AUTORIDE

Kontrolka dažďového senzora alebo „čůrky“

Kontrolka dažďového senzora
Pod kapotou
Publikoval Denis  

A tento poznáš?: že či vieš Štefan, na čo máš na palubovke dažďovú kontrolku. No predsa na to, aby si si všimol, že si zase zabudol zatiahnuť strechu a prší ti na poťahy...hahaha. No fór je v tom, že aj otváranie a zatváranie strechy na mojom kabrio má vlastnú kontrolku. Tak veru. O nej niekedy nabudúce. Dnes dáme pár zmysluplných viet o prepotrebnej kontrolke dažďového senzora. Ktorá ale vôbec nie je o tom, že ti niekde prší do auta.

Si predstav, dáš Radka Pastrňáka a Buty do audiosústavy a zaspievajú ti:

Obsah

“Dívám se z okna, jak prší déšť. Louže jsou větší, a větší a větší. Už nejsou louže, jsou drobné čůrky a strouhy kalné tečou do kanálů. Kanály nejsou, vody je fůra, dnes by šel ven jenom blázen…”

No a to si práve ty, lebo keď je leja taká že kanály nestíhajú, ty proste musíš. Sedíš za volantom, ledva vidíš, “stírače stírají” prívaly z neba z čelného skla. Brodíš sa vo vode siahajúcej pomaly po svetlá. A aby toho nebolo málo, zrazu ti začne blikať nejaká divná kontrolka.

Čo treba urobiť, keď kontrolka zasvieti?

Nie veru, kontrolku dažďového senzora neriadi SHMÚ a nehlási nám zmenu počasia. A už vôbec nie NASA alebo mimozemšťania. Ani ti nejaké aktívne senzory nenašli dierku od hrdze, kadiaľ ti dnu zateká. A ani s tou kabrio strechou to nesúvisí.

Súvisiaci článok - Kontrolky v aute: Čo signalizujú rôzne kontrolky na palubovej doske?

Ono je to v tomto prípade presne o tom legendárnom: „stírače stírají, světla svítí.“ Táto kontrolka ti dáva výstražné znamenia, že stírače na svetlách síce stírají a světla svítí, ale nie automaticky.

Alebo inak, na automatickú funkciu musíš zabudnúť a jednoducho to musíš zapnúť manuálne. Pozri v manuáli, že čím, aby si bol pripravený, keď to príde. A keď doprší, nezabudni vypnúť.

V čom teda môže byť problém?

Kontrolka dažďového senzora alebo svetelného senzora zvykne svietiť nažlto vtedy, keď blbne samotný senzor. Presne ten, ktorý má aktivovať automatické zapínanie a vypínanie stierania a rozsvecovania svetiel. Alebo sa deje iná porucha tohto automatického tentononc. Funkčnosť svetiel a stieračov by nemala byť narušená, len si to proste musíš riadiť manuálne. A keď vybavíš v tom lejaku všetko, čo treba, zájdi do servisu. Aby neblikalo, nesvietilo, a hlavne aby stíralo a svítilo automaticky.

Neboj, na tvojej vytunenej 60-ročnej 110 R-ke ti to nezasvieti nikdy. Ale píšem pre každý prípad, aby si sa nezľakol, keď ti takéto čosi zasvieti. Môže sa totiž stať, ak jazdíš na čomsi novšom, čo si vie samo zapínať svetlá a ich stierače, keď prší. Áno, aj to už dávno vymysleli inžinieri a dokonca to aj funguje, tak, že to má aj vlastnú kontrolku. Lebo to veru nevyhútali „soudruzi z NDR“.

No a ver, že fakt nikdy nebudeš komplet napresno vedieť, čo všetko v tom tvojom autíčku máš.