V ktorých krajinách sú kupujúci najviac ohrození kúpou auta s pozmenenými kilometrami?

Tachometer
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin

Vodiči majú tendenciu meniť svoje autá každých 3 až 5 rokov. To znamená, že proces kúpy auta sa udeje dvakrát za jednu desaťročnicu, prípadne aj viackrát – hoci s rizikom, že sa zakaždým zopakuje konkrétny podvod.

Nedávno sa platforma carVertical, zameraná na históriu automobilov pokúsila zistiť, ako sa líši miera podvodov s najazdenými kilometrami medzi rôznymi krajinami. Spoločnosť zrealizovala výskumnú štúdiu, založenú na takmer 900 000 kontrolách histórie automobilov od roku 2021. Zistenia poukazujú na prevalenciu stáčania tachometrov. Niektoré z ďalších zistení vás však môžu prekvapiť, ak nie zaskočiť!

Stáčanie tachometrov je klasická prax v strednej a východnej Európe

Na základe dát sa zdá, že aktivita zmenenia stavu kilometrov je najbežnejšia v Lotyšsku. Viac ako 24 percent vozidiel, kontrolovaných cez v tejto konkrétnej krajine, malo zmenené údaje tachometra. Toto nie práve oku lahodiace číslo naznačuje, že každý štvrtý lotyšský kupujúci ojazdeného auta dostane auto, s ktorým bolo nelegálne manipulované.

Druhé miesto s najväčším podielom podvodov s najazdenými kilometrami patrí Rumunsku. Každé piate ojazdené auto alebo takmer 20 percent áut, kontrolovaných cez carVertical v Rumunsku, malo problémy so zmenenými najazdenými kilometrami.

Ani v ostatných pobaltských štátoch to nevyzerá dobre, treťou krajinou s najväčším podielom falšovaných kilometráží ojazdených áut je Estónsko a štvrtá Litva. Rusko a Ukrajina tiež patria medzi krajiny s vyšším percentom vozidiel, kde sa manipulovalo so stavom tachometra.

Na druhej strane - situácia v niektorých krajinách strednej a južnej Európy vyzerá oveľa lepšie, no aj transparentné trhy stále obsahujú množstvo vozidiel so zmenenými kilometrami. Každé desiate ojazdené auto, kontrolované v Českej republike, na Slovensku, v Slovinsku, Chorvátsku a Srbsku, je obeťou podvodu s najazdenými kilometrami. Podiel týchto nelegálne zmenených vozidiel dosiahol v Poľsku 12 a Maďarsku dokonca 14 percent.

Prípady stočených kilometrov u áut podľa krajiny

Kolaterálna škoda pre európske ekonomiky

Riaditeľ komunikácie v carVertical, Matas Buzelis, poznamenáva, že problémy s transparentnosťou v Európe nás stoja každý rok miliardy eur. Pri lacnom nákupe si ľudia myslia, že získali výhodnú kúpu, ale v skutočnosti, ak má auto za sebou históriu, o ktorej netušíme, môžu nakoniec minúť oveľa viac na opravy.

„Hlavnými zdrojmi ojazdených áut pre východoeurópske trhy sú Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko a Taliansko. Cezhraničné transakcie s automobilmi sú najrizikovejšie, pretože práve tu sa často manipuluje s údajmi o kilometroch na tachometri. “Stáčanie kilometrov” áut je takzvaný neviditeľný zločin. Podľa niektorých vedeckých výskumov spôsobuje len v Európe hospodárske škody vo výške viac ako 9 miliárd eur ročne,“ vysvetľuje Buzelis.

Problém je v tom, že úrady nedokážu efektívne vysledovať zločincov, ktorí takto manipulovali s vozidlom a potom je na mieste aj otázka legislatívy, popisujúcej sankcie za takýto zločin. Zatiaľ čo niektoré západoeurópske krajiny sú známe tým, že podvodníkom za manipuláciu s tachometrom rozdávajú vysoké pokuty či dokonca im hrozí väzenie, na slabších trhoch, kde sú vozidlá v priemere staršie, zvyčajne nie sú dostatočné prostriedky na riešenie takýchto problémov.

Autá s falošným stavom tachometra sa predávajú oveľa ťažšie

Rok 2021 bol pre automobilový priemysel náročný, nielen z dôvodu prebiehajúcej polovodičovej krízy. Nikto sa nechcel zbaviť auta, ktoré mal aktuálne k dispozícii, pretože neexistovalo vozidlo, ktorým by ho mohol nahradiť. Kupujúci ojazdených áut čelia aj naďalej problémom, pretože na trhu ojazdených áut je citeľný nedostatok vozidiel bez akýchkoľvek vád.

Podľa carVertical nás v roku 2022 bude po zvyšok roka naďalej trápiť rovnaký problém. Buzelis poukazuje na to, aké dôležité je nechať si skontrolovať históriu auta pri kúpe ojazdeného vozidla. „Je síce pravda, že pri všetkých odstávkach dodávateľského reťazca za posledných pár rokov je bezchybných vozidiel na trhu len málo. To však nie je dobrý dôvod, aby ste si vybrali hocijaké auto. Kontrola histórie môže odstrániť mnohé z bežných podvodov, s ktorými sa na trhu stretnete, pričom podvody s najazdenými kilometrami patria medzi tie najbežnejšie.“

Nielenže sú vozidlá so zmeneným stavom tachometra náročnejšie a nákladnejšie na údržbu, ale môže byť tiež pomerne náročné ich predať za pôvodnú cenu alebo dokonca lacnejšie. Podľa experta na automobilový priemysel, kupujúci často preplatia autá s nesprávnym údajom na tachometri až o 25 percent. A keďže transparentnosť na trhu rastie z roka na rok, predaj takéhoto auta bude čoraz ťažší.