Hennessey Venom F5 o výkone 1600 koní by mohol zdolať rýchlostný rekord Bugatti Chironu

Hennessey Venom F5
Novinky
Publikoval Denis

Ako sme ťa informovali už v predošlom článku, Hennessey Performance prednedávnom v Las Vegas odhalilo svoje nové superauto, Venom F5. Ťažko označiť toto auto len za "výkonné", keďže dvomi turbami preplňovaná V8-mička dodáva výkon 1600 konských síl a podľa spoločnosti dokáže prekročiť rýchlosť 480 km/h.

Bugatti by sa malo mať na pozore a radosť z nového rýchlostného rekordu, ktorý so svojím modelom Chiron pred niekoľkými týždňami dosiahlo, by mohla čoskoro pominúť. Narozdiel od modelu Venom GT, ktorý v minulosti neoficiálne dosiahol 432 km/h, F5 používa celkom nový motor - spomínaný osemvalec o objeme 7.4 litra, ktorého výkon bol navýšený o 356 konských síl na dych vyrážajúce číslo 1600 koní.

Výkon je sústredený do zadných kolies a o radenie sa stará sedemstupňová manuálna prevodovka a krútiaci moment dosahuje hodnotu 1763 Nm. John Hennessey, zakladateľ a riaditeľ svojej spoločnosti, tvrdí, že Venom F5 je v porovnaní s Chironom oveľa ľahší, a preto nebude čeliť problémom s pneumatikami.

Hoci sa žiadne výkonnostné testy zatiaľ nekonali, Hennessey odhaduje, že F5 zvládne zrýchlenie z 0-300 km/h za menej ako 10 sekúnd a zrýchlenie z 0-400 km/h za menej ako 20 sekúnd. Pre porovnanie, prednedávnom prekonaný rekord v zrýchlení z 0-400 km/h, ktorý si najskôr uchmatol Chiron a následne Koenigsegg Agera RS, aktuálne predstavuje čas 27 sekúnd. Ak sa Venom F5 dostane pod 20 sekúnd, pôjde o neveriteľne rýchle auto, ktoré pravdepodobne nezíska len jeden rekord, ale rovno dva (v zrýchlení a maximálnej rýchlosti).

Celkovo bude vyrobených 24 modelov Venom F5 a ako môžeš iste očakávať, cena bude viac než vysoká. Začína totiž na 1 400 000 eurách, pričom za zhruba 500 000 eur naviac si môžeš dokúpiť špeciálnu výbavu - nás by len zaujímalo, aká dodatočná výbava stojí pol milióna. No nevieme sa dočkať na to, kedy sa Hennessey so svojím Venom F5 pokúsi o zdolanie rekordu.