AUTORIDE

Všetko, čo potrebujete vedieť o PZP

Autonehoda
Zaujímavosti
Publikoval Martin  

Povinné zmluvné poistenie, skrátene PZP, je zákonná poistka na auto. Ide o povinnú súčasť každého automobilu s vydaným osvedčením o jeho evidencii, a to podľa zákona č. 381/2001 o povinnom zmluvnom poistení. Zo zákonného poistenia však nie je vyplácaná iba škoda na aute, ale aj množstvo ďalších škodových udalostí. V článku si preto povieme zopár užitočných informácií, na čo všetko by ste pri uzatváraní PZP mali pamätať. Povieme si tiež o možnostiach, ako ho pre vaše auto získať najvýhodnejšie.

Ako funguje PZP?

Obsah

V dnešnej dobe nie je spoľahlivý automobil lacnou záležitosťou. Mnohí si na kúpu auta berú čo možno najvýhodnejšiu pôžičku. Okrem havarijného poistenia je preto prvoradou záležitosťou, na ktorú treba myslieť, uzatvorenie PZP.

Slúži totiž ako vaša ochrana na cestách. Ak spôsobíte dopravnú nehodu a ujmu na majetku alebo zdraví druhej osobe, túto škodu hradí vaša poisťovňa. Ak by ste toto poistenie uzatvorené nemali, museli by ste škodu uhradiť z vlastného vrecka.

Kedy vzniká povinné zmluvné poistenie vozidla? Vo všeobecnosti okamihom zaplatenia prvého poistného pri ročnom platení alebo okamihom zaplatenia prvej splátky poistného pri polročnom alebo štvrťročnom platení.

Poistné sa pritom štandardne považuje za zaplatené, keď je pripísané na účet poisťovne. V prípade online platby platobnou kartou sa poistné považuje za zaplatené potvrdením platby kartovou spoločnosťou alebo bankou, ktorá platobnú kartu vydala.

Po uhradení PZP vášho vozidla dostanete od svojej poisťovne dve karty:

  • Zelená karta - musíte ju mať vždy so sebou v motorovom vozidle. Od 1.7.2021 už nemusí mať iba zelenú farbu, ale môže byť aj čiernobiela. Ide o potvrdenie o tom, že máte uzatvorené platné PZP. Má medzinárodný rozmer a je akceptovaná všetkými štátmi.

  • Asistenčná karta - doklad, ktorého princíp spočíva v tom, že vás oprávňuje využívať takzvané asistenčné služby poisťovne, ktoré si samozrejme upravuje každá poisťovňa podľa svojho uváženia v poistnej zmluve. Niektoré poisťovne toho ponúkajú viac, iné menej. Pred uzatvorením poistenia je preto ešte dobrým nápadom urobiť si prieskum a jednotlivé ponuky PZP porovnať. Na kartičke máte zároveň všetky potrebné kontakty v prípade nepredvídateľných situácií.

Vedeli ste, že…

… v prípade, keď nemáte uzatvorené PZP, hrozí vám pokuta až do výšky 3320 €? Minimálna výška pokuty je 16,60 €.

PZP a pripoistenie

Už dávnejšie nie je výlučným predmetom PZP iba finančné vyrovnanie škody u danej poisťovne. PZP väčšinou ponúkajú aj určitý nadštandard s možnosťou konkretizácie krytia či formy pripoistenia. Vďaka už zmienenému PZP porovnaniu tak získate dokonalý prehľad aj o rôznych formách dodatkového pripoistenia.

Ktoré sú najvyhľadávanejšie? Pripravili sme pre vás krátky zoznam pripoistení:

  • Poistenie čelného skla - na bežné PZP sa nevzťahuje škodová udalosť s čelným sklom, a tak sa naň často zabúda. Mali by ste ho mať hlavne z dôvodu náročnosti preukazovania cudzieho zavinenia. V tomto smere je dôležité upriamiť pozornosť aj na čo sa táto doplnková služba vzťahuje. Môže sa napríklad týkať iba čelného skla, prípadne môžu byť súčasťou pripoistenia všetky sklá v automobile.

  • Stret so zverou a prírodné živly - v prípade, ak žijete na dedine alebo v lokalite s výskytom divej zveri, je veľmi rozumné popremýšľať aj nad touto formou pripoistenia. Kolízia s divou zverou je totiž častejšia, ako by ste si mysleli. Na Slovensku nie je tiež nezvyčajné vyčíňanie prírodných živlov. Značnú škodu na aute vám napríklad môže spôsobiť zosuv pôdy či silnejšia búrková spúšť, sprevádzaná povodňami.

  • Pripoistenie prepravovaných osôb - niekomu sa môže zdať bežné PZP ako nepostačujúce. V tom prípade je tu možnosť siahnuť po doplnkovom pripoistení osôb - „poistenie sedadiel“, ktoré zahŕňa napríklad úrazy, ktoré môže prepravovaná osoba vo vašom vozidle utrpieť.

  • Doplnková asistenčná služba - je výhodná najmä v prípade, ak jazdíte často do zahraničia alebo dennodenne podnikáte dlhé jazdy. Ide síce o súčasť základného balíka PZP, no vo väčšine prípadov dané portfólio nepredstavuje žiadne extra doplnkové služby. Je preto dôležité sa o rozšírenej ponuke detailne informovať. Nečakaný defekt, porucha alebo zmiznutie auta z miesta parkovania, už tak nebude v cudzine pre vás žiaden strašiak.

Vedeli ste, že…

… jednotlivé poisťovne majú rôzne stratégie určovania cien PZP? Niektoré poisťovne pre jeho výpočet ako prvé zohľadňujú objem valcov motora, ďalšie výkon, a niektoré zaujíma to, kde bývate. Zohľadňuje sa tiež vek majiteľa vozidla, respektíve poistníka, počet iných poistení v danej poisťovni, počet bezškodových mesiacov či preukaz ZŤP.

Ako ušetriť?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že poisťovne majú najväčší záujem o majiteľov motorových vozidiel, ktorí majú dlhoročné skúsenosti so šoférovaním a niekoľkoročný beznehodový priebeh, sú v strednom veku, bývajú v malých dedinách, a majú autá s malým objemom valcov. V ich prípade je možnosť získať najlacnejšie PZP na trhu. Čo však ostatní? Existuje spôsob, ako na PZP ušetriť?

Jednou z najlepších možností je poistenie online. Poistenie vášho vozidla touto cestou vám umožní efektívny a rýchly výber najlepšieho PZP hneď z viacerých dôvodov. Prvým je fakt, že nemusíte nikam chodiť. Všetko si vyklikáte v pohodlí svojej obývačky. Pochopiteľne, prostredníctvom internetu si aj veľmi ľahko nájdete pre vás najvýhodnejšiu ponuku poistenia, a to z dôvodu, že v online priestore na to existuje množstvo informácií a kalkulačiek pre jeho výpočet.

Určite tiež oceníte okamžitú platnosť takto uzatvoreného PZP - pri platbe platobnou kartou alebo internet bankingom. Zároveň nemusíte nič podpisovať, poistenie sa totiž riadi pravidlami obchodu na diaľku, ktoré sa bežne používajú v krajinách Európskej únie. Samozrejmosťou je aj vysoká bezpečnosť pri ochrane vašich osobných údajov, ktorá spĺňa všetky podmienky súčasne platnej legislatívy.

Tipy na záver

Pri výbere PZP nezabudnite zohľadniť aj poistné limity jednotlivých poisťovní. Minimálny limit pre poistné plnenie je daný zákonom - 5 miliónov € v prípade škôd na živote a zdraví, a 1 milión € v prípade materiálnej ujmy. Niektoré poisťovne však majú aj vyššie limity a teda i vyššie poistné krytie.

V súvislosti s pripoistením proti krádeži auta sa nižší poistný limit oplatí pre staršie vozidlá. Samozrejme, toto pripoistenie nie je plnohodnotnou náhradou havarijného poistenia, ktoré je však výhodné iba pre novšie autá.