AUTORIDE

ŠKODA AUTO posilňuje výrobu káblových zväzkov

Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin  

Výroba káblových zväzkov v Mladej Boleslavi nabehla v úzkej spolupráci s dodávateľom

ŠKODA AUTO v úzkej spolupráci s dotknutými dodávateľmi z Ukrajiny duplikovala výrobu káblových zväzkov do Českej republiky. Automobilka si zároveň zabezpečila novú výrobnú kapacitu v Maroku a v ďalších krajinách. Cieľom týchto opatrení je ešte lepšie zabezpečenie proti možným budúcim výpadkom v dodávkach a prerušeniam dodávateľských reťazcov. Prijaté opatrenia v prípade potreby umožňujú navýšenie súčasného objemu výroby až na dvojnásobok.

Karsten Schnake, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO za oblasť nákupu, zdôrazňuje: „V uplynulých týždňoch sme v spoločnosti ŠKODA AUTO spolu s našimi partnermi intenzívne pracovali na minimalizovaní dopadov vojny na Ukrajine na dodávky káblových zväzkov. Počas veľmi krátkej doby sa vďaka veľkému nasadeniu podarilo výrobu na Ukrajine obnoviť a výrazne rozšíriť výrobné kapacity – ďakujem za to celému tímu a všetkým zúčastneným dodávateľom. Súčasne by som chcel našich ukrajinských partnerov ubezpečiť, že si svoje záväzky plníme a naďalej si ich aj plniť budeme. Za to, že aj naďalej plníte dodávky tak, ako to aktuálna situácia dovoľuje, máte náš najvyšší rešpekt.“

V dôsledku výpadkov dodávok káblových zväzkov spôsobených vojnou musela spoločnosť ŠKODA AUTO 3. marca na osem týždňov zastaviť výrobu plne elektrického modelu ENYAQ iV. V záujme toho, aby sa výroba čo najrýchlejšie obnovila, začala automobilka spolu so svojimi dodávateľmi zvažovať možnosť duplikovania výroby káblových zväzkov do iných výrobných závodov v Európe a v severnej Afrike.

V nadväznosti na to sa automobilke v spolupráci s firmou PEKM Kabeltechnik počas piatich týždňov od vypuknutia vojny podarilo časť výroby káblových zväzkov duplikovať do Mladej Boleslavi. Spoločnosť PEKM inštalovala potrebné výrobné zariadenie do montážnych hál spoločnosti ŠKODA AUTO a výroba postupne nabiehala už v priebehu apríla. Na výrobných linkách pracuje 35 žien zo závodu v ukrajinskom Ľvove, ktoré zároveň zaúčajú nové pracovníčky. V Mladej Boleslavi aktuálne vznikajú káblové zväzky pre model ŠKODA FABIA COMBI, v nasledujúcich týždňoch sa rozbehne aj výroba pre modelové rady OCTAVIA, KODIAQ, KAROQ a SUPERB.

Aby sa spoločnosť ŠKODA AUTO čo najlepšie zabezpečila pre prípad ďalších výpadkov dodávok, zaistila si ďalšie výrobné kapacity vo firme Kromberg & Schubert v jej marockom závode v meste Kenitra neďaleko metropoly Rabat. Spoločnosť Kromberg & Schubert už medzitým takisto čiastočne obnovila výrobu káblových zväzkov vo svojom ukrajinskom závode v Žitomire. Vďaka výrobe v oboch závodoch, v Žitomire i v marockej Kenitre, bude potreba káblových zväzkov pre výrobu modelu ENYAQ iV plne pokrytá.

Spoločnosť ŠKODA AUTO okrem toho plánuje aj duplikovanie výroby vysokonapäťových káblových zväzkov, ktoré sú okrem iného potrebné aj pre dobíjanie elektromobilov. Od konca júna sa tieto káblové zväzky budú vyrábať aj v Rumunsku. Od septembra bude na základe dohody v rámci koncernu Volkswagen duplikovaná aj výroba zo závodu v ukrajinskom meste Chmelnickij: káblové zväzky pre modely OCTAVIA a SUPERB budú vznikať aj v marockom Tangeri.