AUTORIDE

Tvoje auto zimu nemá veľmi v láske. Čo treba skontrolovať a ako ho pripraviť?

Auto v zime
Návody
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Možno máš rád padajúce vločky, nízke teploty a ľad, no ver mi, že tvoje auto s tebou také nadšenie nezdieľa. Pred tým, ako sa skončí leto a teploty začnú klesať, je nutné dopriať svojmu štvorkolesovému miláčikovi to, čo potrebuje.

V tomto článku vypíšem zopár rád týkajúcich sa prípravy tvojho auta na zimu, hlavne čo je treba skontrolovať a vymeniť.

Obsah

Zimné pneumatiky sú základ

Jedna z najdôležitejších vecí ktorá je potrebná pre prevádzku auta v zimnom období je výmena jeho pneumatík. Nielenže by si riskoval mastnú pokutu ale aj svoj život. Účinnosť letnej pneumatiky je totiž len do 7 stupňov celzia, ak teplota klesne nižše, pneumatika stráca svoju účinnosť. Rozmýšľal si nad kúpou celoročných pneumatík? Má to asi taký zmysel ako keby si sa chcel korčuľovať na ľade v kolieskových korčuliach.

Pri zimných pneumatikách nesmieš zabúdať na to, že minimálna hĺbka dezénu je 4mm, aj keď osobne dodržujem odporúčanú hĺbku dezénu zimných pneumatík so 6mm.

Ošetrenie podvozku

Začal som od spodu a budem teda pokračovať podvozkom, na ktorý by si tiež nemal zabúdať. Treba skontrolovať brzdy, manžety a poobzerať sa po hrdzi. Pokiaľ nájdeš hrdzavú časť, je dobré ju pred zimou ošetriť, inak riskuješ, že vplyvom vody, soli, zimy a vlhkosti nájdeš miesto jednej hrdzavej kvetinky rovno celú záhradu.

Najmä ak si majiteľom staršieho auta, podvozok by si mal ošetriť ochranným lakom alebo BODY sprejom, čo je tekutá zmes gumy a asfaltu.

Výmena prevádzkových kvapalín

Ďalšou kategóriou sú prevádzkove kvapaliny, z ktorých najdôležitejšia je kvapalina v chladiacom systéme, pričom tú treba premerať a zistiť jej bod mrazu.

Nemal by si zabúdať aj na kvapalinu do ostrekovačov, ktorú treba vymeniť za zimnú aby nezamrzla, pretože cesty sú v tomto ročnom období mokré a špinavé a každú chvíľu máte okná celé zasvinené, čo spôsobuje nulovú viditeľnosť.

Nemrznúca zmes do ostrekovačov

Nemrznúca zmes do ostrekovačov ti však nepomôže, pokiaľ si stierače neodvedú svoju prácu, preto by som odporučil ich výmenu v prípade ak nie sú v 100% stave.

V neposlednej rade by si mal venovať pozornosť aj kontrole autobatérie, a teda skontrolovať jej stav nabitia, prípadne batériu aj dobiť. Pri veľmi nízkych teplotách a krátkych trasách je vhodé z času na čas dopriať autu dlhšiu trasu aby mal alternátor dostatok času na dobitie batérie.

V aute by ti nemala chýbať zimná výbava, napríklad škrabka na sklo, metlička na očistenie auta od snehu a v prípade, že sa chystáš do vyššie položených miest, tak aj reťaze na pneumatiky. No a na záver nezabudni staré múdro - prispôsobiť štýl jazdy stavu vozovky a svojím schopnostiam.