Podľa čoho vybrať kvalitný vysokozdvižný vozík?
V niektorých pracovných a logistických situáciách sa bez vysokozdvižného vozíka jednoducho nezaobídete. Manipulovať s ním je jedna vec, no ako si ho vybrať, ak ide o prostriedok pre váš biznis?
Pri manipulácii s ťažkým a nadrozmerným tovarom či bremenom je poskytnutie dostatočných pracovných pomôcok pre svojich pracovníkov, prípadne pre seba, nielen otázkou bezpečnosti. BOZP musí byť dodržaná a ak náhodou nie je, v prípade náhodnej kontroly môže situácia eskalovať až do mastnej pokuty.
Obsah
Poďme si spoločne prejsť, na čo sa pri výbere vysokozdvižných vozíkov treba pozerať. Ak hľadáte nielen kvalitu výrobkov, ale aj servis a zákaznícku podporu, odporúčame vybrať si známejšieho dodávateľa alebo obchod. Napríklad spoločnosť STILL, ktorú vám určite nemusíme predstavovať. Z jej sortimentu si určite vyberiete.
Najprv odhadnite váhu bremena
S akými bremenami budete najčastejšie manipulovať? Podľa váhy tovaru si môžete vybrať z týchto kategórií vozíkov:
do 1 000 kg,
do 1 200 kg,
do 1400 kg,
do 1600 kg (prípadne do 1580 kg, no tých 20 kíl hrá už minimálnu rolu),
do 2000 kg
Vašim ďalším kritériom môže byť spôsob a systém pohonu. Vybrať si môžete zo spaľovacích alebo elektrických motorov. Mierny rozdiel vo výkone možno skúsený skladník rozpozná, no ide len o drobnosť. Podstatné je, že oba môžete použiť aj v uzatvorených halách – legislatíva umožňuje aj využitie plynových vysokozdvižných vozíkov.
Samozrejme, okrem nosnosti je najpodstatnejšia výška zdvihu. Tú si tiež určíte podľa svojich potrieb a k výberu vysokozdvižného vozíka budete pristupovať podľa nich. U predajcov nájdete vozíky so zdvihom od necelých 2 metrov až po vyše 5 metrov.
Uvedené parametre nepredstavujú vrchný limit, niektoré vozíky majú vyšší zdvih aj nosnosť, no ak sú vaše bremená ťažšie než 2 000 kg, pravdepodobne už využívate aj ťažšiu techniku.
Elektrického vozíka sa báť nemusíte
Doba prevádzky elektrických vysokozdvižných vozíkov je postačujúca pre rôzne úkony, navyše so zabudovaným akumulátorom sa dnes už nemusíte báť dlhých prestojov v práci kvôli nabíjaniu prístroja. Výrobcovia nových elektrických VZV garantujú až 8 hodinovú dobu prevádzky, výbornú zaťažiteľnosť stroja a bezpečnosť obsluhujúceho pracovníka.
Ďalšou výhodou je, najmä pre ekologicky mysliace spoločnosti, že s elektrickým vozíkom eliminujete odpadové plyny a dokonca aj hlučnosť.
Kvalitná batéria elektrického VZV má vydržať 10 až 12 rokov, a to znamená, že okrem drobných servisných zákrokov, ktoré sa určite vyskytnú, nebude do takéhoto vozíka musieť investovať. V porovnaní s dieslovými VZV alebo vozíkmi na plyn (LPG) sú preto elektrické varianty veľmi výhodné.
Pri výbere môžu zavážiť aj pneumatiky
Nezabúdajte, že niektoré typy vozíkov majú vzdušnicové pneumatiky, ktorým hrozí riziko prepichnutia. Mali by ste sa poobhliadnuť aj po vhodnom servise a dodávateľovi pneumatík, ideálne v predstihu, aby ste mohli predmetný vozík dať do poriadku čo najskôr.
Ak sa bojíte o vzdušnicové pneumatiky a zvolíte plné varianty pneumatík, stále nemáte vyhraté. Napriek jednoduchšiemu zničeniu vzdušníc sú takéto pneumatiky prospešné pre nápravu, keďže viac tlmia nárazy.
Skombinujte si preto viacero premenných, najmä váhu bremien, povrch vášho pracoviska a prípadné riziká defektov.