Ako nebyť idiot v daždivom počasí za volantom
Šoférovanie v daždi môže niektorým slabším povahám privodiť nemalú dávku stresu, určite si už videl osoby za volantom, ktoré sa vlečú podpriemernou rýchlosťou a tvária sa, akoby im niekto držal zbraň pri hlave.
Znížená viditeľnosť, mokrá vozovka a hustá premávka, takto rozhodne nevyzerajú ideálne podmienky na cestovanie. Nuž, tak ako takmer každá činnosť, aj šoférovanie v daždivom počasí nemusí byť hazard, teda pokiaľ sa za volantom nesprávaš ako idiot. A najmä ak si skontroluješ nasledovné veci.
Obsah
Skontroluj si pneumatiky
Ako iste vieš, pneumatiky majú takzvaný behúň, ktorý je pokrytý vzorkou rôznych drážok a lamiel. Odborne sa nazýva dezén. Práve tvar a výška dezénu rozhoduje o tom, či sú pneumatiky vhodnejšie skôr na letné alebo zimné počasie.
Dezén pracuje na vytvorení priľnavosti k vozovke, predeľovaniu vody, blata a nečistôt. Pneumatiky sa pochopiteľne jazdením opotrebúvajú a výška dezénu sa postupne znižuje, preto je dôležité výšku dezénu pravidelne kontrolovať. Ak sa chceš vyvarovať nepríjemnostiam nielen na mokrej ceste, odporúčam s výmenou pneumatík neotáľať a urobiť tak čo najskôr.
Skontroluj si stierače
Bez funkčných stieračov bude tvoja viditeľnosť asi taká, akoby si plával v bazéne bez okuliarov. Ak máš funkčný len jeden stierač a myslíš si, že to stačí, si na omyle a zbytočne riskuješ haváriu. Skús ich občas skontrolovať, najmä keď vieš, že počasie bude nasledujúce dni naprd.
Možno dobre nepriliehajú na sklo alebo naopak vydávajú otrasný zvuk pri každom jednom zábere, pretože sa doslova derú o sklo. Čepele môžeš vyčistiť alkoholom, teda ak si odpustíš ten jeden pohárik, no ak na stieračoch nájdeš praskliny, najlepšou voľbou je rovno ich vymeniť.
Zapni si svetlá!
Nie je nič horšie ako šofér, ktorý si v daždi nezapne svetlá. To, že tebe fungujú stierače na jednotku a vidíš všetkých dobre, neznamená, že oni vidia teba. Stačí len moment nepozornosti a veľmi ľahko sa môže stať, že do teba čelne napáli iné vozidlo, keďže vidieť neosvetlené auto v daždi je asi rovnako ťažké, ako vidieť chodca bez reflexných prvkov v tme.
Vyhni sa akvaplaningu
Pokiaľ si myslíš, že pri prejazde kalužou je dobré zrýchliť, si na veľkom omyle. Ak si ešte nepočul o akvaplaningu, tak v skratke ide o nebezpečnú situáciu, kedy pneumatika stráca kontakt s vozovkou vplyvom väčšieho množstva vody a vozidlo sa tak stáva neovládateľné. Nejde pritom iba o množstvo vody, dôležitú rolu hrá aj rýchlosť vozidla a rada ďalších faktorov, ako sú hĺbka dezénu a kvalita pneumatiky.
Keď už k tejto situácii dôjde, drž volant pevne obidvoma rukami a brzdi naozaj pomaly! Vôbec najhoršie, čo môžeš urobiť je, že na brzdy dupneš, čím si privodíš šmyk a môžeš veľmi ľahko napáliť do zvodidiel alebo iného vozidla. Lepšie je však takýmto situáciam sa vyhnúť, teda ak chceš ušetriť svoje nervy, peňaženku a snáď aj zdravie tvoje a iných, preto pri šoférovaní v daždi dávaj pozor hlavne na cestu a pri prejazde kalužou skús jednoducho spomaliť.
Zníž svoju rýchlosť
Mokrá vozovka môže byť veľmi zradná, no čo viac, predlžuje brzdnú dráhu a najmä riziko šmyku. Možno si hovoríš, že ísť o tých 10-15km/h pomalšie ti nepomôže, keď už k niečomu dôjde, no práve ten čas (hoci ide o sekundy) môže byť hranica medzi ťažkou haváriou alebo len tesnotkou. Udržuj si od ostatných vozidiel odstup!
S ignoranciou tohto dosť podstatného pravidla sa u nás dosť často stretávam a povedal by som, že je oveľa nebezpečnejšie zanedbávať dostatočný odstup ako jazdiť rýchlejšie. Pochop, že šofér pred tebou môže kedykoľvek zabrzdiť, a to z akéhokoľvek dôvodu! Nech už sú tvoje reflexy akokoľvek vycibrené, fyziku neoklameš a brzdná dráha sa skrátiť nedá, takže akurát skončíš v kufri iného vozidla.
Záver
Na križovatkách sa pri daždi pozeraj radšej dvakrát a vždy maj pripútaný bezpečnostný pás. Ak si ho nemôžeš pripútať zo zdravotných dôvodov alebo pohodlia, odporúčam ti prečítať si niečo viac o airbagoch a o tom, ako ťa môže takýto vzduchom naplnený vak ľahko zabiť, pokiaľ pás odmietaš a máš airbagy zapnuté.
Aby som to celé zhrnul, v daždivom počasí buď dvakrát ostražitejší, nezabudni si skontrolovať auto a zbytočne neriskuj (nevytáčaj auto do vysokých otáčok keď je na ceste toľko vody, čo v detskom bazéne). Nejde iba o tvoj život, ale aj o život ostatných cestujúcich.