Podvody s najazdenými kilometrami môžu nelegálne zvýšiť hodnotu ojazdeného vozidla až o 25 percent

Publikoval Martin

Vodiči v rôznych krajinách majú tendenciu meniť autá za nové každých 3 až 5 rokov. To znamená, že počas jedného desaťročia môžu predávať staré a kupovať novšie vozidlá dva- až trikrát. Problém zmeny stavu tachometra alebo ľudovo známe “stáčanie kilometrov” nezmizol a ľudia vďaka nemu prichádzajú o veľa peňazí.

Umelá zmena stavu tachometra je jedným z najväčších problémov trhu s ojazdenými vozidlami na celom svete. Z hľadiska právnych predpisov je pomerne zložité identifikovať páchateľa, zodpovedného za “stočenie” počítadla kilometrov. Napriek tomu, že tento znepokojivý trend stále existuje, mnohí ľudia bez chrbtovej kosti i naďalej zvyšujú umelo hodnotu svojich vozidiel tým, že stáčajú tachometer – umelo znížia počet najazdených kilometrov.

Najväčšia platforma na kontrolu histórie automobilov carVertical realizovala výskumnú štúdiu s cieľom zistiť, ktoré autá sú najčastejšie predmetom podvodov s tachometrom. Za účelom získania presných výsledkov bolo analyzovaných viac ako 570 000 správ o histórii automobilov. Výskum ukázal, koľko peňazí v priemere vodiči minú pri kúpe automobilu so zmeneným stavom kilometrov.

Pri podvodoch dominujú dieselové motory

Spomedzi všetkých správ o histórii automobilov, vyrobených v roku 2020, bola väčšina podvodov s najazdenými kilometrami zaznamenaná u vozidiel s naftovým pohonom - diesel. Tvoria takmer tri štvrtiny (74,4 percenta) všetkých správ o histórii automobilov so zaznamenanými zmenami najazdených kilometrov. Naftové (dieselové) motory sú zvyčajne jasnou voľbou pre vodičov, ktorí každý deň prekonávajú väčšie vzdialenosti. To je aj hlavný dôvod, prečo majú hlavne takéto autá na trhu s ojazdenými vozidlami falošne zmenené počty najazdených kilometrov.

U ojazdených automobilov na benzín je menej pravdepodobné, že dôjde k podvodom s najazdenými kilometrami. Tvoria “len” asi 25 percent všetkých zaznamenaných udalostí zmien kilometrov. Tento trend sa však v budúcnosti môže zmeniť, pretože pomer predávaných áut s naftovým a benzínovým pohonom, ako dokazuje aj predaj úplne nových automobilov, sa za posledné roky dramaticky zmenili.

Elektrické autá a hybridy s falošnými stavmi tachometra patria k najvzácnejším ukazom, pričom tvoria iba 0,6 percenta prípadov podvodov s falošným stavom tachometra.

SK_2.jpg

>Jednoduchý zločin, výrazný zisk (alebo strata)

>Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú podvody s najazdenými kilometrami medzi nespravodlivými predajcami automobilov také známe, je ich nízka cena. Tachometer je možné stočiť už pár stovák eur, dokonca aj pri dobre zabezpečených autách s najnovším implementovaným softvérom. Avšak škoda pre spoločnosť či kupujúceho je oveľa väčšia.

>Ako odhalil výskum spoločnosti carVertical, v závislosti od veku a stavu ojazdeného vozidla by mohlo stočenie najazdených kilometrov umelo zvýšiť cenu vozidla až o 25 percent. Údaje ukazujú, že zisk z vozidiel, dovezených z USA sa zvyčajne môže zvýšiť až o neskutočných 6 000 eur. A to je dosiahnuteľné iba pomocou umelého zásahu do počítadla kilometrov - tachometra.

>Bez akejkoľvek informácie o histórii automobilov môže kupujúci a budúci majiteľ preplatiť až niekoľko tisíc eur.

eur.

>>Čím staršie auto, tým väčší zásah do tachometra

>>Podľa prieskumu sú najbežnejšími kandidátmi na zmenu údajov na tachometre automobily, vyrobené v rokoch 1991 až 1995. Vozidlá z tejto vekovej skupiny majú zvyčajne stočené tachometre s priemernou hodnotou 80 000 kilometrov.

>>Žiadne prekvapenie, pretože staršie autá sú z technického hľadiska lacnejšie a zásah je možné vykonať pomerne jednoducho – stačí pár minút a nový stav tachometra je na svete.

>>U vozidiel vyrobených v rokoch 2016 až 2020 sa namerané hodnoty tachometrov zmenili v priemere o 36 000 kilometrov. Škoda pri takýchto podvodoch však môže byť niekoľkonásobne vyššia ako v prípade automobilov zo staršej vekovej skupiny.

>>Výskumná štúdia zistila, že podvody s počtom najazdených kilometrov môžu niekedy dosiahnuť až 200 000 alebo dokonca 400 000 kilometrov, čo je už naozaj šokujúci údaj.

> src="https://autoride.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/assets/a597acc0-8f24-11eb-89af-39ab188c7245/850px.jpg" alt="sk_3.jpg" title="SK_3.jpg" uuid="8c5cdf11-aa06-4e2b-84e2-20c5038847b6" author="" attribution="" license="" source=""/>

>>A na záver