Sú palivá s vyšším oktánovým či cetánovým číslom lepšie alebo je to len mýtus?

Čerpací stanice
Zaujímavosti
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Oplatí sa tankovať palivá s vyšším oktánovým alebo cetánovým číslom? Oktánové a cetánove číslo sú pre motoristov asi najdoležitejšie hodnoty, ktoré si pri tankovaní paliva všímajú. Samozrejme cena paliva bude zrejme na Slovensku na prvom mieste, no oktánové a cetánové číslo by si poznať mal. Ak však týmto číslam nerozumieš, čítaj ďalej.

Oktánové číslo

Obsah

Oktánové číslo je technická veličina ktorá určuje kvalitu paliva, v tomto prípade benzínu. Čím je počet oktánov v palive vyšší, tým je palivo odolnejšie proti samovznieteniu, ktoré vzniká pri kompresii vo valci a prejavuje sa klepaním. Vyššie oktánové číslo neznamená, že je toto palivo lepšie pre každé vozidlo.

Všetko záleží od konštrukcie motora, jeho riadiacej jednotky a podobne, nie každý automobil dokáže využiť potenciál vysokooktánového paliva. To, že motor nedokáže využiť toto palivo, aby navýšil svoj výkon však neznamená, že nezlepší jeho chod a kultivovanosť. Dnešné benzíny majú minimálne oktanové číslo 95 v rámci celej Európskej Únie, no ak vycestuješ mimo EÚ, môžeš natrafiť aj na 91 oktánový benzín, ktorý si mohol v rámci Českej a Slovenskej republiky natankovať až do roku 2010.

Cetánové číslo

Cetánové číslo udáva kvalitu nafty a charakteristiku jej vznietenia, čím je toto číslo vyššie, tým lepšie motor pracuje. Vznetový motor v takomto prípade lepšie štartuje, má tichší a hladší chod, vyšší výkon a výfukové plyny sú čistejšie. Európska norma zakazuje predávať a používať naftu, ktorej hodnota cetánového čísla nedosahuje hodnotu 51. Na našich pumpách je možné zakúpiť naftu ktorej cetánové číslo sa pohybuje medzi hodnotami 51 až 62.

Tak ako vyššie oktánové číslo, ani vyššie cetánové číslo nie je zárukou, že tvoj motor bude mať lepší výkon. Opäť všetko záleži na danom type motora a najmä či je schopný využiť väčší potenciál paliva alebo nie.