Aké vlastnosti má LPG, teda alternatívne palivo pre motory?
Mnoho áut v našich končinách jazdí na LPG (Liquid Petroleum Gas), teda skvapalnený ropný plyn. Je to zmes uhľovodíkových plynov, známa ako propán-bután, ktorý sa používa ako palivo pri:
varení
vykurovaní
osvetľovaní
palivo pre spaľovacie motory
Obsah
Tento plyn sa plní do tlakových fľašiek rôznych veľkostí, ktoré sa využívajú ako zásobníky. Keďže LPG narušuje gumu, musia byť tesnenia vyrobené zo syntetických látok. Tento plyn vzniká rafináciou ropy alebo jej ochladením či stlačením, čím sa skvapaľnuje.
Fyzikálne vlastnosti
LPG je v pôvodnm stave bez farby, chuti a zápachu, preto sa do zmesi pridáva látka s charakteristickým pachom. LPG nie je jedovaté, v plynnom skupenstve je ťažšie ako vzduch a v kvapalnom ľahšie ako voda.
Pohon automobilu
LPG sa používa ako alternatívny pohon pre automobily, so zážihovými motormi. Väčšina benzínových áut môže podstúpiť prestavbu na LPG, vďaka čomu môžu jazdiť na LPG aj na benzín.
Veľkou výhodou je jeho cena a šetrnosť k životnému prostrediu, no nevýhodou je znížený výkon motora, čo však neplatí pri moderných systémoch na vstrekovanie LPG.
Ďaľším problémom môže byť parkovanie v meste, kedže vozidlo s LPG nesmie parkovať v podzemnej garáži, pretože pri úniku bude plyn sadať dole a bude tak vytláčať dýchateľný vzduch.
Oplatí sa prestavba na LPG?
Ako už bolo povedané, LPG ako palivo má svoje výhody aj nevýhody, poďme si ich však v skratke zhrnúť.
Klady
Nižšia cena paliva v porovnaní s benzínom či naftou
Znížené emisie CO2
Tichšie ako dieselové motory (nevýhoda pre tých, ktorí chcú počuť zvuk poriadneho motora)
Zápory
Relatívne nákladná prestavba (oplatí sa iba v prípade dlhodobého užívania a hlavne frekventovanom jazdení)
Komplikovanejší servis v prípade poruchy a nákladnejšia údržba