Škoda vstupuje do hry Gran Turismo: Exkluzívny dizajnový koncept sa objavuje v populárnej sérii videohier

06_skoda_vision_gran_turismo_a45672c7-1920x1080
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Škoda Auto predstavuje Škoda Vision Gran Turismo, veľkolepú štúdiu čisto elektrického vozidla v hre Gran Turismo 7 pre konzoly PlayStation, čím rozširuje pôsobenie značky Škoda vo svete virtuálnych pretekov.

  • Čisto elektrický jednomiestny automobil navrhnutý exkluzívne pre pretekársky simulátor Gran Turismo 7 pre konzoly PlayStation

  • Dizajn inšpirovaný legendárnym modelom Škoda 1100 OHC Spider a novým dizajnovým jazykom Škoda Modern Solid

  • Štyri elektromotory zabezpečujú celkový kombinovaný výkon 800 kW* a pohon všetkých kolies

  • Zapojenie do virtuálnych pretekov podčiarkuje oddanosť spoločnosti Škoda Auto inováciám a digitalizácii v automobilovom priemysle a zároveň oslavuje jej bohatú pretekársku históriu

Plne elektrický automobil s pohonom všetkých kolies Škoda Vision Gran Turismo, inšpirovaný modelom Škoda 1100 OHC Spider z roku 1957, je vybavený štyrmi elektromotormi s celkovým výkonom 800 kW*.

Klaus Zellmer, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto, hovorí: "Korene Škoda Motorsport siahajú viac ako 120 rokov do minulosti a počas tejto doby priniesol motoristický šport spoločnosti Škoda Auto nespočetné úspechy. A aký je ďalší krok? Vstup do sveta virtuálnych pretekov uvedením nového úžasného virtuálneho konceptu do najúspešnejšej pretekárskej hry sveta Gran Turismo. Štúdia Škoda Vision Gran Turismo spája našu bohatú históriu s elektrickou budúcnosťou a novým dizajnovým jazykom Modern Solid. Naši zákazníci sú objavitelia a elegantný automobil Škoda Vision Gran Turismo je skvelý spôsob, ako obohatiť ich zážitky a zároveň prilákať nových fanúšikov našej značky."

Oliver Stefani, šéfdizajnér spoločnosti Škoda Auto, hovorí: "Keď sa dizajnérsky tím Škoda Auto pustil do tohto veľmi špeciálneho projektu, rozhodli sme sa vytvoriť futuristickú verziu modelu Škoda 1100 OHC Spider pre digitálnu dobu, inovatívne spojenie minulosti a budúcnosti, ktoré zahŕňa prvky nášho nového dizajnového jazyka Modern Solid. Výsledkom je fascinujúce spojenie tradičného motoristického športu a virtuálnej elektrickej pretekárskej budúcnosti."

Škoda sa prvýkrát objavuje v jednej z najpopulárnejších hier pre PlayStation

Značka Škoda a vozidlo Škoda Vision Gran Turismo prvýkrát vstupujú do populárneho pretekárskeho simulátora Gran Turismo 7 určeného pre konzoly PlayStation 4 a PlayStation 5. Virtuálna štúdia vyvinutá exkluzívne pre túto platformu, je čisto elektrickým pretekárskym vozidlom pre hernú kategóriu automobilov Vision.

Vstupom do jednej z najznámejších pretekárskych simulácií Škoda Auto demonštruje svoj záväzok k inováciám a zároveň skúma nové cieľové skupiny a formy prezentácie. Škoda Auto zároveň reaguje na žiadosti hráčskej komunity o vstup značky Škoda do populárneho pretekárskeho simulátora.

Pocta modelu Škoda 1100 OHC Spider

Virtuálna štúdia Škoda Vision Gran Turismo čerpá inšpiráciu zo skutočného modelu Škoda 1100 OHC Spider z roku 1957, ktorý bol vyvinutý pre preteky 24 hodín Le Mans.

Tím Škoda Design pod vedením Olivera Stefaniho vytvoril veľkolepý jednomiestny automobil s otvorenou karosériou, ktorý kombinuje dizajnové prvky legendárneho modelu 1100 OHC s novými prvkami, ako je napríklad dvojdielny zadný spojler. Škoda Vision Gran Turismo okrem toho nesie prvky nového dizajnového jazyka Modern Solid, ktorý sa objaví na pripravovaných elektrických modeloch Škoda.

Patria k nim predné svetlomety v tvare písmena T a matná farba karosérie v odtieni zelená Explorer. Celkovo štyri elektromotory s kombinovaným výkonom 800 kW* a krútiacim momentom 1 020 Nm, spolu s pohonom všetkých kolies a aktívnou aerodynamikou zabezpečujú výnimočný výkon za akýchkoľvek jazdných podmienok.

Ostro vykreslené línie, výrazné hrany, aktívna aerodynamika a dva farebné varianty

Nízka, pretiahnutá karoséria štúdie Škoda Vision Gran Turismo dodáva vozidlu veľmi moderný a futuristický vzhľad. Elegantný a dynamický exteriér konceptu charakterizujú ostro vykreslené línie a jasne definované hrany.

Aktívne aerodynamické prvky, napríklad na výraznom dvojdielnom zadnom spojleri navrhnutom značkou Škoda, sa dynamicky prispôsobujú jazdným podmienkam. To zabezpečuje vynikajúce jazdné vlastnosti a v spojení so štyrmi elektromotormi dokonalý pomer výkonu a účinnosti. Hráči si pre svoje vozidlo Škoda Vision Gran Turismo môžu vybrať z dvoch rôznych farebných prevedení.

Prvé evokuje slávny model Škoda 130 RS, ktorý sa preslávil dvojnásobným víťazstvom vo svojej triede na Rallye Monte Carlo 1977. Druhý má matnú farbu v odtieni zelená Explorer symbolizujúcu štúdiu Škoda Vision 7S, ktorá predstavila nový dizajnový jazyk Škoda Modern Solid.

Vodič v centre diania

Vo vozidle Škoda Vision Gran Turismo sedí vodič uprostred minimalistického digitálneho kokpitu ako v otvorenom pretekárskom formulovom monoposte. Nastaviteľné športové škrupinové sedadlo je ergonomicky tvarované tak, aby obopínalo telo vodiča. Vybavené je šesťbodovými bezpečnostnými pásmi v atraktívnej červenooranžovej farbe.

Futuristický karbónový volant so sploštenou hornou a spodnou časťou bol navrhnutý v spolupráci so skúsenými hráčmi, ktorí v hre Gran Turismo súťažia už mnoho rokov. Celá koncepcia používateľského rozhrania a ovládanie tlačidiel s tromi individuálne prispôsobiteľnými tlačidlami vychádza z profesionálnych herných volantov. Nad volantom, priamo v zornom poli vodiča, sa nachádza kryštálový kameň, ktorý slúži ako ukazovateľ výkonu.

Displej v kokpite zobrazuje nielen aktuálnu rýchlosť, zvolený režim jazdy a úroveň nabitia batérie, ale slúži aj ako spätné zrkadlo, ktoré neustále zobrazuje priestor za vozidlom. Palubné senzory vzdialenosti navyše vodiča upozorňujú na ďalšie vozidlá v blízkosti, čím účinne znižujú riziko bočných kolízií.

Impozantný výkon, zvuk a jazdná dynamika

Vozidlo navrhnuté s ohľadom na efektívnosť a vynikajúcu jazdnú dynamiku váži len 1 300 kg a kombinuje dĺžku približne 4,41 m so šírkou takmer 1,95 m a výškou len 94,9 cm. Pôsobivý pohon zabezpečujú celkovo štyri elektromotory napájané lítium-iónovou batériou s kapacitou 87 kWh.

Bezkefové synchrónne motory s permanentnými magnetmi sú usporiadané vždy po dvoch, jeden pár sa nachádza na prednej a druhý na zadnej náprave. Každý motor poskytuje výkon 200 kW pri 25 000 otáčkach za minútu, čo spolu dáva silný systémový výkon 800 kW*. Maximálny krútiaci moment je 1 020 Nm, čo umožňuje bezproblémovú akceleráciu prostredníctvom jednorýchlostnej prevodovky.

Pohon všetkých kolies aktívne optimalizuje rozdelenie krútiaceho momentu medzi obe nápravy pre lepšie správanie v zákrutách, čím zabezpečuje citlivú odozvu pri jazde. Základom vynikajúcej jazdnej dynamiky je nezávislé zavesenie kolies typu push-rod, podobné tomu, ktoré sa používa vo Formule E. To ďalej zlepšuje stabilitu vozidla pri vysokých rýchlostiach, minimalizuje náklony karosérie a znižuje ťažisko vozidla. Športový zvuk vozidla Škoda Vision Gran Turismo bol špeciálne vytvorený tímom Technického vývoja a oddelením Škoda Design.

Jazda naprieč desaťročiami: Rôznorodý vozový park Gran Turismo naprieč epochami a štýlmi

Sériu pretekárskych simulátorov Gran Turismo vyvíja spoločnosť Polyphony Digital. Hry Gran Turismo sú vydávané pre herné systémy PlayStation a napodobňujú vzhľad a výkon veľkého počtu vozidiel, ktoré sú licencovanými replikami skutočných automobilov.

Hra Gran Turismo 7 obsahuje viac ako 400 vozidiel od vyše 60 výrobcov automobilov. V hre sú starostlivo vykreslené vozidlá od známych sériových modelov až po legendárne a vzácne pretekárske vozidlá z rôznych dekád, segmentov a pretekárskych kategórií, ako aj veľký výber prototypov.

Technické špecifikácie

Pohonná jednotka

4 × synchrónny bezkefový elektromotor s permanentnými magnetmi

Max. systémový výkon

[kW]

800*

Max. krútiaci moment

[Nm]

1 020

Max. otáčky motoru

[min-1]

25 000

Typ batérie

Li-ion (lítium-iónová) batéria

Kapacita batérie

[kWh]

87

Prevodovka

Jednostupňová

Pohon

Pohon všetkých kolies

Predná náprava

Nezávislé zavesenie ramien typu pushrod

Zadná náprava

Nezávislé zavesenie ramien typu pushrod

Dĺžka

[mm]

4 407

Šírka

[mm]

1 947

Výška

[mm]

949

Hmotnosť

[kg]

1 300

* To zodpovedá výkonu 1 071 k nameranému v hre Gran Turismo 7. Táto metrika sa používa na to, aby hráči mohli ľahko porovnať výkon vozidiel s elektrickým, spaľovacím alebo naftovým motorom.