AUTORIDE

DPD bude doručovať balíky pomocou dronov už na dvoch pravidelných linkách vo Francúzku

DPD dodávka
Novinky
Tlačová správa
Publikoval Denis  

Spiatočná cesta autom medzi oboma obcami je dlhá 20 kilometrov a trvá približne 30 minút. Jazda dodávkou po horskej ceste je najmä v zimnom období nebezpečná a cesta je niekedy úplne neprejazdná. Vďaka novému spojeniu sa trasa zásielok skráti na 3 kilometre, ktorú dron zvládne za 8 minút. Zásielky sa navyše k zákazníkom bezpečne dostanú aj v prípade nepriaznivého počasia.

DPD na tejto linke po prvýkrát využije inovatívnu technológiu mobilného terminálu, ktorá bola vyvinutá v spolupráci s francúzskou spoločnosťou Atechsys. Mobilný terminál umožňuje vzlet a pristátie dronu priamo z bočných dverí kuriérskeho vozidla. Ak kuriér potrebuje doručiť balík pre zákazníka v Mont-Saint-Martin, zaparkuje na vyhradenom meste v obci Fontanil-Cornillon, naskenuje a pripevní balík na dron, aktivuje zariadenie a požiada o povolenie na vzlet. Počas svojej misie je robot v automatickom režime pod diaľkovým dohľadom Agentúry pre bezpečnosť letectva (DSAC). V cieľovej stanici je balík uložený do špeciálneho doručovacieho boxu v blízkosti radnice, ktorý chráni zásielku pred vplyvom nepriaznivého počasia. Zamestnanec radnice dostane SMS správu a e-mail o uložení balíka a odovzdá ho konečnému príjemcovi.

DPDgroup získalo povolenie na prvú leteckú linku pre drony už v roku 2016. Pomocou nej už dva roky prepravuje zásielky v južnom Francúzsku medzi mestami Saint-Maximin-la-Sainte-Baume a Pourrières. Skúsenosti z tejto oblasti chce postupne rozširovať aj do iných odľahlých miest.