AUTORIDE

Nemecké značky áut: Poznáš všetky nemecké automobilky?

Audi
Zaujímavosti
Publikoval Denis  

Nemecké značky áut patria v našich končinách medzi tie najobľúbenejšie a najžiadanejšie automobilové značky. Toto pravidlo platí nielen o nových automobiloch, ale aj o starších jazdenkách. Nemecké značky áut si u nás držia svoju cenu, čo sa napríklad o talianskych či francúzskych autách nedá povedať. Jednoducho povedané, celá východná Európa vo všeobecnosti preferuje nemecké značky áut.

Práve preto sme sa rozhodli, že si pre teba pripravíme tento prehľadný zoznam všetkých nemeckých značiek áut. Povieme si niečo o tých najznámejších automobilkách, ale aj o tých menších či úplne zabudnutých automobilkách.

Obsah

Nemecké značky áut:

Všetky spomenuté značky sú zoradené podľa abecedy, pričom niektoré značky už zanikli, zatiaľ čo iné sa stále vyrábajú.

Adler:

Adler bol nemecký výrobca automobilov a motocyklov, ktorý existoval od roku 1900 až do roku 1957. Prvé automobily od Adlera boli pretekárske špeciály. Výroba Adleru však upadla po vojne, z ktorej sa táto automobilová značka už nikdy nespamätala. V tomto období bol Adler skôr známy ako výrobca motocyklov než automobilov.

Logo Adleru tvorí orlica na podstavci. Orlica je symbolom Nemecka.

Alpina:

Alpina je nemecká tuningová firma, ktorá bola založená v roku 1965. Táto automobilová značka sa špecializuje na úpravu vozidiel značky BMW. Sídli v meste Buchloe v okrese Ostallgäu v Bavorsku. Firma Alpina predáva svoje vlastné automobily založené na automobiloch BMW.

Logo Alpiny je tvorené červeno modrým erbom, pričom na červenej časti erbu je umiestnený karburátor od talianskej firmy Weber a na modrej časti je kľukový hriadeľ.

Audi:

Audi je nemecká automobilka, ktorá patrí medzi prémiové značky v koncerne Volkswagen. Spoločnosť má sídlo v Ingolstadte v Bavorsku a bola založená v roku 1909 zakladateľom Augustom Horchom. Od roku 1969 vlastí spoločnosť Volkswagen Group 99,55% spoločnosti Audi.

Znak Audi, „štyri kruhy“, je symbolom jedného z najstarších výrobcov vozidiel v Nemecku. Predstavuje splynutie štyroch, do tej doby nezávislých výrobcov, Audi, DKW, Horch a Wanderer. Spolu so značkou NSU, ktorá k nim pristúpila v roku 1969, tvoria korene dnešnej akciovej spoločnosti Audi.

AUTO UNION:

AUTO UNION je predchodca značky Audi. Spoločnosť Auto Union bola založená v roku 1932 spojením firiem Audi, DKW, Horch a Wanderer počas hospodárskej krízy. Znakom AUTO UNION sa stali štyri spojené kruhy, symbolizujúce jej členov. Automobilky však vyrábali automobily pod svojimi menami a logo sa objavovalo len na pretekoch Grand Prix. V roku 1964 prevzala logo automobilky firma Audi, ktorá ho používa dodnes. AUTO UNION zanikla v roku 1966.

Bitter:

Bitter je nemecká značka vyrábajúca športovo-luxusné automobily. Spoločnosť Bitter založil v roku 1971 Erich Bitter, bývalý pretekár. Automobily značky Bitter si nezískali veľa popularity, no práve preto, že ide o luxusné a športové vozidlá, je spoločnosť stále prítomná a vyrába autá dodnes.

Logo značky Bitter bolo v minulosti tvorené jednoduchým nápisom Bitter. Neskôr sa však Logo zmenilo na dve písmena IB, čo symbolizuje názov značky Bitter.

BMW:

BMW (Bayerische Motoren Werke AG) je nemecká automobilka vyrábajúca osobné automobily, luxusné autá, športové vozidlá, SUV a pickupy, motocykle a motory. Spoločnosť BMW založil v roku 1916 Franz Josef Poppa jej hlavné sídlo je v Mníchove. Aj keď bola spoločnosť BMW založená už v roku 1916, automobilkou sa stala až v roku 1929. BMW je tiež materskou spoločnosťou firiem MINI a Rolls-Royce. Automobilka BMW je známa svojimi výkonnými a luxusnými automobilmi a je svetovou špičkou v oblasti predaja automobilov.

Logo, respektíve farby znaku automobilky BMW sú odvodené od bavorskej vlajky, no taktiež odrážajú pôvod značky BMW, ktorá kedyisi vyrábala letecké motory. Logo BMW teda znázorňuje rotujúcu bielu vrtuľu na modrej oblohe ako symbol výrobcu leteckých motorov. Bielo-modrú farbu mala tiež jedna bavorská letka, ktorá používala motory od BMW.

Borgward:

Borgward bol koncom 30. rokov populárny automobilový výrobca v Nemecku. Spoločnosť bola založená v roku 1929 v Brémach a bola dlho úspešná. Dokázala vyrobiť štyri samostatné divízie automobilov, z ktorých všetky boli veľmi pôsobivé. Patria medzi ne Lloyd, Goliath, Hansa a Bogward. Automobilový výrobca skončil v roku 1961 kvôli bankrotu.

Logo značky Borgward tvorí erb v tvare kosoštvorca, ktorý má bielu a červenú farbu. Tieto farby reprezentujú vlajku nemeckého mesta Brémy, v ktorom automobilka sídlila.

DKW:

DKW bol výrobcom automobilov, ktorý sa zlúčil s Auto Union. Spoločnosť DKW založil v roku 1928 Jørgen Skafte Rasmussen v Sasku. Spoločnosť vydala svoje posledné auto v roku 1966. Okrem automobilov bola spoločnosť tiež známym výrobcom motocyklov.

Spoločnosť DKW používala rovnaké logo ako AUTO UNION, avšak s jedným rozdielom. Nad logom Autounion bol umiestnený erb bielo-zelenej farby v ktorom bol nápis DKW.

EMW (Eisenacher Motorenwerk):

EMW (Eisenacher Motorenwerk) bola východonemecká automobilka, založená v roku 1945 v Eisenachu. Značka EMW bola obľúbeným výrobcom športových vozidiel v 50. rokoch. Spoločnosť však skončila v roku 1956 dôsledkom bankrotu.

Gumpert:

Gumpert je nemecký výrobca športových automobilov so sídlom v Altenburgu. Túto spoločnosť založil Roland Gumpert v roku 2004, ktorý kedysi zastával funkciu riaditeľa Audi Sport.

Logo Gumpertu je tvorené červeným štítom, na ktorom je nápis Gumpert. Tento štít má symbolizovať bezpečnosť vodiča auta a cestujúcich, pretože vývojári sa snažili zabezpečiť maximálnu bezpečnosť posádky automobilov Gumpert. V červenom štíte sa okrem nápisu nachádza aj griffin, ktorý má symbolizovať silu, agilitu a rýchlosť vozidiel značky Gumpert.

Isdera:

Isdera je nemecká automobilová spoločnosť, ktorá sa zameriava najmä na výrobu športových vozidiel. Jedno z vozidiel tejto značky sa objavilo aj vo filme Need for Speed II. Isdera bola založená v roku 1969 Eberhardom Schulzom. Spoločnosť sídli v Hildesheime v Nemecku.

Keinath:

Väčšina malých výrobcov automobilov v Nemecku sa zameriava na vytváranie športových vozidiel, pretekárskych automobilov a luxusných áut. Keinath je ďalší výrobca automobilov, ktorý pôsobí od roku 1983 a vyrába športové automobily. Spoločnosť začala vo všeobecnosti vyrábať automobily tým, že vyrába variant obľúbeného modelu Opel Monza a následne vytvorila GTR, ktorý bol vysoko športový, štýlový a neuveriteľne silný.

Mercedes-Benz:

Mercedes-Benz je nemecká značka, ktorá patrí do nemeckej automobilovej divízie spoločnosti Daimler. Značka je známa pre luxusné vozidlá, autobusy a nákladné automobily. Aj keď je značka Mercedes-Benz známa až od roku 1926, svojimi pôvodmi siaha až do roku 1886, kedy Karl Benz zostrojil stroj, ktorý je považovaný za prvý automobil poháňaný benzínovým motorom. Značka Mercedes-Benz vznikla až v roku 1926, kedy sa spoločnosť Daimler-Motoren-Gesellschaft spojila so spoločnosťou Benz & Cie. Mercedes-Benz sídli v Nemecku v meste Stuttgart.

Logo spoločnosti Mercedes-Benz sa skladá z trojcípej hviezdy, ktorá simbolizuje nadvládu pohonu na zemi, vo vode a vo vzduchu.

Neue Automobil-Gesellschaft (NAG):

Spoločnosť Neue Automobil-Gesellschaft (NAG) bola nemeckým výrobcom automobilov v Berlíne. V roku 1915 bola premenovaná na Nationale Automobil-Gesellschaft (NAG). NAG bola založená v roku 1901 avšak skončila v roku 1934.

Logo značky NAG tvoril šesťuholník, v ktorom sa nachádzali tri písmena. v hornom rohu šesťuholníka bolo umiestnené písmeno N, vľavo dole A a vpravo dole G. Tieto písmena tvorili skratku spoločnosti Neue Automobil-Gesellschaft (NAG).

Opel:

Opel je nemecká značka, ktorú založil v roku 1862 Adam Opel v meste Rüsselsheim am Main. Spoločnosť spočiatku vyrábala bicykle, no v roku 1899 vyrobila svoj prvý automobil. Od roku 1929 do roku 2017 bol Opel vo vlastníctve americkej automobilky General Motors. Od roku 2017 je však Opel dcérskou spoločnosťou francúzskej skupiny Groupe PSA. Vozidlá Opel sa predávajú v Spojenom kráľovstve pod značkou Vauxhall.

Na svojom začiatku používal Opel najskôr logo s nápisom Opel. V 40-tych rokoch bol znak zmenený na vzducholoď vsadenú do zlatého krúžku. Dnes však používa Opel jednoduché logo blesku vsadeného do krúžku.

Porsche:

Porsche je nemecká automobilka založená v roku 1931, ktorá sa špecializuje na výrobu vysokovýkonných športových automobilov. Spoločnosť Porsche má sídlo v Stuttgarte a je vo vlastníctve spoločnosti Volkswagen Group.

Základom loga Porsche je erb a vlajka spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko, uprostred ktorého je umiestnený skákajúci kôň na žltom štíte, čo je v podstate erb mesta Stuttgart, v ktorom spoločnosť Porsche sídli.

Smart:

Smart je nemecká automobilová značka a divízia spoločnosti Daimler so sídlom v nemeckom Böblingene, ktorá sa zameriava na výrobu malých mestských automobilov. Značka Smart bola založená v roku 1994.

Logo Smartu obsahuje písmeno "c", ktoré znamená "kompaktné vozidlo" a žltú šípku, ktorá symbolizuje pohyb vpred alebo postup, pretože ukazuje správnym smerom.

Trabant:

Trabant je jedna zo značiek automobilov vyrábaných v minulosti východonemeckou automobilkou Sachsenring v saskom meste Zwickau. V 80-tych rokoch sa stal mimoriadne populárnym v Česko-Slovensku. Okrem NDR bol obzvlášť rozšírený aj v Maďarsku.

Volkswagen:

Volkswagen alebo len VW je nemecká automobilka sídliaca vo Wolfsburgu. Je členom skupiny Volkswagen Group, jedného z najväčších svetových automobilových koncernov. Volkswagen Group vlastní mnoho značiek zo 7 európskych krajín, medzi ktoré patrí Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Ducati, Scania, MAN, ItalDesign, Auto Union, DKW, Horch, NSU a Wanderer.

Spoločnosť Volkswagen bola založená v roku 1937 s cieľom vyrábať práve vozidlá, ktoré by si mohol dovoliť každý pracujúci občan. Túto ideu presadzoval predovšetkým Adolf Hitler. Logo značky VW sa skladá z iniciálov tejto značky, pričom V znamená "Volks" a W zas "Wagen", čiže Volkswagen, čo v preklade znamená ľudové vozidlo.

Wartburg:

Wartburg je označenie niekoľkých modelových rad automobilov vyrábaných v meste Eisenach. Táto automobilka bola v minulosti známa aj pod skratkou AWE – Automobilwerke Eisenach. Značka Wartburg nesie meno podľa hradu týčiaceho sa nad mestom Eisenach, ktorý má okrem iného táto značka vykreslený na logu.

Veríme, že po tomto článku ti už nemecké značky áut nebudú robiť problém a že v nich budeš mať dokonalý prehľad. Samozrejme, existuje nespočetne veľa ďalších nemeckých automobiliek a značiek áut. Toto sú však tie najznámejšie nemecké značky áut, ktoré sa kedy vyrábali či dodnes vyrábajú.