Kontrolka zatvárania a otvárania strechy alebo "Mám jednu ruku dlouhou"...

Kontrolka otvárania a zatvárania strechy
Pod kapotou
Publikoval Denis

Možno si spomenieš na prvé české road movie. Volalo sa Jízda, natočil ho v minulom storočí oskarový Honza Svěrák. Bolo to v roku 1994 a Radek Pastrňák z Buty mu tam robil hudbu. No a aj si v tejto nízkorozpočtovej kamarátskej chuťovke zahral. Ten holohlavý vedľa vodiča, to bol on. Pustime si teda do reprákov „Najdem si místo, kde se dobře kouří...“ a dajme pár dôležitých slov o kontrolke, ktorú vo svojej vetrieske nenájdeš. A veru ani v cca 98 % všetkých áut na našich cestách.

Ide o to, že táto trošku špeciálna kontrolka svieti len v kabrioletoch. Nie však vo veteránskej felde z roku 1961, ale v kabrioletoch s elektronikou. Viem, nemali ju ani Radek, Franta a Anna v Jízdě, lebo oni si to svoje bazárové kabrio urobili autogénom.. .normálne strechu odpílili. Možno si práve ty jeden z tých šťastných približne 36-ich majiteľov luxusných kabrioletov, ktoré sa u nás predali minulý rok.

Obsah

Súvisiaci článok - Kontrolky v aute: Čo signalizujú rôzne kontrolky na palubovej doske?

A možno si tiež nevedel, že podiel predaja týchto imidžoviek sa hýbe niekde okolo 0,2% zo všetkých typov áut. Ak ale aj nepatríš k tým, čo majú pri jazde deficit neba, potrebujú ho vidieť nad hlavou a mať aj radosť z vejúcich kaderí, nevadí. Počítaj si, niečo nové sa možno dozvieš.

Jednoznačne teda ide o výnimočnú kontrolku vo výnimočnom vozidle, ktorú len tak ľahko hocikde neuvidíš. Keďže je to svojím poslaním štandardná signalizačná kontrolka, mala by svietiť, keď sa deje to, čo má signalizovať.

Čo treba urobiť, keď kontrolka zasvieti?

V poho, ide o to, že buď práve zatváraš, či zaťahuješ, alebo otváraš, či sťahuješ strechu na svojom kabriolete. Kontrolka signalizuje, svieti vtedy, keď sa tieto úkony dejú. A má svietiť, kým sa neskončia. Ak sa ale kontrolka rozhodne svietiť ďalej aj vtedy, keď máš strechu dole, alebo naopak hore, niečo nie je kóšer.

V čom teda môže byť problém?

Tak, ako to už s kontrolkami býva, minimálne štandardné tri možnosti prichádzajú do úvahy.

  1. Zatváraš strechu, máš pocit, že ti už dnu neprší a strecha je tam, kde má byť. Kontrolka ale nezhasla, strecha teda nie je poriadne, úplne zatvorená.

  2. Otváraš strechu, vidíš nebo, vtáčiky, cítiš vietor vo vlasoch a aj tvojej babe hriva veje ako v hollywoodskom bijáku, strecha by už mala byť dolu. Ale kontrolka nechce zhasnúť. Nuž, strecha asi ešte nie je celkom tam, kde by mala byť.

  3. Ak je v situácii 1. alebo 2. strecha na mieste a kontrolka stále odmieta zhasnúť, nastala porucha systému.

Ty ale nie si ten správny človek, ktorý by mal začať riešiť systém. A vôbec hľadať príčinu poruchy systému. Alebo nebodaj sa ju pokúšať odstrániť. Teda tú príčinu, alebo aj poruchu. Daj s Radkom refrén: „Posaď se k nám, necháme tě vymluvit a spomenout si na ty naše úkoly, tu ruku nám dej a odpočívej v pokoji...tam na tom místě kde sa dobře není...mám jednu ruku dlouhou“.. A s nebom nad hlavou, vetrom vo vlasoch nasmeruj svoju jízdu do najbližšieho servisu.