Logo Autoride.sk

Tvoje auto zimu nemá veľmi v láske. Čo treba skontrolovať a ako ho pripraviť?

Publikoval Denis -

Možno máš rád padajúce vločky, nízke teploty a ľad, no ver mi, že tvoje auto s tebou také nadšenie nezdieľa. Pred tým, ako sa skončí leto a teploty začnú klesať, je nutné dopriať svojmu štvorkolesovému miláčikovi to, čo potrebuje. V tomto článku vypíšem zopár rád týkajúcich sa prípravy tvojho auta na zimu, hlavne čo je treba skontrolovať a vymeniť.

Jedna z najdôležitejších vecí ktorá je potrebná pre prevádzku auta v zimnom období je výmena jeho pneumatík. Nielenže by si riskoval mastnú pokutu ale aj svoj život. Účinnosť letnej pneumatiky je totiž len do 7 stupňov celzia, ak teplota klesne nižše, pneumatika stráca svoju účinnosť. Rozmýšľal si nad kúpou celoročných pneumatík? Má to asi taký zmysel ako keby si sa chcel korčuľovať na ľade v kolieskových korčuliach.

Pri zimných pneumatikách nesmieš zabúdať na to, že minimálna hĺbka dezénu je 4mm, aj keď osobne dodržujem odporúčanú hĺbku dezénu zimných pneumatík so 6mm.

Začal som od spodu a budem teda pokračovať podvozkom, na ktorý by si tiež nemal zabúdať. Treba skontrolovať brzdy, manžety a poobzerať sa po hrdzi. Pokiaľ nájdeš hrdzavú časť, je dobré ju pred zimou ošetriť, inak riskuješ, že vplyvom vody, soli, zimy a vlhkosti nájdeš miesto jednej hrdzavej kvetinky rovno celú záhradu. Najmä ak si majiteľom staršieho auta, podvozok by si mal ošetriť ochranným lakom alebo BODY sprejom, čo je tekutá zmes gumy a asfaltu.

Ďalšou kategóriou sú prevádzkove kvapaliny, z ktorých najdôležitejšia je kvapalina v chladiacom systéme, pričom tú treba premerať a zistiť jej bod mrazu. Nemal by si zabúdať aj na kvapalinu do ostrekovačov, ktorú treba vymeniť za zimnú aby nezamrzla, pretože cesty sú v tomto ročnom období mokré a špinavé a každú chvíľu máte okná celé zasvinené, čo spôsobuje nulovú viditeľnosť.

Nemrznúca zmes do ostrekovačov ti však nepomôže, pokiaľ si stierače neodvedú svoju prácu, preto by som odporučil ich výmenu v prípade ak nie sú v 100% stave. V neposlednej rade by si mal venovať pozornosť aj kontrole autobatérie, a teda skontrolovať jej stav nabitia, prípadne batériu aj dobiť. Pri veľmi nízkych teplotách a krátkych trasách je vhodé z času na čas dopriať autu dlhšiu trasu aby mal alternátor dostatok času na dobitie batérie.

V aute by ti nemala chýbať zimná výbava, napríklad škrabka na sklo, metlička na očistenie auta od snehu a v prípade, že sa chystáš do vyššie položených miest, tak aj reťaze na pneumatiky. No a na záver nezabudni staré múdro - prispôsobiť štýl jazdy stavu vozovky a svojím schopnostiam.

motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: Tvoje auto zimu nemá veľmi v láske. Čo treba skontrolovať a ako ho pripraviť?
G