Kontrolka žiarovky alebo Severní vítr je krutý

Kontrolka vypálenej žiarovky
Pod kapotou
Publikoval Denis

„Tak zarůstám vousem a vlci už jdou sem, už slyším je výt blíž a blíž... Severní vítr je krutý, počítej lásko má s tím. K nohám ti dám zlaté pruty, nebo se vůbec nevrátím.“ Prekrásny titulný song Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře z legendárnej komédie Vrchní prchni! Ak si nevidel, musíš vidieť. No a ver, alebo nie, ale jedna z kultových scén filmu bola zrejme inšpiráciou pre vznik kontrolky žiarovky.

Ak by sme pekne precízne spravili anketu, dovolím si odhadnúť, že asi tak 99% oslovených považuje kontrolku žiarovky za absolútne zbytočnú. Ale spomeňme si, že vizionár Zdeněk Svěrák veru nie. Už v 80. rokoch minulého storočia predpovedal vývoj a zrejme inšpiroval zrod tejto kontrolky. A to vtedy v škodovke, kde si strihol legendárnu scénu, kontrolka žiarovky samozrejme nebola.

Obsah

A tuším v stopäťke s rokom výroby 1982 nebola zrejme kontrolka žiadna. V každom prípade kontrolkovým systémom vo filme Vrchní prchni bola manželka, ktorá hlásila: „Stírače stírají, ostřekovače stříkají, světla svítí“... Berme to tak, že vizionár Svěrák predbehol dobu. Inžinieri sa teda asi inšpirovali a nikto síce netuší, kedy a hlavne prečo, ale dali na palubovky „svěrákovu kontrolku“. No a keď je už tam a niekedy aj svítí, patrí sa jej povenovať.

Světlo nesvítí, kontrolka žárovky svítí?

Presne tak nejak. Ak kontrolka zasvieti, má zásadnú úlohu signalizovať, že niektorá zo žiaroviek systému osvetlenia tvojho vozidla odišla na večnosť. Samozrejme žiadna panika, nemusíš si začať spievať: „Už mají mou stopu, už větří, že kopu svůj hrob, a že stloukám si kříž.“ Daj refrén, že síce severní vitr je krutý, ale svieti ti predsa ďalších zopár žiaroviek.

Súvisiaci článok - Kontrolky v aute: Čo signalizujú rôzne kontrolky na palubovej doske?

A nemaj obavy, matematické modely dali jasné výsledky, že nemôže nastať situácia, keď ti prestanú svietiť všetky žiarovky naraz a nastane tma. Noc. Čierna ako čierna diera. Problém vyriešiš, keď zastavíš.

Co teď, Zdeňku? Auto stojí, kontrolka svítí a světlo ne...

Nuž, ak už stojíš, nájdi ten reflektor, v ktorom je schovaná tá žiarovka, ktorá nesvieti. Ak máš rovnakú novú, vymeň ju. Ak nemáš, nevadí, ale nezabudni si kúpiť aj do zásoby. No a ak si vodič alebo vodička, ktorí síce svoje auto milujú, ale ani za mak netušia, ako funguje, tiež nevadí. A netušíš ani to, že auto má aj nejaký manuál, svetlá a tisíce iných zvláštnych vecí. Nevadí. Zájdi do servisu, tvoja navigácia si určite pamätá cestu.

Zdeňku a co když kontroka svítí a všechny světla taky?

Nuž, aj takéto extrémy sa v autách ovládaných elektronickými riadiacimi jednotkami dejú. Neodporúčam ale reštartovať kontrolku alebo nebodaj riadiacu jednotku hasákom. Radšej potiahni do servisu, chalani si už poradia...a môžeš im kľudne zanôtiť: „Jdu s děravou patou, mám horečku zlatou, jsem chudý, jsem sláb, nemocen...“ Pre istotu, aby za výmenu žiarovky nezapýtali veľa...

Inak poznáš Vesmírnu odyseu 2001? Kultovka, ktorá patrí k filmovej gramotnosti. O tom dáme niekedy nabudúce, ako sa umelá inteligencia dokáže zblázniť. Lebo aj riadiaca jednotka v tvojom aute je umelá inteligencia...