemyslu, uskutočnila výskum na základe údajov z kontrol histórie ojazdených vozidiel s cieľom zistiť, či existuje súvislosť medzi priemerným výkonom motora vozidla a počtom nehôd.

Priama súvislosť medzi výkonom motora a počtom nehôd

Súvislost medzi výkonom motora a frekvenciou nehôd

Výskum spoločnosti carVertical sa zaoberal prehľadmi histórie vozidiel 43 rôznych značiek áut. Výskum ukázal, že v prípade všetkých skúmaných značiek existuje vyššia pravdepodobnosť, že sa autá s výkonnejšími motormi stanú účastníkmi nehôd.

Až 46,4 % vozidiel značky Audi preskúmaných spoločnosťou carVertical s výkonom motora do 100 kW malo záznam o poškodení, zatiaľ čo v prípade modelov s výkonom nad 400 kW bola táto miera vyššia – 55,6 %.

Podobne to bolo aj v prípade vozidiel značky Volkswagen, kde došlo k poškodení 42,6 % modelov s výkonom do 100 kW. V prípade modelov s výkonom 300 až 400 kW sa jednalo o 48,9 % áut.

Ak sa pozrieme na značku Ford s motormi do 100 kW – tu došlo k poškodení 45 % automobilov a 55 % automobilov s motormi nad 400 kW.

Každé tretie vozidlo značky Renault (36,3 %) s menej výkonným motorom utrpelo menšie alebo väčšie škody. Počet nehôd bol vyšší v prípade vozidiel s 200 – 300 kW pod kapotou – konkrétne išlo o 39,7 % áut.

Medzi značky, pri ktorých nenachádzame také veľké rozdiely, patrí značka Toyota: k poškodeniu došlo u 36 % vozidiel so slabšími motormi. V prípade áut s výkonnejšími motormi 200 až 300 kW bolo poškodených 39 % áut. Toyota však, podobne ako niektoré iné značky vozidiel, neponúka modely s motormi s výkonom nad 400 kW, čo by mohlo mať za následok vyššiu mieru poškodenia.

BMW vynikalo spomedzi všetkých značiek vozidiel vo výskume: 60,3 % vozidiel s motormi do 100 kW bolo poškodených v porovnaní s neuveriteľnými 68,6 % vozidiel s motormi nad 400 kW.

Hoci všetky vozidlá musia dodržiavať dopravné predpisy, zdá sa, že majitelia vozidiel s výkonnejšími motormi ignorujú rýchlostné obmedzenia a viac riskujú. Náš prieskum neodhalil jedinú značku, pri ktorej by menej výkonné vozidlá havarovali viac,“ hovorí Matas Buzelis, automobilový expert a vedúci komunikácie spoločnosti carVertical.

Niektoré autá sú až sedemkrát výkonnejšie

Bentley má najvyšší priemerný výkon motora spomedzi všetkých značiek, ktoré sme na platforme carVertical preskúmali – ide o 415 kW alebo 564 koní. Za touto luxusnou značkou sa umiestnili vozidlá Maserati (268 kW/364 koní), Cadillac (264 kW/359 koní), Tesla (263 kW/358 koní) a Porsche (257 kW/349 koní).

Prieskum ukázal, že kupujúci ojazdených vozidiel uprednostňujú kontroly histórie vozidiel s výkonnejšími motormi, ale ani vozidlá s menšími motormi nezaostávajú v prípade kontroly histórie na carVertical.

Najslabšie motory môžeme nájsť u modelov značky Smart – 59 kW alebo 80 koní. Nie príliš ďaleko za touto značkou zaostávajú Dacia (72 kW/98 koní), Lancia (77 kW/105 koní), Fiat (83 kW/113 koní) a Suzuki (87 kW/118 koní).

Podľa Buzelisa môže byť varovným signálom pre kupujúcich história s dlhým zoznamom nehôd. Práve preto je dôležité poradiť sa s odborným mechanikom a zistiť, či poškodenie vozidla môže mať vplyv na jeho dlhodobú prevádzku.