AUTORIDE

Kontrolka ťažného zariadenia alebo "Táhněte do háje"

Kontrolky na palubovke
Pod kapotou
Publikoval Denis  

Ivan Hlas dal kedysi nahlas celkom fajný rokenrolový hitík: „Táhněte do háje, všichni pryč, chtěl jsem jít do ráje a nemám klíč...pořád jen na kolena, na kolena, jéjéjé". Toto sa ale fakt dobre spieva keď pripájaš lano na ťažné a ideš niečo ťahať.

Predstav si situáciu, že už pomaly končila táto nekonečná zima a priateľ, ktorý má síce medveďa 4x4, zapadol, keď si myslel, že dôjde až pred svoju chalupu. V lese, cez lesnú neudržiavanú cestu a snehu nakydalo po pás. No nedošiel a museli sme ho vyhrabávať. A aj potiahnuť. Došlo nám vtedy, že je celkom fajn mať na svojom vozítku aj ťažné zariadenie. Dali sme to s „Táhněte do háje a na kolena“ na perách.

Obsah

No, vieš, toto tiež nie každý vodič na svojom autíčku má. Guľu vzadu, alebo teda ťažné zariadenie. A k nemu aj kontrolku na palubovke. Máš, nemáš, v každom prípade je to pomerne dôležité a ak chceš niečo ťahať, mal by si vedieť, čo a ako. Ak teda ťažné máš, tak na prístrojovke máš aj kontrolku, ktorá k ťažnému zariadeniu patrí. A signalizuje to, čo má, lebo však na to tam predsa je.

Súvisiaci článok - Kontrolky v aute: Čo signalizujú rôzne kontrolky na palubovej doske?

No a ak ho teda vzadu na svojom tátošovi máš, vieš potiahnuť priateľa v núdzi, keď treba. A vieš samozrejme potiahnuť aj prívesný vozík, ak sa ti celá paleta dlažby do kufra nevojde. Alebo tvoj jazdecký kôň má problém sa usadiť vzadu v tvojom autíčku. Ťažné zariadenie je veľmi praktické riešenie, ktoré má samozrejme aj svoju praktickú kontrolku.

Štandardne, keď štartuješ, tak aj táto kontrolka presvieti, a je tam, kde má byť a kontroluje, čo teba. No ale čo to znamená, keď zasvieti vtedy, keď to nečakáš, ale sa ti snaží intenzívne signalizovať, že niečo nie je v poriadku?

Čo treba urobiť, keď zasvieti

Nuž s prehľadom a v kľude dodržať základné pravidlo, ktoré platí pri čomkoľvek, čo ti na prístrojovke bliká, alebo svieti. NO PANIC, žiadna panika platí aj v tomto prípade. Nevadí, ak si si nevšimol, že náklad, ktorý za sebou ťaháš na ťažnom zariadení, sa odtrhol. A už neťaháš. Tak teda ak kontrolka svieti, zastav, pozri, či máš to, čo si ťahal. Ak stále áno, skús odpojiť a opäť zapojiť ťažné zariadenie. Naozaj tu funguje princíp ako pri mikrovlnke, a je jedno, či tej, na ktorej ohrievaš jedlo, alebo tej, ktorá ti doma žiari signál netu. Vypoj, počkaj chvíľu a zapoj. Ak kontrolka svieti ďalej, ťahaj do servisu.

V čom môže byť porucha

Nuž na tvojom prijímači určite, teda niekde v tvojom aute. Kontrolka môže signalizovať buď rozpojenie, alebo uvoľnenie ťažného zariadenia. Ak aj po zastavení, odpojení a opätovnom zapojení ťažného zariadenia kontrolka neprestáva svietiť, môže signalizovať dva ďalšie problémy. Poruchu mechaniky ťažného zariadenia, alebo poruchu signalizačnej elektroniky. Do tohto radšej ale nevŕtaj, s týmto si poradia chalani v servise.

Inak, aby sme boli rodovo gender a aj celkovo korektní, ale aj čisto z číreho záujmu. Chalani a aj baby, stretli ste sa v našej krajine s autoservisom, kde nie sú len chlapi servismani, ale aj baby serviswomanky? Ak áno, musíte nám dať vedieť, lebo ak takéto dámy existujú, zaslúžia si bez debaty, aby sa o nich vedelo.