AUTORIDE

Prečo je hatchback skvelá voľba nielen na cestu do práce, ale aj na voľnočasové aktivity?

Auto na ceste
Zaujímavosti
Tlačová správa
Publikované 

Aj keď dnes automobilový priemysel ponúka širokú škálu typov vozidiel, ktoré sa medzi sebou viac alebo menej líšia, hatchbacky sú stále obľúbenou voľbou mnohých vodičov. Môže za to fakt, že ide o jednu z najpraktickejších a najvšestrannejších možností.

Pre ich funkčnosť a unikátny dizajn sú považované za skvelého spoločníka na každodenné cesty do práce, ale aj dlhšie trasy v rámci výletov. Pozreli sme sa na výhody, ktoré by mohli zohrávať kľúčovú rolu pri rozhodovaní o kúpe vášho nového vozidla.

Zrodený vo Francúzsku

Za prvú verziu hatchbackov môžeme považovať vozidlá uvedené na trh koncom 30. rokov 20. storočia. V tej dobe išlo o podobu auta so zadnými dverami, čo poslúžilo ako základ súčasných modelov. V porovnaní s neskoršími verziami môžeme pozorovať výraznejšie zmeny, a to najmä v celkovej dĺžke vozidla. Prvé modely typu hatchback boli v porovnaní so súčasnou verziou dlhšie, pričom sa neskôr začala ich dĺžka skracovať.

Kľúčový rozdiel

Hatchback je často prirovnávaný k sedanom. V oboch prípadoch ide o osobné vozidlá s kapacitou pre päť osôb. Podobnosť možno pozorovať aj čo sa veľkosti vozidla týka. Hlavným rozdielom medzi sedanom a hatchbackom je priestor kufra. Zatiaľ čo sedan má priestor kufra od priestoru pre cestujúcich oddelený, v hatchbacku sú tieto dve časti spojené.

Interiér auta

Nová generácia

Tento typ vozidla sa v priebehu času stal takým populárnym, až vyrástol do svojej vlastnej triedy. Dnes môžeme na cestách stretnúť vozidlá, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako štvordverové sedany, no v skutočnosti majú zadný výklopný kryt zabudovaný do nízkej elegantnej línie strechy, ktorá sa vyklápa. Do skupiny hatchbackov dnes dokonca patria aj mnohé stredne veľké športové, ale aj luxusné vozidlá.

Aké sú najväčšie prednosti hatchbacku?

Nespornou výhodou hatchbacku sú ich kompaktné rozmery, ktoré dovoľujú autu zaparkovať na mnohých miestach v preplnených mestských uliciach. Polomer otáčania je taktiež pozoruhodný, a tak nebudete mať problém ani v podzemných garážach či užších parkovacích priestoroch.

Vďaka tomu sa nemusíte báť vydať sa aj za brány vášho mesta a objavovať čarovné uličky, ktoré navštívite po prvýkrát. Okrem toho vás pri hatchbacku nadchne aj nižšia spotreba paliva. Vďaka menšej, ľahšej konštrukcii a aerodynamickému dizajnu sú v porovnaní s väčšími typmi vozidiel ekonomickou voľbou pre každodenné vozenie po meste, ale aj na dlhšie vzdialenosti.

Spätné zrkadlo

V skratke, ak hľadáte univerzálny a praktický automobil, hatchback je pre vás ideálnou voľbou. Praktickosť skĺbená s nízkou spotrebou, či dobrou ovládateľnosťou, robia z tohto typu vozidla zlatú strednú cestu. Bez ohľadu na to, či potrebujete spoľahlivé auto na krátke trasy, alebo ho chcete využiť aj na aktívne strávený voľný čas a cesty do vysnívaných destinácií, hatchback sa dokáže orientovať v každom ohľade.