Oprava laku na aute: Aké sú tvoje možnosti?
Poznáš to, ledva nájdeš parkovacie miesto v preplnenom meste, za ktoré si občas treba aj zaplatiť a po návrate k autu na ňom nájdeš poškriabaný lak. Či už išlo o úmysel alebo nehodu, rozhodne to nepoteší. K poškriabanému laku sa však dá prísť oveľa ľahšie, pokiaľ svoje auto často umývaš v umývacej linke, jazdíš po diaľnici kde vo vysokej rýchlosti odlietavajú drobné kamienky, nešikovným cúvaním a v rôznych ďalších prípadoch.
Oprava laku na aute však nemusí byť priveľký problém, teda pokiaľ hovoríme o tých menších, ktoré sa dajú pomerne rýchlo a lacno opraviť, no na zakrytie väčších škrabancov ti zrejme neostane nič iné, ako daný diel kompletne prelakovať. Poďme sa však pozrieť na to, aké sú tvoje možnosti, zároveň však odporúčame sa pri oprave laku aj podľa potrieb chrániť.
Obsah
1. Retušovacia tyčinka na opravu škrabancov
Zrejme najjednoduchším spôsobom, ako opraviť mierne poškriabaný lak na aute, je zakúpiť si retušovaciu tyčinku na opravu škrabancov. Pokiaľ sú škrabance naozaj drobné a odreniny plytké, retušovacia tyčinka by mala stačiť - výhodou je, že takáto oprava je naozaj jednoduchá a zaberie minimum času.
Škrabance stačí pretrieť a nechať vytvrdnúť, pričom retušovaciu tyčinku možno zohnať prakticky na akejkoľvek motoristickej predajni, lakovni či dokonca na čerpacej stanici. Väčšina retušovacích tyčiniek je aplikovateľná na akúkoľvek farbu laku a po ich aplikovaní sa vďaka UV žiareniu vytvorí mikrofilm odolný voči vode a ďalšiemu poškodeniu.
2. Brusná pasta
Pri väčších (nie však príliš veľkých) škrabancoch a hlbších odreninách, je na opravu laku možné použiť brusné pasty. Netreba hneď uvažovať nad zbrúsením laku, aj keď to môže byť riešenie, no použitie brusnej pasty je jednoduchšie. Zakúpiť ich môžeš takmer kdekoľvek a vybrať podľa farby svojho auta, no môžeš taktiež siahnuť po berfarebnej (univerzálnej) paste.
Pastu treba naniesť na miesto poškodenia laku a rozotrieť - tento postup opakovať aj viackrát, kým nedosiahneš požadovaný výsledok. Opraviť poškodený lak môžeš taktiež s originálnou sadou na opravu, keďže je pravdepodobné, že do odtieňa farby sa netrafíš. V takomto prípade kontaktuj predajňu výrobcu svojho automobilu, pričom by si im mal povedať typ vozidla a označenie laku.
3. Zbrúsenie laku
Pokiaľ je odrenina príliš hlboká a škrabanec obrovský, predošlé spôsoby ti priveľmi nepomôžu. V tomto prípade je potrebné poškodené miesto prebrúsiť, následne naniesť karosársky tmel nechať ho vytvrdnúť. Táto vrstva sa po zaschnutí musí prebrúsiť a dorovnať.
Rozhodne neodporúčame pokúšať sa o opravu laku zbrúsením, ak s tým nemáš skúsenosti. Takisto neodporúčame použiť lak v spreji, teda pokiaľ ti záleží na tom, aby si držalo jeden odtieň. Nový lak si treba nechať namiešať u odborníka podľa aktuálneho stavu auta. Pri jeho nanášaní treba taktiež dávať pozor na to, aby sa nevytvorili kvapky - treba si držať od auta odstup.
Záver
Škrabance dokážu zamrzieť najmä pedantných vodičov, ktorí chcú mať auto v naozaj top stave (nie v tom, ktorý sa uvádza na každom inzeráte). Pokiaľ sa jedná o menšie škrabance a plytké odreniny, oprava je jednoduchá, no daj si pozor na hlbšie škrabance, ktoré sa dostali až ku kovu - pokiaľ opravu zanedbáš, ľahko môže dôjsť ku korózií, ktorú budeš v budúcnosti odstraňovať len veľmi ťažko.