Logo Autoride.sk

DPD bude doručovať balíky pomocou dronov už na dvoch pravidelných linkách vo Francúzku

Tlačová správa
Publikoval Denis -

DPD France, dcérska spoločnosť DPDgroup, získala povolenie na druhú pravidelnú linku pre drony vo Francúzsku. Nová vzdušná linka bude prepájať obce 
Fontanil-Cornillon a Mont-Saint-Martin v horskej oblasti Isère na juhovýchode Francúzska. Drony budú štartovať z mobilného terminálu, ktorý bude inštalovaný priamo v doručovacom vozidle.

Spiatočná cesta autom medzi oboma obcami je dlhá 20 kilometrov a trvá približne 30 minút. Jazda dodávkou po horskej ceste je najmä v zimnom období nebezpečná a cesta je niekedy úplne neprejazdná. Vďaka novému spojeniu sa trasa zásielok skráti na 3 kilometre, ktorú dron zvládne za 8 minút. Zásielky sa navyše k zákazníkom bezpečne dostanú aj v prípade nepriaznivého počasia.

DPD na tejto linke po prvýkrát využije inovatívnu technológiu mobilného terminálu, ktorá bola vyvinutá v spolupráci s francúzskou spoločnosťou Atechsys. Mobilný terminál umožňuje vzlet a pristátie dronu priamo z bočných dverí kuriérskeho vozidla. Ak kuriér potrebuje doručiť balík pre zákazníka v Mont-Saint-Martin, zaparkuje na vyhradenom meste v obci Fontanil-Cornillon, naskenuje a pripevní balík na dron, aktivuje zariadenie a požiada o povolenie na vzlet. Počas svojej misie je robot v automatickom režime pod diaľkovým dohľadom Agentúry pre bezpečnosť letectva (DSAC). V cieľovej stanici je balík uložený do špeciálneho doručovacieho boxu v blízkosti radnice, ktorý chráni zásielku pred vplyvom nepriaznivého počasia. Zamestnanec radnice dostane SMS správu a e-mail o uložení balíka a odovzdá ho konečnému príjemcovi.

DPDgroup získalo povolenie na prvú leteckú linku pre drony už v roku 2016. Pomocou nej už dva roky prepravuje zásielky v južnom Francúzsku medzi mestami Saint-Maximin-la-Sainte-Baume a Pourrières. Skúsenosti z tejto oblasti chce postupne rozširovať aj do iných odľahlých miest.


Diskusia: DPD bude doručovať balíky pomocou dronov už na dvoch pravidelných linkách vo Francúzku
G