Parkovacie senzory: Ako funguje táto elektronická vychytávka?

Parkovacie senzory
Pod kapotou
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Parkovacie senzory slúžia na uľahčenie parkovania najmä na miestach, kde sa zle manévruje. Montujú sa do zadného ale aj predného nárazníka, v ktorom sú zapustené. Senzory snímajú priestor pred alebo za automobilom a to do vzdialenosti 1,5 až 2 metre.

Ako to fungujú parkovacie senzory:

Senzory vysielajú ultrazvukový signál a na základe odrazených vĺn určí riadiaca jednotka presnú vzdialenosť vozidla od prekážky. Vzdialenosť vozidla od prekážky je ohlásená pomocou pípania alebo v prípade, ak je vozidlo vybavené LCD displejom, zobrazí sa na ňom vzdialenosť.

Zvuková signalizácia upozorňuje šoféra varovnou zvučkou, ktorá sa zintenzívňuje ak sa vozidlo približuje bližšie k prekážke. Ak je vozidlo veľmi blízko prekážky zvuková signalizácia znie neprerušovane a má tak varovať pred nebezpečenstvom nárazu.

Parkovacie senzory sa aktivujú po zaradení spiatočky alebo stlačení parkovacieho spínača. Tento systém môže byť vybevený cúvaciou kamerou napojenou na LCD displej, ktorá zobrazuje situáciu za automobilom, vaka čomu uvidí vodič všetky prekážky. Parkovacie senzory sa dajú dodatočne namontovať do každého automobilu, ktoré nimi nie je vybavené.