Skratka DAC označuje systém Driver Alert Control, vedel si ako funguje?

Driver Alert Control
Pod kapotou
Publikoval Denis, Martin

Driver Alert Control, v skratke DAC, je systém kontroly bdelosti šoféra, ktorý vyvinula automobilka Volvo.

Narozdiel od systémov iných automobiliek, systém DAC od automobilky Volvo nekontroluje správanie sa šoféra, ale jazdu celého automobilu.

Obsah

Ako funguje systém DAC?

Systém DAC sa automaticky spustí po prekročení rýchlosti 60 km/h a začne monitorovať pohyb automobilu na ceste. Driver Alert Control teda rozoznáva kontrolovanú jazdu od tej nekontrolovanej a na základe spôsobu a štýlu jazdy dokáže odhadnúť bdelosť šoféra.

Tento systém je taktiež schopný rozoznať situácie, kedy sa šofér plne nevenuje jazde a necháva sa rozptyľovať napríklad mobilným telefónom či inými vplyvmi.

Z čoho sa skladá systém DAC?

Systém DAC sa skladá z kamery, ktorá je umiestnená za vnútorným spätným zrkadlom a z rôznych ďalších senzorov, čidiel a riadiacej jednotky. Kamera sleduje priestor pred automobilom, smer jazdy, ale aj vzdialenosť automobilu od vodorovného dopravného značenia.

Senzory a čidlá systému DAC zas snímajú pohyby automobilu vo všetkých smeroch. Všetky vyššie spomenuté údaje zaznamenáva riadiaca jednotka a porovnáva ich s uloženými hodnotami.

Ako systém DAC upozorní vodiča na únavu?

Pokiaľ riadiaca jednotka systému DAC podľa nameraných údajov rozpozná, že je vodič automobilu unavený, vyšle zvukový signál a na palubovej doske sa rozsvieti kontrolku kávovej šálky.

Táto kontrolka upozorňuje vodiča, aby odstavil vozidlo a oddýchol si. Okrem spomenutej kontrolky dokáže systém DAC informovať aj o stupni únavy šoféra, ktorú vyhodnotí na stupnici od 1 po 5.

Systém Driver Alert Control však nezasahuje do ovládania automobilu ale len upozorňuje na vodičovu únavu a oslabenie jeho pozornosti. Všetka zodpovednosť za jazdu teda stále zostáva na samotnom šoférovi.

Výhody systému DAC

Systém síce nezasahuje do ovládania automobilu, no vyhodnocuje únavu a upozorneňuje vodiča, vďaka čomu pomáha prechádzať nehodám. Ide o to, že upozornenie na únavu môže vodiča prinútiť k tomu, aby si dal pauzu.

Dá sa teda povedať, že systém Driver Alert Control pomáha vodičovi v udržiavaní pozornosti, najmä pri dlhších a nudných jazdách na diaľnici.

Nevýhody systému DAC

Napriek svojej jednoduchej činnosti, ktorou je upozornenie vodiča na únavu, má systém Driver Alert Control aj nevýhodu, a tou môže byť príliš veľká spoľahlivosť vodiča na tento systém. Táto nevýhoda by sa však dala aplikovať na akýkoľvek elektronický systém.

Ďalšou nevýhodou môže byť, za určitých okolností, nesprávne vyhodnocovanie únavy, čo môže byť otravné.

Záver

Koncept systému DAC je veľmi jednoduchý a ide o šikovnú vychytávku najmä pre menej pozorných vodičov alebo vodičov, ktorí podstupujú dlhé nudné jazdy na diaľnici či v noci.

Krátka video ukážka ako funguje systém DAC: