AUTORIDE

Talianske značky áut: Poznáš všetky talianske automobilky

Alfa Romeo
Zaujímavosti
Publikoval Daniel  

Talianske značky áut patria v našich končinách spolu s nemeckými a francúzskymi značkami medzi najžiadanejšie automobilové značky. Nie je to len Alfa Romeo, Fiat a Lancia. Okrem týchto troch spomenutých automobilových značiek existujú aj iné talianske značky áut, ktoré možno na našich cestách často nestretávame, no v iných krajinách sú veľmi známe.

Práve preto sme sa rozhodli, že si pre teba pripravíme tento prehľadný zoznam všetkých najznámejších talianskych značiek áut. Povieme si niečo o tých najznámejších automobilkách, ale aj o tých menších či úplne zabudnutých automobilkách. Poďme sa teda bez ďalších zbytočných slov pozrieť na talianske značky áut.

Obsah

Talianske značky áut:

Všetky spomenuté značky sú zoradené podľa abecedy, pričom niektoré značky už zanikli, zatiaľ čo iné sa stále vyrábajú.

Abarth:

Abarth je talianska automobilka založená Rakúšanom Karlom Abarthom. Značka Abarth bola založená v roku 1949, pričom sa zaoberala predovšetkým motošportom a prezentovala sa výrobou pretekárskych špeciálov. Neskôr sa Abarth začal zaoberať aj tuningom (upravovaním áut) predovšetkým automobilky Fiat. Ten v roku 1971 prebral celú výrobnú časť Abarthu a táto značka sa stala jeho pretekárskym oddelením. V 90. rokoch však toto oddelenie začalo upadať, no po dlhšom období nečinnosti bol Abarth znovuzrodený v roku 2007 a stal sa samostatnou značkou koncernu Fiat.

Logo značky Abarth je tvorené červeno-žltým štítom, na ktorom je umiestnený škorpión, pričom na hornej časti štítu je nápis Abarth a trikolóra tvorená zelenou bielou a červenou farbou. Trikolóra znázorňuje taliansku vlajku a červeno-žltý štít symbolizuje vášeň a víťazstvo. Škorpión umiestnený na štíte zas znázorňuje znamenie Karla Abartha, v ktorom sa narodil.

Alfa Romeo:

Alfa Romeo je talianska automobilka, ktorá bola založená v roku 1910. Pôvodný názov tejto automobilky bol A.L.F.A, čo bola skratka pre Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (Lombardská automobilová spoločnosť). V roku 1915 však prevzal spoločnosť A.L.F.A Nicola Romeo, vďaka čomu získala táto automobilka svoj terajší názov Alfa Romeo. Od roku 1986 je Alfa Romeo členom Fiat Group.

Logo značky áut Alfa Romeo obsahuje niekoľko špecifických symbolov, ktoré sú tradične spájané s rodiskom tejto automobilky. Ide o červený kríž zo znaku mesta Miláno a hada s korunou, ktorý prehĺta človeka, čo bol zas znak jednej z najstarších šľachtických talianskych rodín Visconti. Rodina Visconti totiž v 14. storočí vládla mestu Miláno.

Autobianchi:

Autobianchi bol taliansky výrobca automobilov, ktorého spoločne vytvorili spoločnosti Pirelli, Fiat v roku 1955. Spoločnosť bola v počiatočných fázach neuveriteľne úspešná a vyrobila niekoľko modelov. Avšak postupom času nebola spoločnosť Autobianchi schopná držať krok s narastajúcou konkurenciou a tak skončila v roku 1995, kedy sa zlúčila s automobilovou značkou Lancia.

Bianchi:

Spoločnosť Bianchi je najstarším svetovým výrobcom bicyklov. Táto spoločnosť vyrábala bicykle a motocykle už dlhú dobu, kým sa v roku 1955 zlúčila a vytvorila automobilovú spoločnosť Autobianci, ktorá bola spoločným podnikom dvoch spoločností Pirelli a Fiat. Spoločnosť Bianchi bola založená v roku 1885.

DR Automobiles:

DR Automobiles, predtým známa ako DR Motor Company je talianska automobilová spoločnosť so sídlom v Macchia d’Isernia, založená v roku 2006. Spoločnosť DR Automobiles predáva vozidlá s talianskym dizajnom, pričom používa diely a komponenty dodávané od iných automobilových spoločností. Prvé auto predávané spoločnosťou nieslo označenie DR5 a získalo si veľa popularity v roku 2009. Dnes má spoločnosť viac ako sedemdesiat predajcov po celom Taliansku a jeden výrobný závod s výrobnou rýchlosťou 100 automobilov za deň.

Ferrari:

Ferrari je taliansky luxusný výrobca športových automobilov so sídlom v Maranelle. Spoločnosť Ferrari založil Enzo Ferrari v roku 1939. Spoločnosť zostrojila svoje prvé auto v roku 1940, avšak za automobilového výrobcu je spoločnosť Ferrari považovaná až od roku 1947, kedy bolo dokončené prvé auto s označením Ferrari. Automobily značky Ferrari sú všeobecne považované za symbol rýchlosti, luxusu a bohatstva.

Značka Ferrari nie je známa len svojimi športovými a luxusnými automobilmi, ale aj svojou účasťou na pretekoch formule 1, kde je Ferrari najúspešnejším pretekárskym tímom.

Logo značky Ferrari sa viaže až k prvej svetovej vojne. Jeden taliansky pilot zvaný Francesco Baracca si na svoje lietadlo kreslil žltého koníka. Tento pilot zaznamenal 34 zostrelov, no v roku 1918 bol zabitý a tak ho vyhlásili za národného hrdinu. Neskôr v roku 1923 sa Enzo Ferrari spoznal s otcom a matkou Baracca, ktorá mu poradila, aby si na svoje automobily namaľoval koníka, ktorý by mu priniesol šťastie. Tak vzniklo logo značky Ferrari, ktoré je tvorené žltým erbom a koňom, pričom žltá farba patrí mestu Modena, ktoré je rodiskom Enza Ferrariho.

Fiat:

Spoločnosť Fiat, celým názvom Fabbrica Italiana Automobili Torino, je taliansky výrobca automobilov a dcérska spoločnosť skupiny Fiat Chrysler Automobiles. Spoločnosť Fiat založil v roku 1899 v Giovanni Agnelli v Turíne a v tom istom roku bol vyrobený aj prvý Fiat automobil zvaný Fiat 4 HP. Spoločnosť Fiat je najväčším výrobcom automobilov v Taliansku. Skupina Fiat Chrysler Automobiles do ktorej značka Fiat patrí, je v súčasnosti ôsmim najväčším výrobcom automobilov na svete.

Logo značky Fiat tvorí skratku slovného spojenia Fabbrica Italiana Automobili Torino.

Gruppo Bertone:

Spoločnosť Gruppo Bertone, tiež známa len ako Bertone, je automobilová spoločnosť, ktorá sa špecializuje predovšetkým na dizajn a výrobu karosérií automobilov. Táto spoločnosť bola založená už v roku 1912, pričom vytvorila niekoľko výnimočne krásnych redizajnov populárnych modelov automobilov značiek ako Alfa Romeo, Maserati a Lamborghini.

Isotta Fraschini:

Spoločnosť Isotta Fraschini bola v 20-tych, 30-tych a 40-tych rokoch 20. storočia jedným z najpopulárnejších talianskych výrobcov automobilov. Spoločnosť bola známa svojou produkciou tých najprestížnejších a najluxusnejších automobilov tejto doby, no dokonca aj teraz sa považuje za veľkú česť vlastniť jedno z jej vozidiel. Spoločnosť Isotta Fraschini bola založená v roku 1900, pričom okrem automobilov vyrábala aj námorné motory, letecké motory a iné stroje, no po druhej svetovej vojne bola vážne zasiahnutá hospodárskou krízou, vplyvom čoho v roku 1949 skrachovala.

Lamborghini:

Lamborghini je talianska značka a výrobca luxusných športových vozidiel so sídlom v Sant’Agata Bolognese. Spoločnosť je vo vlastníctve skupiny Volkswagen Group prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Audi. Spoločnosť Lamborghini bola založená v roku 1963, aby mohla konkurovať luxusným športovým vozidlám Maserati a Ferrari.

Logo značky Lamborghini je tvorené erbom, v ktorého strede sa nachádza býk, pretože Ferrucio Lamborghini, zakladateľ spoločnosti Lamborghini, sa v tomto znamení narodil.

Lancia:

Spoločnosť Lancia založil v roku 1906 Vincenzo Lancia. Lancia je v Taliansku veľmi populárna značka, pričom sa úzko viaže k Rally závodom. Spoločnosť Lancia je tiež známa tým, že používa písmená gréckej abecedy pre svoje názvy modelov. V roku 1969 sa Lancia stala členom skupiny Fiat.

Vincenzo Lancia bol testovacím vodičom u automobilky Fiat. V roku 1906 si Vincenzo Lancia založil vlastnú firmu. Znak navrhnutý jeho priateľom Biscarettim znázorňuje vlajku položenú na volante, v strede ktorej je umiestnené meno zakladateľa "Lancia".

Maserati:

Maserati je taliansky výrobca luxusných automobilov. Spoločnosť Maserati založil v roku 1914 Alfieri Maserati v Bologni. Značka Maserati je zameraná na výrobu luxusných a výkonných automobilov s nadčasovým talianskym dizajnom, ktorého prvky sa nachádzajú nielen na karosérii, ale aj v interiéri vozidla. Od roku 1993 spadá Maserati do vlastníctva skupiny Fiat Chrysler Automobiles. Sídlo spoločnosti Maserati sa dnes nachádza v Modene.

Logo značky Maserati sa pýši Neptúnovým trojzubcom, čo je starý erb mesta Bologna. Logo vytvoril Mario Maserati, predobrazom mu bola výzdoba Neptúnovho námestia.

Mazzanti Automobili:

Mazzanti Automobili je talianska spoločnosť, ktorá je zameraná na ručne vyrábané vysokovýkonné automobily. Spoločnosť bola založená v roku 2002 zakladateľmi Lucaom Mazzantiom a Walterom Faralliom. Spoločnosť Mazzanti Automobili sa špecializuje na dizajn, vývoj ručne vyrábaných superšportových automobilov, ale aj na reštaurovanie klasických automobilov. Dvaja zakladatelia tejto spoločnosti si zriadili malú automobilovú dielňu, ktorá bola určená ako na obnovu vozidiel, tak aj na realizáciu dizajnérskych zručností. Vyvinuli exotické autá, ako napríklad F & M Antas, ktoré získali medzinárodnú pozornosť.

Pagani:

Pagani je taliansky výrobca vysokovýkonných, športových automobilov a komponentov z uhlíkových vlákien (karbónových). Spoločnosť bola založená v roku 1992 zakladateľom Horaciom Pagani v San Cesario sul Panaro v blízkosti mesta Modena v Taliansku. Automobily značky Pagani sú vo svete veľmi známe hlavne pre ich krásny dizajn a vysoký výkon. Prvý automobil vyrobený spoločnosťou Pagani nesie označenie Zonda.

Veríme, že po tomto článku ti už talianske značky áut nebudú robiť problém a že v nich budeš mať dokonalý prehľad. Samozrejme, existuje nespočetne veľa ďalších talianskych automobiliek a značiek áut. Toto sú však tie najznámejšie talianske značky áut, ktoré sa kedy vyrábali či dodnes vyrábajú.

Ak sa chceš deozvedieť viac o automobilových značkách, v predošlej časti tohoto článku sme sa pozreli na najznámejšie nemecké značky. Ak sa teda chceš nejaké zaujímavosti aj o nich, neváchaj a prečítaj si článok: Nemecké značky áut: Poznáš všetky nemecké automobilky?