Kontrolky brzdového systému: Čo to tam zase svieti?

Kontrolka brzdového systému
Pod kapotou
Publikoval Denis

Kdeže sú tie staré zlaté časy 70. a 80. rokov minulého storočia, keď na palubovkách bolo „budíkov“ pomaly ako v kabíne ruskej rakety a kontrolku aby si hľadal lupou... Dnes je to naopak a v moderných autách prešpikovaných elektronikou, ktoré by najradšej jazdili samé, milovníci klasiky už ledva nájdu poriadny „budík“. Kontroliek ale desiatky. Modrá, zelené, žlté, oranžové, červené... naše palubovky sa niekedy musia cítiť ako palety insitného maliara. Dnes si posvietime na jednu z výstražných, červených, na kontrolku brzdového systému.

Táto naozaj dôležitá kontrolka nás má upozorňovať na závažné až nebezpečné problémy brzdného systému, ktoré môžu narobiť poriadnu galibu. Ak totiž svieti alebo bliká akákoľvek červená kontrolka, môže ísť aj o sekundy, aj o život. Je preto naozaj životne dôležité túto kontrolku brať vážne.

Obsah

Súvisiaci článok - Kontrolky v aute: Čo signalizujú rôzne kontrolky na palubovej doske?

Dôvod je jasný: brzdy ti môžu prestať fungovať a ak nemáš niekde vzadu pre každý prípad schovaný brzdiaci padák, jednoducho nezastavíš. Alebo ak, tak na najbližšom strome, kandelábri či náhodne okolo jazdiacom aute...No a teraz si predstav, že brzdové kontrolky môžu byť dve a môže sa k nim pridať ešte ďalšia.

Čo treba urobiť, keď kontrolka zasvieti? A v čom môže byť problém?

Ak svieti kontrolka parkovacej brzdy, dáva ti slušne najavo, že si zabudol na zatiahnutú parkovaciu, ručnú brzdu. Mal by si teda vo vlastnom záujme pred rozjazdom páku ručnej brzdy uvoľniť. Ak máš elektronickú ručnú brzdu, páku budeš hľadať márne... musíš stlačiť pedál brzdy a príslušné tlačidlo.

Mnohé modely majú aj akustický signál a dajú ti nahlas vedieť, že so zatiahnutou ručnou chceš ísť rýchlejšie ako krokom, teda 5 km/h. Niektoré mašinky majú elektronickú ručnú brzdu nastavenú tak, že sa automaticky deaktivuje pri rozjazde.

Kontrolka bŕzd, brzdového systému môže tiež svietiť, ak je zatiahnutá ručná brzda. Ale iba vtedy, ak na palubovke nie je samostatná kontrolka parkovacej brzdy. V takomto prípade teda najprv čekni a zatiahni ručnú. Ak kontrolka nezhasne, postupuj podľa manuálu: zastav, vypni, skontroluj. Brzdovú kvapalinu predsa.

Brzdová kvapalina nesmie chýbať

Pre istotu na zopakovanie: brzdová kvapalina je jeden z druhov hydraulickej kvapaliny, používanej v hydraulických brzdových systémoch. Jej úlohou je prenášať silu prostredníctvom tlaku. Brzdová kvapalina by si mala udržiavať konštantné vlastnosti v širokom rozsahu teplôt, vrátane extrémne nízkych. Mala by teda mať nemennú viskozitu a nízku stlačiteľnosť.

Popri tom nesmie spôsobovať koróziu kovových komponentov brzdového systému. A nemala by ani poškodzovať tesnenia a hadice brzdového systému. Tento zázrak je skrátka a dobre vymyslený na to, aby brzdy fungovali tak, ako majú.

Ak teda kontrolka bŕzd alebo brzdového systému nechce zhasnúť ani vtedy, keď si zatiahol alebo vypol ručnú brzdu, zastav, vypni motor a skontroluj stav brzdovej kvapaliny. Môžeš ju hľadať v nádržke so žltým viečkom, aby si vedel, že do nej máš liať tú žltú brzdovú kvapalinu.

Ak kontrolka svieti aj po doliatí kvapaliny, treba zájsť do servisu

Zo žltej fľašky či plechovky, alebo z takej s tým žltým uzáverom. Nádržka by sa zvyčajne mala skrývať blízko posilňovača bŕzd. To je taký veľký plochý valec. Ak hladina kvapaliny klesla pod rysku MIN, treba doliať na MAX.

Ak nemáš v kufri tú žltú kvapalinu na doliatie, radšej auto dotlač alebo daj dotiahnuť do servisu. Ak je kvapaliny toľko, koľko treba, ale kontrolka nechce zhasnúť a prípadne sa aj rozbliká, skús pomaly, opatrne, s výstražnými majákmi a svetlami zájsť do najbližšieho servisu.

Nuž a kým tam dôjdeš, mysli na to, že máš niečo s brzdami a musíš počas maximálne opatrnej jazdy priebežne jemne a opatrne brzdiť. A aby kontrolke bŕzd nebolo smutno a nesvietila a neblikala sama, niekedy sa do duetka pridá aj žltá kontrolka ABS. No lebo predsa keď blbnú brzdy, prečo by si nezblbol aj systém ABS...

Záver

Ak si teda nechceš zničiť brzdy, auto, nervy, zdravie a spôsobiť zbytočné problémy sebe, prípadne iným, rešpektuj a neignoruj svoje červené brzdové kontrolky. A doplň pre istotu aj zásoby brzdovej kvapaliny. Pretože človek nikdy nevie...Ale ten, čo vie, je pripravený. Nuž a šťastie predsa praje pripraveným.