Logo Autoride.sk

Skratka DAC označuje systém Driver Alert Control, vedel si ako funguje?

Publikoval Denis -

Driver Alert Control v skratke DAC je systém kontroly bdelosti šoféra, ktorý vyvinula automobilka Volvo.

Obsah

Ako funguje systém Driver Alert Control:


Narozdiel od systémov iných automobiliek, systém DAC od Volva nekontroluje správanie sa šoféra, ale jazdu celého automobilu. Tento systém sa automaticky spustí po prekročení rýchlosti 60 km/h a začne monitorovať pohyb automobilu na ceste. Driver Alert Control teda rozoznáva kontrolovanú jazdu od tej nekontrolovanej a na základe spôsobu a štýlu jazdy dokáže odhadnúť bdelosť šoféra. Systém Driver Alert Control je taktiež schopný rozoznať situácie, kedy sa šofér plne nevenuje jazde a necháva sa rozptyľovať napríklad mobilným telefónom či inými vplyvmi.

Systém DAC sa skladá z kamery, ktorá je umiestnená za vnútorným spätným zrkadlom a z rôznych ďalších senzorov, čidiel a riadiacej jednotky. Kamera sleduje priestor pred automobilom, smer jazdy, ale aj vzdialenosť automobilu od vodorovného dopravného značenia. Senzory a čidlá systému DAC zas snímajú pohyby automobilu vo všetkých smeroch. Všetky vyššie spomenuté údaje zaznamenáva riadiaca jednotka a porovnáva ich s uloženými hodnotami.

Pokiaľ riadiaca jednotka systému DAC podľa nameraných údajov rozpozná, že je vodič automobilu unavený, vyšle zvukový signál a na palubovej doske sa rozsvieti symbol kávovej šálky. Tento symbol upozorňuje vodiča, aby odstavil vozidlo a oddýchol si. Okrem spomenutého symbolu dokáže systém DAC informovať aj o stupni únavy šoféra, ktorú vyhodnotí na stupnici od 1 po 5.

Systém Driver Alert Control však nezasahuje do ovládania automobilu ale len upozorňuje na vodičovu únavu a oslabenie jeho pozornosti. Všetka zodpovednosť za jazdu teda ostáva na pleciach šoféra.

Krátka videoukážka, ako funguje systém Driver Alert Control:motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: Skratka DAC označuje systém Driver Alert Control, vedel si ako funguje?
G