AUTORIDE | Web o autách od autíčkarov

TGI alebo aj Turbo Gas Injection, vedel si čo označuje táto skratka?

Publikoval Denis -

Názov Turbo Gas Injection, v skratke TGI označuje automobily značky Volkswagen vybavené preplňovanými motormi s priamym vstrekovaním zemného plynu (CNG).

Motory TGI

Obsah

Motory TGI sú, ako som už spomínal, vybavené priamym vstrekovaním zemného plynu. Tieto motory sú konštrukčne odvodené od motorov TSI, konkrétne od motora 1.4 TSI. Motory pod označením TGI dokážu spaľovať ako benzín, tak aj stlačený zemný plyn, čiže CNG.

Turbo Gas Injection motory patria medzi prvé motory, ktoré boli vybavené priamym vstrekovaním zemného plynu a turbodúchalom. Vďaka tejto kombinácií je dosiahnutý vysoký výkon a nízke emisie motora. Okrem spomenutých plusov sú motory TGI tichšie a kultivovanejšie ako ich benzínový súrodenci, za čo vďačia vysokému oktánovému číslu stlačeného zemného plynu (CNG).

Bežný pokles výkonu motora, ktorý sa dostaví pri spaľovaní CNG u atmosférických (nepreplňovaných) motoroch, je pri motoroch TGI eliminovaný turbodúchadlom. Turbodúchadlo totiž dokáže nahnať do spaľovacej komory dostatočné množstvo vzduchu, ktoré je potrebné pre ideálne spaľovanie, vďaka čomu nedochádza k poklesu výkonu motora pri spaľovaní CNG ako pri klasických atmosférických motoroch.

Rôzne označenia koncernových áut, ktoré spaľujú CNG:

Označenie preplňovaných motorov s priamym vstrekovaním stlačeného zemného plynu sa však naprieč celým koncernom líši. Skratku TGI používajú najmä automobilky Volkswagen a Seat.

Ostatné značky koncernu používajú iné označenie, napríklad Škoda používa na označenie svojich automobilov, ktoré sú poháňané zemným plynom skratku G-TEC a Audi zasa G-tron. Všetky automobily koncernu však využívajú ten istý motor 1.4 TSI, ktorý je upravený tak, aby mohol spaľovať stlačený zemný plyn, čiže CNG.