AUTORIDE

Ako opraviť poškodený či poškriabaný lak?

Poškodený lak na aute
Návody
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Škrabance a iné poškodenia laku vznikajú na tvojom aute takmer každý deň. Dôvod ich vzniku však môže mať množstvo príčin. Či už za týmito poškodeniami stojí neprajný sused, ktorý nevie parkovať alebo len odrazený kamienok, tieto drobné kozmetické vady dokážu narobiť majiteľovi auta mnoho vrások a starostí.

Keďže si však klampiarske a lakýrnicke práce vyžadujú odbornú znalosť a dlhoročnú prax, v dnešnom článku sa povenujeme len opravám menších poškodení laku.

Obsah

Ako postupovať v prípade poškodeného laku

Na prelakovanie určitej časti auta potrebujeme priesvitný lak, základnú/podkladovú farbu (Primer) a identickú farbu laku, pretože aj nepatrný rozdiel farby laku je veľmi viditeľný. Odtieň farby, ktorá bola na tvojom automobile použitá, udáva kód farby, ktorý nájdeš na štítku - ten býva najčastejšie umiestnený na vnútornej časti kufrových dverí alebo v priestore pre rezervné koleso.

Ak už poznáš kód farby laku, nič ti nebráni v tom, aby si si dal túto farbu laku namiešať v špecializovanom obchode. Pokiaľ si však namiešaný lak naniesol na poškodenú časť automobilu a odtieň farby sa úplne nezhoduje s odtieňom farby na tvojom automobile, môže to mať viacero príčin.

Prvou možnou príčinou je nesprávne namiešanie farby a teda pochybenie pracovníka, ktorý má na starosti miešanie autolakov. Okrem toho to môže byť spôsobené tiež zmenou pôvodného laku vplyvom starnutia, ultrafialového slnečného žiarenia, extrémnych tepelných rozdielov či poveternostných podmienok.

Svoju úlohu zohráva taktiež používanie nevhodných prostriedkov na čistenie a ochranu laku. Aby sa teda pôvodná farba laku čo najviac zhodovala s namiešanou farbou laku, mal by si pracovníkom oddelenia miešania autolakov priniesť okrem kódu farby aj nejakú časť karosérie s pôvodným lakom ako napríklad dvierka palivovej nádrže.

Oprava drobných poškodení či škrabancov:

V prípade malých škrabancov a poškodení od kamienkov, ktoré sa dostali len do krycieho laku a nezasiahli plech, stačí na opravu použiť retušovaciu tyčinku alebo brúsnu pastu.

Miesto, kde sa škrabanec nachádza, treba najskôr odmastiť. Po očistení a odmastení nanesieme brúsnu pastu na miesto kde sa nachádza škrabanec a jemnými krúživými pohybmi brúsime, až kým škrabanec nezmizne.

Oprava hlbokých poškodení či škrabancov:

V tomto prípade bol okrem laku zasiahnutý aj plech či plast dielu karosérie automobilu. Znamená to teda, že časť laku chýba a plech je na tomto mieste nechránený voči vonkajším vplyvom. Ak už odkrytý plech začal hrdzavieť, je potrebné túto hrdzu odstrániť.

Na odstránenie hrdze môžeš použiť drôtený kartáč alebo nôž, poprípade iný nástroj. Je veľmi dôležité, aby bola všetka hrdza odstránená a aby bol následne na to poškodený povrch dôkladne očistený, odmastený a osušený.

Na odkrytú kovovú plochu nanesieme tenkým štetcom trochu základnej/podkladovej farby (Primeru). Keďže je tento prípravok väčšinou dostupný len v spreji, nastriekame ho do vrchnáku a naberieme na štetec potrebné množstvo.

Po zaschnutí základnej farby opravíme poškodené miesto namiešaným lakom pomocou štetca. Aby nám nezačal lak stekať na nepoškodené časti, nanášame len veľmi tenkú vrstvu laku. Nanesený lak necháme poriadne vyschnúť. Tento postup opakujeme tak dlho, až kým je priehlbina zaplnená a opravené miesto je v rovnakej rovine s okolitým lakom.

Na záver nanesieme dve vrstvy priesvitného laku, taktiež pomocou štetca. Samozrejme, výsledok nebude nikdy dokonalý a opravované miesto bude aj naďalej viditeľné, no nie tak veľmi ako samotný škrabanec. Zároveň však bude poškodené miesto chránené voči korózií a ostatným vonkajším vplyvom.

Škrabance na aute a ich oprava

Takouto opravou laku ušetríš nemalé peniaze, pretože lakovanie jediného dielu stojí približne 80 až 150 eur, avšak namiešanie laku a kúpa podkladovej farby vychádza len približne na 20 eur.

Ak však chceš mať svoje auto v dokonalom stave a nevadí ti ani to, že si budeš musieť priplatiť, odporúčam ti aby si ho zveril do rúk skúseným odborníkom.