AUTORIDE

Náročné testy nových modelov Škoda Kodiaq a Superb v extrémnych podmienkach úspešne ukončené

Náročné testy nových modelov Škoda Kodiaq a Superb v extrémnych podmienkach úspešne ukončené
Novinky
Tlačová správa
Publikované 

Nové generácie modelových radov Škoda Superb a Kodiaq úspešne absolvovali intenzívny medzinárodný testovací program. Česká automobilka podrobila oba modely pred ich nadchádzajúcou svetovou premiérou tvrdým skúškam. Počas dvoch rokov najazdili viac ako milión kilometrov. Pri testovacích jazdách boli vozidlá severne od polárneho kruhu vystavené teplotám až do -30 °C a v arizonskej púšti naopak takmer 50 °C.

  • Svetové premiéry nových modelových radov Kodiaq a Superb sa uskutočnia na jeseň tohto roka

  • Od -30 °C do takmer 50 °C: široká škála extrémnych testov simuluje 40 rokov používania vozidla na cestách ešte pred jeho uvedením na trh

  • Virtuálne testovanie sa začína približne štyri roky pred príchodom nového modelu k predajcom

Okrem toho ich Škoda Auto nechala ťahať prívesy na vysokohorskej alpskej ceste Grossglockner a testovala rôzne nabíjacie infraštruktúry pre plug-in hybridné varianty. Vďaka mnohým ďalším testom odolnosti a materiálov na skúšobných zariadeniach a v laboratóriu simulovala Škoda Auto 40 rokov reálnej prevádzky vozidla pred uvedením modelu na trh.

Náročné testy nových modelov Škoda Kodiaq a Superb v extrémnych podmienkach úspešne ukončené

Johannes Neft, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť technického vývoja, povedal: "Riadime sa slovami našich zakladateľov Laurina a Klementa z roku 1895: Pre našich zákazníkov je dosť dobré len to najlepšie. Preto posúvame naše vozidlá až na hranicu možností a simulujeme a testujeme všetko, s čím sa naši zákazníci môžu na svojich cestách stretnúť. V priebehu niekoľkých mesiacov naše vozidlá najazdia v mestskej premávke, na vidieckych cestách a na diaľniciach viac ako milión kilometrov - vzdialenosť, ktorú by priemerný zákazník prekonával 40 rokov."

Florian Weymar, vedúci oddelenia riadenia kvality spoločnosti Škoda Auto, dodal: "Pred spustením sériovej výroby posudzujeme všetkých približne 7 000 komponentov. Naše prísne testovacie programy poskytujú presné údaje o odolnosti, životnosti a celkovej kvalite každého dielu. Z týchto extrémnych testov získavame poznatky o faktoroch, ako je tepelná odolnosť a dokonca aj stabilita lakov a povrchových úprav. Sme odhodlaní identifikovať a realizovať všetky potrebné úpravy."

Rozsiahle testy skúmajúce všetky komponenty novej generácie modelu

Zatiaľ čo prvé virtuálne testy nového modelu sa začínajú zhruba štyri roky pred jeho debutom, reálne jazdy sa rozbehnú zhruba o dva roky neskôr. Dôkladne preveria celkovú kvalitu a odolnosť vozidla - od podvozku a karosérie až po pohonné a elektrické systémy, ktoré zabezpečujú výkon aj v tých najnáročnejších podmienkach.

Okrem toho sa na špeciálnych skúšobných zariadeniach a v laboratóriu testujú mnohé jednotlivé komponenty a celé zostavy, ako napríklad nový systém DCC Pro alebo nové svetlomety TOP LED Matrix.

Čelíme extrémom: od arktických mrazov po púštne horúčavy

Náročné testy nových modelov Škoda Kodiaq a Superb v extrémnych podmienkach úspešne ukončené

Nové generácie modelov Superb a Kodiaq boli pred nadchádzajúcou svetovou premiérou testované v najťažších poveternostných podmienkach. Vozidlá boli vystavené teplotám až do -30 °C severne od polárneho kruhu, ako aj testom v horúčavách Španielska, Afriky a arizonskej púšte pri teplotách do 50 °C. Tieto testy odhalili aj detaily o tepelnom správaní nového plug-in hybridného pohonu.

Ďalšie oblasti testov: ťahanie a nabíjanie

Na vysokohorskej ceste Grossglockner v rakúskych Alpách sa nové modely Superb a Kodiaq úspešne osvedčili aj ako ťažné vozidlá. Tieto testy na horských cestách so sklonom až 13 % poskytli cenné poznatky o účinnosti bŕzd i tepelnej regulácii. Keďže oba modelové rady budú k dispozícii aj vo verziách PHEV s elektrickým dojazdom viac ako 100 kilometrov, Škoda Auto iniciatívne posúdila aj rôzne možnosti nabíjania a infraštruktúru.

Po úspešnom absolvovaní intenzívneho testovacieho programu sú teraz oba modelové rady pripravené na svoje svetové premiéry, ktoré sa uskutočnia v najbližších týždňoch. Nové generácie vozidiel dopĺňajú vrchol rozsiahleho produktového portfólia značky Škoda, ktoré uspokojuje rozmanité preferencie zákazníkov na celom svete.