Peľový filter: Vedel si na čo slúži a kedy je vhodná jeho výmena?

Peľový filter
Pod kapotou
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Peľový filter je bežným komponentom automobilu. Tento filter sa nachádza vo ventilácií automobilu a jeho úlohou je filtrovať vzduch smerujúci do kabíny automobilu. Práve kvôli funkcii tohto autodielu je peľový filter niekedy nazývaný aj ako kabínový filter.

V dnešnej dobe je peľovým (kabínovým) filtrom vybavené takmer každé jedno auto, avšak ešte pred niekoľkými rokmi tomu tak nebolo.

Obsah

Na čo slúži peľový filter?

Ako som už spomínal, úlohou peľového filtra je čistiť (filtrovať) vzduch smerujúci do kabíny automobilu. Tento filter teda zachytáva škodlivé látky, vďaka čomu sa plyny, prach, peľ či iné nečistoty nedostanú do priestoru pre posádku.

Peľové filtre sú veľmi účinné a dokážu zachytiť takmer všetky prachové častice či peľ smerujúci do kabíny automobilu.

Peľové (kabínové) filtre rozdeľujeme na:

  1. Papierové

  2. Filtre s aktívnym uhlím

Peľové filtre s aktívnym uhlím sú vyrobené z textílie, ktorá je vyplnená aktívnym, taktiež nazývaným aj absorbčným uhlím. Tento materiál sa vyznačuje vysokou schopnosťou absorbcie, vďaka čomu je filtrácia oveľa účinnejšia.

Takýto filter je schopný zachytiť oveľa menšie častice a okrem prachu, peľu zachytáva aj zápach a jedovaté plyny, čo klasický papierový filter nedokáže. Napríklad chlór rozpustený vo vode sa na povrchu aktívneho uhlia mení v neškodný chlorid, sírovodík na síran a tak podobne.

Údržba peľového filtra

Odporúčaný interval výmeny peľového filtra je stanovený približne na 15 000 kilometrov alebo jeden rok. Interval sa však môže líšiť v závislosti od výrobcu či použitého materiálu. Ako zistíš, že je peľový filter vhodný na výmenu?

Zanesený peľový filter sa prejavuje zahmlenými oknami ale aj nepríjemným zápachom. Ďalšiu možnosťou je demontáž filtra a jeho následná vizuálna kontrola.

Pre alergikov

Nie všetky peľové filtre dokážu zabrániť zápachu/vôni, takže sa ti môže stať, že budeš cítiť arómu kvitnúcich rastlín či pokosenej trávy. S nezaneseným a funkčným peľovým filtrom sa však nemusíš obávať, pretože peľ sa do kabíny automobilu nedostane a ak áno tak len v minimálnom množstve.

V takomto prípade teda nie je potrebné zapínať uzavretú cirkuláciu vzduchu.

Krátka ukážka ako funguje peľový (kabínový) filter: