AUTORIDE

Nissan GT-R: Prečo ho prezývajú Godzilla?

Nissan GT-R
Zaujímavosti
Publikované 

Nissan GT-R je vysokovýkonné športové auto vyrábané japonskou automobilkou Nissan. Toto auto, po prvý raz predstavené v roku 2007, si rýchlo získalo srdcia mnohých autíčkarov a stalo sa zároveň symbolom inžinierskych schopností Nissanu.

GT-R sa často spája s prezývkou „Godzilla“ kvôli svojmu japonskému pôvodu a dominantnému výkonu.

Obsah

História Nissanu GT-R v skratke

Pôvod GT-R sa datuje naspäť k Skyline GT-R, výkonnostnému variantu sedanu Nissan Skyline, ktorý bol predstavený v roku 1969. V priebehu rokov si Skyline GT-R medzi autíčkarmi získal veľkú popularitu, najmä vďaka svojmu úspechu v motoristickom športe.

Nissan GT-R

V roku 2007 sa Nissan rozhodol oddeliť GT-R od modelov Skyline a vytvoriť samostatný model. Nový Nissan GT-R (R35) bol vyvinutý ako globálna výkonná vlajková loď značky.

Dizajn a výkon

GT-R sa vyznačuje výrazným dizajnom s nízko položenou aerodynamickou karosériou, ktorá poskytuje vynikajúcu stabilitu a priľnavosť. Auto poháňa ručne vyrábaný, dvoma turbodúchadlami (twin-turbo) preplňovaný vidlicový šesťvalec (V6) o objeme 3.8 litra. Tento motor sa v priebehu rokov dočkal rôznych variácií.

Nissan GT-R

Motor je spárovaný so sofistikovaným systémom pohonu všetkých kolies (AWD), ktorý poskytuje pozoruhodnú trakciu a ovládateľnosť. Vďaka pokročilej technológii si GT-R vyslúžilo povesť, že dokáže konkurovať drahším superšportom na ceste aj na pretekárskej dráhe.

Modely a ich vylepšenia

Od svojho uvedenia prešiel Nissan GT-R niekoľkými vylepšeniami a špeciálnymi edíciami, aby bol automobil konkurencieschopný v neustále sa vyvíjajúcom svete vysokovýkonných vozidiel. Niektoré z variácií modelov GT-R zahŕňajú:

  • GT-R Premium: Základný model má dobre vybavený interiér a množstvo štandardných prvkov.

  • GT-R NISMO: Vysokovýkonný variant so zvýšeným výkonom, agresívnejšou aerodynamikou a odpružením zameraným na trať.

  • GT-R50 od Italdesign: Limitovaná edícia spolupráce medzi Nissanom a talianskou dizajnérskou firmou Italdesign, vyznačujúca sa jedinečným štýlom a zvýšeným výkonom.

GT-R dostalo počas svojej výroby rôzne vylepšenia, vrátane vylepšení motora, zavesenia kolies, prevodovky a nových dizajnových prvkov exteriéru a interiéru. Tieto neustále vylepšenia pomohli GT-R udržať si status špičkového športového auta.

Motoršport a rekordy

Nissan GT-R má bohatú históriu v motoristickom športe s mnohými víťazstvami a rekordmi. Jeho úspech možno pripísať výnimočnému výkonu a spoľahlivosti auta na trati. V priebehu rokov sa GT-R podieľal na rôznych formách motoristického športu, vrátane vytrvalostných pretekov, majstrovstiev cestovných vozidiel a podujatí s časovým útokom.

Nissan GT-R

Dosiahol aj viacero víťazstiev na prestížnych 24-hodinových pretekoch na Nürburgringu a vytvoril niekoľké rekordy na Nürburgring Nordschleife, čím ešte viac upevnil svoje postavenie vysokovýkonného športového vozidla.

Celosvetový vplyv a obľúbenosť

Nissan GT-R sa teší celosvetovej obľúbenosti vďaka svojmu výkonu, štýlu a kultúrnemu vplyvu. Objavil sa v rôznych formách médií vrátane filmov, televíznych relácií a videohier, čo ešte pomohlo jeho popularite.

GT-R inšpirovalo aj iných výrobcov automobilov k vytváraniu vlastných vysokovýkonných športových vozidiel s príťažlivými krivkami, čím prispeli k rastu a konkurencieschopnosti segmentu. Jeho globálny dosah urobil z GT-R kultúrnu ikonu, ktorá presahuje národné hranice a rezonuje u automobilových nadšencov po celom svete.

Vplyv GT-R na Nissan

Úspech Nissanu GT-R výrazne ovplyvnil celkový imidž a povesť značky. Vozidlo slúžilo Nissanu ako "haló" model, ktorý demonštruje inžinierske schopnosti spoločnosti a odhodlanie k výkonu. Úspech GT-R pomohol pozdvihnúť aj ďalšie vozidlá značky orientované na výkon, ako je Nissan 370Z a pripravovaný model Z.

Nissan GT-R

Ponukou radu výkonných vozidiel v rôznych cenových reláciách Nissan oslovil široké spektrum automobilových nadšencov, čím si ešte viac upevnil svoju pozíciu popredného výrobcu automobilov vo výkonnostnom segmente.

Komunita GT-R

Nissan GT-R podporil vášnivú a oddanú komunitu majiteľov a fanúšikov. Túto komunitu možno nájsť online aj offline, s mnohými fórami, skupinami sociálnych médií a klubmi venovanými autu.

Nissan GT-R

Majitelia GT-R, najmä v krajinách s väčšou komunitou, sa často zúčastňujú rôznych podujatí, autosalónov a stretnutí, čo im umožňuje navzájom si vymieňať svoje skúsenosti a poznatky. Spoločnú vášeň tak prispela k trvalej popularite GT-R a jeho pokračujúcemu úspechu ako vysokovýkonného športového auta.

Pôvod prezývky "Godzilla"

Nissan GT-R

Prezývku Nissanu GT-R „Godzilla“ možno datovať až k austrálskej motoristickej tlači koncom 80. a začiatkom 90. rokov 20. storočia. Prezývka bola udelená ako uznanie za dominantný výkon auta v austrálskom šampionáte cestovných áut, kde R32 Skyline GT-R vyhral 29 z 29 pretekov, do ktorých sa zapojil v rokoch 1991 až 1992.

Toto označenie vzdáva hold slávnemu japonskému monštru Godzille a pre GT-R znamená status hrôzostrašnej a silnej beštie v automobilovom svete.

Ručne vyrábané motory

Každý motor Nissan GT-R je vyrobený ručne majstrom „Takumi“ v špecializovanom prostredí čistých priestorov v závode Nissan v Yokohame v Japonsku. Títo vysoko kvalifikovaní technici zabezpečujú, že každý motor spĺňa náročné štandardy pre výnimočný výkon GT-R.

Na každom motore je pripevnená malá plaketa s Takumiho podpisom, čo znamená starostlivosť a odbornosť, ktorá bola pri jeho tvorbe potrebná.

Popkultúra

Nissan GT-R sa objavil v mnohých populárnych médiách, najmä vo filme Fast and Furious. Ikonický stav auta a výkonové schopnosti z neho urobili obľúbeného medzi filmármi a divákmi.

Okrem toho sa GT-R objavilo v mnohých videohrách, ako sú série Gran Turismo a Forza Motorsport, čím sa ďalej zvyšuje jeho popularita a dosah medzi automobilovými nadšencami.

Nissan GT-R

Modely z limitovanej edície

Nissan v priebehu rokov vydal niekoľko limitovaných edícií modelov GT-R, aby si pripomenul rôzne míľniky a spoluprácu. Jedným z takýchto príkladov je 50th Anniversary Edition 2020 Nissan GT-R, ktorá oslavovala 50. výročie GT-R a ponúkala jedinečné možnosti lakovania, odznakov a obloženia interiéru.

Ďalšou pozoruhodnou limitovanou edíciou je GT-R SpecV, ktorá ponúka zvýšený výkon, zníženie hmotnosti a exkluzívne komponenty pre zážitok z jazdy viac zameraný na trať.

Využitie v polícií

V niektorých krajinách bol Nissan GT-R využívaný ako policajné vozidlo vďaka svojim vysokovýkonným schopnostiam a zastrašujúcej prítomnosti. V Japonsku pridalo policajné oddelenie prefektúry Tochigi do svojej flotily GT-R pre diaľničné hliadky a prenasledovanie.

Podobne aj policajné sily v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch využívajú GT-R ako súčasť svojej zostavy vysokovýkonných policajných vozidiel.

Záver

Nissan GT-R sa vďaka dizajnu, výkonu a rôznym úspechom stal nespochybniteľnou legendou v segmente vysokovýkonných športových vozidiel a je obľúbený medzi autíčkarmi na celom svete. Toto auto so svojimi koreňmi v Skyline GT-R pokračuje v hrdej tradícii vysokovýkonných japonských vozidiel, ktoré upútali fanúšikov po celom svete.