AUTORIDE

Nová ŠKODA KAROQ: Modernizácia úspešného modelu

Škoda Karoq
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Martin  

Vylepšený dizajnový jazyk značky ŠKODA prináša výraznejší vzhľad

Štyri roky po uvedení na trh prechádza SUV ŠKODA KAROQ modernizáciou. V najbližších rokoch je tak pripravené pokračovať vo svojom úspešnom príbehu. Modernizovaná verzia modelu KAROQ prináša vylepšený dizajnový jazyk, trvalo udržateľné materiály, nové technológie a úspornejšie motory novej generácie Evo. Za posledný rok a pol bol KAROQ po modeli OCTAVIA celosvetovo druhým najdodávanejším vozidlom českej automobilky.

Thomas Schäfer, predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO, hovorí: „S počtom viac ako 500 000 predaných vozidiel je KAROQ jedným z pilierov úspechu značky ŠKODA. Aby sme tento trend udržali, vozidlo bolo citlivo zmodernizované. Nová verzia má nový dizajn, vylepšené aerodynamické vlastnosti a ponúka moderné asistenčné systémy a infotainmenty. Som presvedčený o tom, že vďaka kombinácii týchto vlastnosti nadviažeme na doterajší úspech modelov ŠKODA KAROQ.“

Svieži vzhľad, vylepšené aerodynamické vlastnosti a interiér s trvalo udržateľnými materiálmi

Modernizovaný KAROQ má vylepšený dizajnový jazyk značky ŠKODA. Vozidlo má po novom výraznejší vzhľad. Širšia, šesťhranná maska chladiča, užšie predné a zadné svetlá a kolesá z ľahkej zliatiny s aerodynamickými krytmi vozidlu dodávajú nový vzhľad. Nové kolesá z ľahkej zliatiny napríklad s čiernymi plastovými aero krytmi, nový strešný spojler a finlety po stranách vylepšujú aerodynamické vlastnosti vozidla a znižujú tak emisie CO2. Interiér ponúka nové poťahy, a to vrátane tých z trvalo udržateľných materiálov, ktoré sú dostupné na želanie. Modernizovaná verzia okrem toho prináša nové technológie, napríklad Matrix-LED predné svetlomety, ktorými KAROQ disponuje prvýkrát, a rovnako aj rozšírenú ponuku asistenčných systémov. Modernizovaný KAROQ dopĺňa päť úsporných motorov generácie Evo koncernu Volkswagen. Dva naftové a tri benzínové motory pokrývajú výkonové spektrum od 81 kW (110 k) do 140 kW (190 k). Motor 2,0 TSI s výkonom 140 kW, ktorý je dostupný exkluzívne pre model KAROQ SPORTLINE, je ponúkaný výhradne s pohonom všetkých kolies. Motor 2,0 TDI s výkonom 110 kW je k dispozícii s pohonom predných alebo všetkých kolies.

V roku 2017 predstavila ŠKODA AUTO svoje druhé SUV ŠKODA KAROQ, ktoré sa vyznačuje vlastnosťami typickými pre značku ŠKODA. Ponúka množstvo priestoru, vysokú praktickosť a vynikajúci pomer ceny a úžitkovej hodnoty. V súčasnosti je KAROQ ponúkaný v 60 krajinách sveta. Vyrába sa v Českej republike, na Slovensku, v Rusku a v Číne.

Exteriér: Výraznejšia predná časť a nový dizajn svetiel

Modernizovaný KAROQ prináša vylepšený dizajnový jazyk vozidiel SUV značky ŠKODA. Má výraznejší vzhľad, natiahnutejšiu karosériu a vylepšené aerodynamické vlastnosti. Vďaka novej prednej časti a širšej, šesťhrannej maske chladiča, disponuje ŠKODA KAROQ robustnejším vzhľadom. Predné svetlomety, ktoré sú užšie ako v prípade predchodcu, majú nové usporiadanie so štvorokou tvárou a prvýkrát sú dostupné aj v Matrix LED verzii. Užšie sú aj zadné svetlá. Vďaka novému, predĺženému strešnému spojleru, vzduchovým clonám Air Curtain v prednom nárazníku, aerodynamickým krytom palivovej nádrže umiestneným na podvozku a novým aerodynamickým kolesám z ľahkej zliatiny s priemerom 17" až 19" sa znížila hodnota súčiniteľa odporu vzduchu o viac než 9 % na cx 0,30. KAROQ sa tak pýši jednou z najlepších hodnôt vo svojej triede.

Oliver Stefani, hlavný dizajnér spoločnosti ŠKODA AUTO, hovorí: „Modernizovaný KAROQ má po novom sebavedomejší vzhľad. Vďaka širšej, šesťhrannej maske chladiča a vďaka novému prednému nárazníku pôsobí predná časť mohutnejším dojmom. Nové usporiadanie užších LED predných svetlometov so štvorokou tvárou mu dodáva dynamickejší vzhľad. Dynamický vzhľad zadnej časti podčiarkuje nový dizajn zadných svetiel. Nový strešný spojler zasa opticky preťahuje siluetu vozidla.“

Nový predný nárazník je lakovaný vo farbe vozidla. V jeho spodnej časti sa nachádza široký nasávací otvor s kryštalickou mriežkovanou štruktúrou po stranách ohraničený dizajnovým prvkom v tvare písmena L, ktorý naznačuje vzduchové clony Air Curtain. Prednú časť zakončuje robustný čierny predný spojler. Vzduchové clony Air Curtain v prednom nárazníku usmerňujú tok vzduchu okolo predného nárazníka a ďalej okolo predného kolesa, vďaka čomu znižujú vírenie a prúdenie vzduchu. V kombinácii s pohonom všetkých kolies je KAROQ prvýkrát vybavený aerodynamickými krytmi palivovej nádrže, ktoré zakrývajú aj zadnú nápravu a pomáhajú znižovať odpor vzduchu pod vozidlom.

Užšie predné svetlomety s novým usporiadaním a full-LED Matrix technológiou na želanie

Na masku chladiča nadväzujú predné svetlomety, ktoré sú výrazne štíhlejšie ako u predchodcu. Dynamický vzhľad podčiarkujú aj nové dvojdielne svetlá pre denné svietenie. ŠKODA KAROQ v rámci doplnkovej výbavy prvýkrát ponúka full-LED Matrix predné svetlomety s dvoma LED modulmi pre stretávacie a diaľkové svetlá umiestnené nad sebou. Výrazný vzhľad so štvorokou tvárou je ešte výraznejší v noci po zapnutí stretávacích svetiel. Základná verzia KAROQ v rámci štandardnej výbavy ponúka oddelené LED moduly v hornej časti. Pod nimi sa nachádzajú hmlové svetlomety.

Nový zadný nárazník a ostro rezané LED zadné svetlá

Novú zadnú časť modelu ŠKODA KAROQ zdobí predĺžený zadný spojler lakovaný vo farbe vozidla, ktorý ho opticky rozširuje. Spoločne s bočnými finletami, ktoré sú známe aj z výroby lietadiel, upravuje strešný spojler vírenie vzduchu za vozidlom, zlepšuje aerodynamické vlastnosti a pomáha tak znižovať emisie CO2. Nový zadný nárazník je lakovaný vo farbe karosérie. Čierny plastový zadný difúzor má výrazný tvar. Nové, ostro rezané FULL LED zadné svetlá sú súčasťou štandardnej výbavy. Od verzie Ambition sú vybavené dynamickými ukazovateľmi smeru a jedinečným uvítacím efektom. Zadné svetlá majú kryštalické prvky a odkazujú na pre značku typický tvar koncových svetiel v tvare písmena C.

Nové aerodynamické kolesá z ľahkej zliatiny, dve nové farby karosérie

Nová ŠKODA KAROQ ponúka deväť farieb karosérie vrátane nových metalických odtieňov oranžová Phoenix a šedá Graphite. Aerodynamické vlastnosti vylepšujú troje nové kolesá z ľahkej zliatiny. Dve z nich – 17" kolesá Scutus a 19" kolesá Sagitarius – majú aerodynamické čierne plastové kryty, ktoré oslabujú vírenie vzduchu okolo kolies. Aerodynamický tvar majú aj 18" kolesá Miran.

Päť stupňov výbavy vrátane SPORTLINE

Nová ŠKODA KAROQ je k dispozícii vo výbavových stupňoch Active Ambition, Stylea rovnako tak vo verziii SPORTLINE. Posledná verzia je typická čiernymi lakovanými doplnkami, napríklad strešnými nosičmi, lištami okolo bočných okien a rámčekom masky chladiča. Dĺžka nového vozidla KAROQ predstavuje 4 390 mm, šírka 1 841 mm. Rázvor je pri verzii s pohonom predných kolies 2 624 mm, resp. 2 629 mm pri verzii s pohonom všetkých kolies. Objem batožinového priestoru je so štandardnými sedadlami 521 l. Pri sklopených zadných sedadlách vzrastie objem batožinového priestoru na 1 630 litrov. V kombinácii so systémom zadných sedadiel VarioFlex predstavuje objem batožinového priestoru 588 l, resp. 1 605 l pri sklopených zadných sedadlách. Po vybratí zadných sedadiel vzrastie batožinový priestor na 1 810 l.

Interiér: Šetrnejší k životnému prostrediu, vyššia úroveň komfortu

Interiér modernizovaného modelu KAROQ je teraz komfortnejší a šetrnejší k životnému prostrediu. Nový, ako doplnková výbava dostupný, ECO balík zahŕňa poťahy vyrobené z vegánskych a recyklovaných materiálov, zatiaľ čo ambientné LED osvetlenie s rozšírenými funkciami a nové dekoračné lišty na prístrojovej doske a vo výplni dverí dodávajú interiéru svieži vzhľad. Ako doplnková výbava je dostupné aj elektricky ovládané sedadlo spolujazdca.

Oliver Stefani, hlavný dizajnér spoločnosti ŠKODA AUTO, hovorí: „Nové dekoračné lišty a nové poťahy sedadiel dodávajú interiéru vozidla KAROQ výrazne modernejší vzhľad. Zároveň má aj niekoľko nových komfortných prvkov. Významnou novinkou je nový ECO balík, v rámci ktorého sa koncentrujeme na vegánske, recyklované a recyklovateľné materiály. Napríklad poťahy sedadiel sú vyrobené z recyklovaných PET fliaš.“

ECO balíkom ŠKODA ponúka obzvlášť udržateľnú verziu modernizovaného modelu KAROQ. Poťahy sedadiel majú prvky z vegánskych materiálov imitujúcich kožu. Špecifické lakťové opierky dverí sú potiahnuté materiálom Suedia – exkluzívne vo farbe hnedá moka. Dekoračné lišty so zmäkčeným povrchom použité v dverách sa dopĺňajú s ambientným LED osvetlením s rozšírenými funkciami, ktoré osvetľuje priestor pre nohy v bielej farbe a výplne predných a po novom aj zadných dverí v desiatich rôznych farbách. Prístrojová doska má nové dekoračné lišty, rovnako tak aj dvere vozidla. Interiér modelu KAROQ SPORTLINE zdobia lišty v dverách v dekore Carbon, športové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy a trojramenný športový multifunkčný volant.

Vyššia úroveň komfortu a nové pakety výbav za zvýhodnenú cenu

Modernizovaná ŠKODA KAROQ ponúka okrem nových dekorov a poťahov sedadiel aj ďalšie prvky zvyšujúce komfort pasažierov. Od výbavového stupňa Style je ako doplnková výbava prvýkrát k dispozícii elektricky ovládané sedadlo spolujazdca s pamäťou,. Integrovaná pamäťová funkcia ukladá osobné nastavenia a aktivuje sa jednoduchým stlačením tlačidla. Ako doplnok sú k dispozícii aj elektricky ovládané bedrové opierky vodiča i spolujazdca a variabilný systém zadných sedadiel VarioFlex so zadnou lavicou, ktorú tvoria tri samostatné sedadlá delené v pomere 40:20:40.

Pohon: Motory generácie Evo majú nižšiu spotrebu paliva a nižšie emisie

Modernizovaná ŠKODA KAROQ ponúka päť moderných, úsporných motorov generácie Evo koncernu Volkswagen, ktoré pokrývajú výkonové spektrum od 81 kW (110 k) do 140 kW (190 k). Benzínové motory pracujú so vstrekovacími tlakmi až 350 barov a sú tak veľmi úsporné. V rámci procesu Twin Dosing, ktorý sa objavuje pri oboch naftových motorov, sú vďaka úpravám výfukových plynov emisie oxidov dusíka (NOx) hlboko pod stanovenou normou. Motor 2,0 TSI s výkonom 140 kW (190 k) je určený výhradne pre model KAROQ SPORTLINE a je vybavený sedemstupňovou prevodovkou DSG a pohonom všetkých kolies. Motor 2,0 TDI s výkonom 110 kW je na želanie k dispozícii s pohonom všetkých kolies a sedemstupňovou automatickou prevodovkou DSG.

Johannes Neft, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO zodpovedný za oblasť Technického vývoja, hovorí: „Pri moderných motoroch súčasnej generácie Evo sme zvýšili efektívnosť a súčasne znížili emisie CO2 a NOx. Naftové motory využívajú veľmi efektívnu úpravu výfukových plynov v rámci procesu Twin Dosing. Nižšiu spotrebu benzínových motorov okrem iného zabezpečujú vysoké vstrekovacie tlaky. Súčasné motory majú aj omnoho vyrovnanejší priebeh dodávky výkonu.“

Prehľad motorov modelu ŠKODA KAROQ:

Motor

Počet valcov

Max. výkon

Prevodovka

Max. krútiaci moment

[Nm]*

[kW]

[k]

1,0 TSI EVO

3

81

110

6M

200

1,5 TSI EVO

4

110

150

6M

250

7-DSG

2,0 TSI EVO

4

140

190

7-DSG 4×4

320

2,0 TDI EVO

4

85

116

6M

300

7-DSG

250

2,0 TDI EVO

4

110

150

6-M

340

7-DSG 4×4

360

*ide o predbežné údaje

Motory generácie Evo sú mimoriadne efektívne a produkujú menej emisií

Vďaka mnohým vylepšeniam ponúkajú motory novej generácie Evo vysokú efektívnosť a produkujú menej emisií. Vďaka optimalizácii systému úpravy výfukových plynov SCR s dvoma katalyzátormi sú emisie oxidov dusíka (NOx) oboch naftových motorov generácie Evo hlboko pod stanovenou normou. Počas takzvaného procesu Twin Dosing dochádza k vstrekovaniu AdBlue® pred dva SCR katalyzátory, ktoré sú radené za sebou. Oproti predchádzajúcim motorom bol optimalizovaný kľukový hriadeľ a boli vykonané zmeny vo vedení výfukových plynov, ale aj v turbodúchadle, vstrekovacej sústave a v systéme riadenia prevádzkovej teploty motora, čo vedie k zníženiu spotreby. Benzínové motory generácie Evo sú ešte účinnejšie ako ich predchodcovia. Vysoký vstrekovací tlak až 350 barov zabezpečuje nižšie hydraulické straty a nižšiu spotrebu paliva. Pri motoroch 1,0 TSI a 1,5 TSI sú liatinové vložky valcov nahradené inovatívnym plazmovým nanášaním povrchovej vrstvy valcov o celkovej hrúbke 150 mikrometrov (0,15 milimetra). Tento proces znižuje vnútorné trenie a optimalizuje tým aj spotrebu paliva a emisie. Vďaka lepšej distribúcii a odvodu tepla v spaľovacom priestore znižuje aj tepelné namáhanie motora. Motor 1,5 TSI je okrem toho vybavený technológiou aktívneho riadenia valcov (ACT), ktorá pri nízkej záťaži automaticky odpája dva valce a ďalej tak znižuje spotrebu.

Konektivita: Moderný infotainment a virtuálny kokpit

ŠKODA KAROQ ponúka moderné možnosti konektivity. Vybavená je infotainment systémami, ktoré patria do tretej generácie modulárnej platformy infotainmentu koncernu Volkswagen. Vďaka zabudovanej karte eSIM je vozidlo vždy online. Aplikácie infotainmentu zobrazujú aktuálne správy a informácie o počasí alebo sa starajú o správu schôdzok. Počas roka 2022 bude KAROQ ponúkaný výhradne s virtuálnym kokpitom. Súčasťou štandardnej výbavy bude virtuálny kokpit s 8" displejom.

Infotainmenty Bolero, Amundsen a Columbus, ktoré patria do tretej generácie modulárnej platformy infotainmentu koncernu Volkswagen, ponúkajú digitálny DAB tuner a pomocou zabudovanej karty eSIM sú vždy online. Systémy Bolero a Amundsen majú dotykový displej s veľkosťou 8" a vďaka stálemu pripojeniu na internet umožňujú príjem web rádia. Systémy sa ovládajú na dotykovom displeji pomocou otočných ovládačov a tlačidiel na volante alebo pomocou digitálnej asistentky Laura. Tá je vybavená online podporou a rozumie pokynom v celkovo 15 jazykoch. Najvyššia verzia, systém Columbus, má displej s veľkosťou 9,2". Mapové podklady a softvér systému sa aktualizujú „vzduchom“.

Virtuálny kokpit počas roka 2022 súčasťou štandardnej výbavy

Modernizovaná ŠKODA KAROQ bude počas roka 2022 štandardne vybavená virtuálnym kokpitom mini s displejom s veľkosťou 8", ktorý nahrádí klasické analógové ukazovatele. Od výbavového stupňaStyle je na želanie ponúkaný virtuálny kokpit s 10,25" displejom a piatimi režimami zobrazenia, ktoré možno individuálne nastaviť.

Mobilné online služby ŠKODA Connect a aplikácie infotainmentu

KAROQ umožňuje prístup k rozsiahlym mobilným online službám ŠKODA Connect. Služba vzdialený prístup pracuje v spojení s aplikáciou MyŠKODA. Vodič tak môže na diaľku cez mobilný telefón vozidlo odomknúť alebo zamknúť, môže zobraziť aktuálnu pozíciu automobilu na mape alebo aktivovať výstražné svetlá a klaksón, aby vozidlo ľahko našiel na veľkom parkovisku. Súčasťou služieb Infotainment online v novom vozidle ŠKODA KAROQ sú aplikácie v infotainmente vozidla, ktoré zobrazujú aktuálne správy, informácie o počasí alebo umožňujú synchronizáciu osobného Google kalendára. Vďaka bezdrôtovej technológii SmartLink možno prostredníctvom Android Auto a Apple CarPlay pripojiť smartfóny. Nabíjací box pre smartfón, ktorý je k dispozícii ako voliteľný doplnok výbavy, umožňuje bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu a zároveň je tu zosilnený príjem signálu pre mobilné zariadenie.

Bezpečnosť: Až deväť airbagov a množstvo asistenčných systémov

Cestujúcich vo vozidle ŠKODA KAROQ ochraňujú vylepšené asistenčné systémy a až deväť airbagov. V závislosti od danej verzie združuje Travel Assist viacero asistenčných systémov, ku ktorým patria napríklad Prediktívny tempomat, ADAPTIVE LANE ASSIST či TRAFFIC SIGN RECOGNITION. Proaktívna ochrana cestujúcich, ktorá je k dispozícii ako možný doplnok, už vopred reaguje na hrozbu nárazu, aby minimalizovala následky prípadnej nehody.

Cestujúcich vo vozidle ŠKODA KAROQ chráni v prípade nehody až deväť airbagov. Súčasťou štandardnej výbavy sú airbagy vodiča a spolujazdca, bočné airbagy vpredu, hlavové airbagy a kolenný airbag vodiča. Bočné airbagy vzadu sú ponúkané na želanie spolu s Crew Protect Assist v rámci paketu ochrana cestujúcich. Ak senzory, ktoré sú po novom umiestnené aj v zadnej časti vozidla, zaznamenajú nebezpečenstvo nárazu alebo núdzové či panické brzdenie, systém automaticky zavrie otvorené okná alebo panoramatickú strechu, zapne varovné svetlá a napne bezpečnostné pásy predných sedadiel. V prípade nárazu vozidlo na mieste zastaví multikolízna brzda, ktorá tak zabráni jeho ďalšiemu pohybu.

Komfort a bezpečnosť zvyšuje množstvo asistenčných systémov

Súčasťou štandardnej výbavy je systém Front Assist s funkciou núdzovej brzdy a prediktívnou ochranou chodcov. Travel Assist, ktorý je k dispozícii na želanie, združuje niekoľko asistenčných systémov. Zahŕňa Prediktívny tempomat, ktorý okrem údajov z kamery nachádzajúcej sa v čelnom skle spracováva aj dáta z navigačného systému a s predstihom upravuje rýchlosť. Robí tak napríklad pred zákrutami alebo podľa platných rýchlostných limitov. Ak je KAROQ vybavený automatickou prevodovkou DSG, dokáže systém vozidlo samočinne zastaviť. Ak státie neprekročí dobu troch sekúnd, zabezpečí aj opätovný automatický rozjazd vozidla. Súčasťou Travel Assistu je aj vylepšená verzia Rozpoznávania dopravných značiek, ktorá využíva lepšiu kameru, ale aj Adaptívne vedenie v jazdnom pruhu, ktoré rozpozná aj práce na ceste a rôzne ohraničenia vozovky. Travel Assistokrem toho pomocou Detekcie držania volantu HOD minimálne každých 15 sekúnd kontroluje, či má vodič ruky neustále na volante. V prípade napríklad zdravotnej indispozície šoféra tak dokáže zistiť, že vozidlo prípadne nikto neovláda. Ak takáto situácia nastane, zasiahne v prípade vozidla s automatickou prevodovkou Emergency Assist, ktorý zapne varovné svetlá a v rámci jazdného pruhu, v ktorom automobil ide, začne brzdiť až do úplného zastavenia. Pri parkovaní pomáhajú inteligentné parkovacie senzory, ktoré vedia v prípade hroziacej kolízie vozidlo samé zastaviť a predísť nepríjemným situáciám na parkovisku. Na želanie je dostupný aj Asistent pre manévrovanie s prívesom Trailer Assist. Niektoré zo spomínaných asistenčných systémov budú pre modernizovaný model KAROQ k dispozícii v rámci nábehovej stratégie neskôr v roku 2022.

ŠKODA KAROQ SPORTLINE: Športovo ladený vrcholný model

KAROQ SPORTLINE je najvyššou verziou úspešného modelového radu KAROQ. Motorová paleta vozidla KAROQ SPORTLINE zahŕňa výkonné pohonné jednotky modelového radu, s výnimkou motorov 1,0 TSI a 2,0 TDI s výkonom 85 kW. Najvýkonnejší benzínový agregát modelového radu, 2,0 TSI, je určený exkluzívne práve pre model ŠKODA KAROQ SPORTLINE. Disponuje výkonom 140 kW (190 k) a je štandardne vybavený automatickou sedemstupňovou prevodovkou DSG a pohonom všetkých kolies. Model KAROQ SPORTLINE charakterizuje mnoho čierne lakovaných prvkov karosérie. Športová čierna farba dominuje aj interiéru.

Vrcholný model modernizovaného vozidla KAROQ charakterizujú dizajnové prvky typické pre verziu SPORTLINE, medzi ktoré patrí napríklad predný nárazník lakovaný vo farbe vozidla. Súčasťou štandardnej výbavy sú aj čierno lakované doplnky karosérie, napríklad strešné nosiče, lišty okolo bočných okien alebo rámček masky chladiča. Ďalšími prvkami v čiernej farbe sú difúzor zadného nárazníka lakovaný vo farbe vozidla, kryty spätných zrkadiel a 18" kolesá z ľahkej zliatiny Procyon s aerodynamickými krytmi. Na želanie sú dostupné 19" kolesá z ľahkej zliatiny Sagitarius s aerodynamickými krytmi. Na predných blatníkoch sa nachádza plaketa SPORTLINE. Súčasťou štandardnej výbavy modelu ŠKODA KAROQ SPORTLINE sú aj Full-LED predné svetlomety.

Čierne sedadlá potiahnuté materiálom ThermoFlux

Športová čierna farba dominuje aj v interiéri. Prístrojovú dosku zdobí dekoračné obloženie Piano Black, dekoračné lišty vo výplni dverí sú v dekore Carbon. Čierny je strop a rovnako aj športové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy potiahnuté priedušnou látkou ThermoFlux. Koženú radiacu páku zdobia strieborné kontrastné švy. Trojramenný športový multifunkčný volant je vyzdobený plaketou s nápisom SPORTLINE. Dekoračné nástupné lišty vpredu majú nápis KAROQ. Súčasťou štandardnej výbavy modelu SPORTLINE je aj ambientné LED osvetlenie, ktoré teraz osvetľuje aj výplne zadných dverí, a to v desiatich rôznych farbách.