Dostupná elektromobilita: Nová Škoda Epiq

Škoda Epiq
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Škoda Auto odtajnila názov svojho elektrického mestského crossoveru, a to spolu s dizajnovou štúdiou ponúkajúcou prvý pohľad na nový model. Cena modelu Škoda Epiq, ktorého predstavenie je naplánované na rok 2025, sa bude pohybovať okolo 25 000 eur.

  • Model Škoda Epiq rozšíri portfólio čisto elektrických vozidiel značky Škoda. Je to druhý zo šiestich nových elektromobilov, ktoré automobilka uvedie na trh v najbližších rokoch

  • Dizajnová štúdia ukazuje nový elektromobil v segmente malých mestských crossoverov

  • Výrazný, funkčný a autentický dizajn Modern Solid, priestranný interiér a batožinový priestor s objemom až 490 litrov

  • Široká škála nových technológií, možností konektivity a asistenčných prvkov, cena vozidla okolo 25 000 eur

Model s dĺžkou 4,1 metra ponúkne priestranný interiér a batožinový priestor s objemom až 490 litrov. Zvnútra aj zvonku bude plne vychádzať z nového výrazného, funkčného a autentického dizajnového jazyka automobilky Modern Solid. Ten sa prepojí s novými technológiami a pokročilými asistenčnými systémami.

Klaus Zellmer, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto, hovorí: "Pripravovaný model Škoda Epiq ponúkne za veľmi atraktívnu cenu výnimočnú hodnotu a priestranný interiér v kompaktnej karosérii. Počúvame našich zákazníkov, a preto rozširujeme naše portfólio čisto elektrických vozidiel do segmentu malých automobilov. Dizajnová štúdia modelu Škoda Epiq prináša moderný dizajn spojený s veľkým dojazdom a užívateľsky prívetivými technológiami. Kľúčovým aspektom pritom ostáva cenová dostupnosť."

Dĺžka 4,1 m, dojazd na jedno nabitie vyše 400 km a batožinový priestor s objemom až 490 l

Nová digitálna dizajnová štúdia značky Škoda ukazuje kľúčové prvky a vlastnosti pripravovanej novinky. Malý mestský crossover Škoda Epiq s dĺžkou 4,1 metra ponúkne dostatok priestoru pre päť osôb a batožinový priestor s objemom až 490 litrov. Vnútri vozidla, ale aj vonku, sa uplatňuje nový dizajnový jazyk Modern Solid. Automobil ponúkne na jedno nabitie maximálny dojazd viac ako 400 kilometrov.

"Nový dizajnový jazyk Modern Solid harmonicky kombinuje inteligentné funkcie a praktickosť s atraktívnym vzhľadom a naším prístupom k udržateľnosti. Dizajnová štúdia modelu Škoda Epiq stelesňuje všetky kľúčové prvky nášho nového dizajnového jazyka," uvádza Oliver Stefani, šéfdizajnér spoločnosti Škoda Auto.

Modern Solid: výrazný, funkčný a autentický dizajn po novom interpretuje tradičné črty značky Škoda

Nový dizajnový jazyk Modern Solid kombinuje robustnosť, funkčnosť a autenticitu. Dizajnová štúdia modelu Škoda Epiq má výrazne tvarovanú kapotu s moderným nápisom Škoda. Lesklá čierna maska Tech-Deck Face predstavuje nové poňatie prednej časti vozidla Škoda a zároveň ukrýva elektrické zariadenia, ako je radar a predná kamera.

Po stranách Tech-Deck Face sa nachádzajú LED moduly v tvare písmena T s dvojitou funkciou denného svietenia a smerových svetiel. Predné svetlomety sú umiestnené v nižšej, sekundárnej polohe. Ich svetelné moduly disponujú technológiou LED Matrix a dizajnom inšpirovaným kubizmom. Súčasťou robustného predného nárazníka je spojler lakovaný v odtieni Unique Dark Chrome.

Bočný pohľad na vozidlo charakterizuje výrazná, vysoko umiestnená línia, ktorá zdôrazňuje mohutné boky vozidla a vizuálne oddeľuje presklené horné partie od zvyšku karosérie. Pod jej úrovňou sa nachádzajú podbehy kolies zvýraznené lemovaním a aerodynamicky optimalizované kolesá. Nízka, mierne sa zvažujúca línia strechy prechádza do strešného spojlera, čím sa dosahuje optimálna aerodynamika.

Zadná časť vozidla zaujme robustným nárazníkom či nápisom Škoda lakovaným v odtieni Unique Dark Chrome. Minimalistický vzhľad dizajnovej štúdie modelu Škoda Epiq podčiarkuje matný metalický lak vo farbe biela Moon. Na zaujímavosti jej pridávajú detaily strešných nosičov, kolies a predného i zadného nárazníka prevedené vo farbe oranžová Flashy.

Minimalistický, funkčný interiér a nové technológie

Škoda Epiq bude prvým sériovým vozidlom s minimalistickým interiérom v koncepte Modern Solid, ktorý sa bude zameriavať na odolné, praktické a udržateľné materiály. Ponúka otvorenú odkladaciu schránku s bezdrôtovým nabíjaním mobilných telefónov vo voľne stojacej stredovej konzole, rovnako ako aj ďalšie schránky na odloženie drobností.

Simply Clever prvky sa nachádzajú aj v batožinovom priestore, a to napríklad háčiky na tašky, cargo elementy, upevňovacie prvky alebo odkladací priestor ukrytý pod podlahou. Na dvojramennom volante sa objavuje nový nápis Škoda, ako aj fyzické tlačidlá a haptické otočné ovládače uľahčujúce ovládanie základných funkcií počas jazdy.

Užívateľský zážitok umocňuje mobilný digitálny kľúč, ktorý umožňuje širokú škálu nastavení prostredníctvom smartfónu. Škoda Epiq podporuje aj obojsmerné nabíjanie, vďaka čomu sa z vozidla stáva pojazdné elektrické úložisko, ktoré môže poskytovať energiu domácim a iným spotrebičom.

Výrazné meno pre dôležitý míľnik v histórii značky Škoda

Škoda Epiq sa stane míľnikom v histórii značky Škoda nielen vďaka atraktívnej cene, čo zdôrazňuje aj jej výrazné a ľahko rozpoznateľné meno. Začiatočné písmeno "E" označuje elektrický model Škoda, zatiaľ čo písmeno "Q" na konci radí vozidlo do rodiny SUV.

Slovo "Epiq" je odvodené od starogréckeho slova "epos", ktoré znamená "slovo" alebo "verš", ale aj "príbeh" alebo "báseň". Tento názov vyvoláva pozitívne asociácie ako napríklad skvelý, výnimočný alebo pozoruhodný. Škoda Epiq chce inteligentnými funkciami a všestrannosťou naplniť potreby zákazníkov orientujúcich sa tak na rodinu, ako aj na životný štýl.

Tento malý mestský crossover sa bude vyrábať v španielskej Pamplone ako spoločný projekt vývoja a výroby značiek Škoda, Cupra a Volkswagen, ktoré tvoria skupinu objemových značiek Core koncernu Volkswagen. Spoločnosť Škoda Auto investuje v najbližších rokoch do svojej transformácie v oblasti elektromobility 5,6 miliardy eur.

Prvým vozidlom uvedeným na trh v rámci blížiacej sa kampane zameranej na elektromobily bude kompaktné SUV Škoda Elroq. Jeho predstavenie je naplánované na jeseň tohto roka.