AUTORIDE

Pozri sa na 7 vecí, ktoré zmizli alebo pomaly miznú, z moderných áut

Interiér auta
Zaujímavosti
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Moderné automobily sa od tých starých dosť líšia, sú robustnejšie, bezpečnejšie, majú nižšiu spotrebu, množstvo elektroniky a poskytujú oveľa viac komfortu. Je tu však množstvo vecí, či už krásnych, elegantných alebo prospešných, ktoré zmizli alebo pomaly miznú s príchodom stále novších modelov automobilov. Tu je sedem vecí, ktoré možno už aj tebe chýbajú:

1. Manuálna prevodovka

Obsah

Je to skutočně tak, manuálne prevodovky postupne miznú z nových automobilov, namä z tých, v ktorých by sme ich najradšej videli. Myslím tým vysoko-výkonné autá, u ktorých je dnes takmer nemožné manuálnu prevodovku nájsť. Áno, automatická prevodovka má svoje výhody, až na to, že si s ňou neužiješ toľko zábavy ako s tou manuálnou.

2. Oprava auta

Aj pri nových autách je veľa vecí, ktoré môžeš opraviť sám, nie však toľko ako pri tých starších. Vezmime si napríklad hlúpu výmenu žiarovky, pri ktorej musíš u niektorých moderných automobilov vymontovať celý náraznik aj s maskou, aby si sa vôbec dostal ku svetlám.

Áno, dá sa to zvládnuť, ale problém je v tom, že zatiaľ čo u starých autách bolo takmer všetko spravené tak, aby si sa čo najľahšie a najjednoduchšie dostal ku všetkým súčiastkam, pri nových modeloch je to presne naopak, aby si sa s každým problémom obrátil na servis.

3. Atmosférické motory

V dnešných moderných automobiloch sú atmosférické motory masovo nahradzované malými preplňovanými motorčekmi. V dnešných automobiloch len veľmi ťažko narazíme na atmosférický motor, ktorý má vačší objem ako dva litre, pritom sú tieto motory jednoduchšie, menej náchylné na zlé zaobchádzanie, majú lineárne rozložený výkon a krásny zvuk.

Žiaden milovník vysokých otáčok neuprednostní malý turbomotorček, za veľkú atmosféru, s krásnym zvukom.

4. Ľahké autá

Moderné automobily sú väčšie, širšie, vyššie, ťažšie, preto poskytujú oveľa väčšiu bezpečnosť ako staré, ľahké automobily, z tohoto dôvodu sa váha automobilu stále zvyšuje. Áno staré ľahké automobily, neboli tak bezpečné ako tie dnešné, no nízka hmotnosť mala aj svoje výhody:

  • ľahšie auto má nižšiu spotrebu

  • ľahšie zabrzdí

  • rýchlejšie akceleruje

  • je ľahšie ovladateľné v zákrutách

5. A-stĺpiky, cez ktoré nie je vidieť

Kvôli bezpečnosti sa čím ďalej, tým viac sa stretávame so stále širšími A-stĺpikmy, cez ktoré nie je takmer nič vidieť. Ak si majiteľom modernejšieho autíčka, určite si už stretol s tým, že si nespozoroval človeka, ktorý stojí na prechode pre chodcov.

Najmä kvôli tomu, že sa ti akosi schoval za A-stĺpik. Takže áno, širšie A-stĺpiky majú podiel na vyššiej bezpečnosti pasažiera v automobile, ale na druhú stranu zhoršený výhľad zase bezpečnosti veľmi nenapomáha.

6. Moderné kľúče

Aj kľúče od auta si prešli zmenami, teda ak sa to dá ešte kľúčom nazvať. Miesto kľúčov môžeš mať akési karty, ktoré automaticky odomknú auto, keď sa k nemu priblížiš na dostatočnú vzdialenosť.

Takže sa môže stať, že máš auto odstavené pred domom a pritom je celý čas odomknuté, keďže sa mohlo automaticky odomknúť. Nerozumiem, čo bolo zlé na starých dobrých kľúčoch, s diaľkovým odomykaním a zamykaním.

7. Plnohodnotná rezerva

Len máloktoré moderné automobily bývajú vybavené plnohodnotnou rezervou, namiesto nej v kufri najdeme dojazdovú a v tom horšiom prípade len sadu na opravu defektu, ktorá ti je úplne nanič, v prípade ak prerazíš bočnicu pneumatiky.

Takže pokiaľ nemáš rezervné koleso, nemáš na výber a musíš zavolať odťahovku, poprípade kamaráta, ktorý ti donesie potrebné náhradné koleso.