Bugatti si teraz môže pomocou 3D tlačiarne vytlačiť brzdové strmene z titanu!

Bugatti brzdy
Novinky
Publikoval Denis

Technológiu 3D tlače zrejme netreba predstavovať, nejedná sa o žiadnu prevratnú novinku. Rovnako tak ani značku Bugatti, ktorá sa môže právom nazývať klenotom VW koncernu. Je známe, že výrobca jedného z najdrahších automobilov sveta (Bugatti Chiron) s cenovkou 2,5 milióna eur, sa okrem výroby predražených automobilov venuje aj technologickému výskumu. A práve vďaka tomu sa teraz môže pochváliť vôbec prvými brzdovými strmeňmi z titanu, ktoré vytlačila 3D tlačiareň.

Brzdové strmene z titanu vytlačené 3D tlačiarňou sú skutočná novinka, no neznamená to, že Bugatti Chiron sa nemôže pochváliť jedinečnými brzdami. Zrejme tušíš, že auto s tak obrovským výkonom a maximálnou rýchlosťou potrebuje naozaj solídne brzdy. Bugatti Chiron má jedny z najväčších brzdových strmeňov na svete, pričom sú vyrobené z kovaných hliníkových zliatin, no zatiaľ čo tie vážia takmer 5 kilogramov, nové 3D tlačiarňou vytlačené brzdové strmene sú až o 40% ľahšie a zároveň silnejšie vďaka takzvanej Ti6Al4V titanovej zliatine.

Rozmery nových brzdových strmeňov sú 41 cm na dĺžku, 21 cm na šírku a 13,6 cm na výšku, pričom ich váha je len 2,9 kg. Dizajn a návrh tejto novinky prebehol v Laserovom centre v Severnom Hamburgu a trval 3 mesiace, pričom tlač brzdových strmeňov z novej zliatiny trvala 45 hodín.

Bugatti týmto rozhodne nekončí. Zatiaľ, čo tím pracuje na tom, aby skrátil proces výroby brzdových strmeňov z titanovej zliatiny, stihli sa tiež pochváliť najdlhším komponentom vytlačeným pomocou 3D tlačiarne - viac ako 60cm dlhé rameno stierača, ktoré váži iba 400 gramov! Tešíme sa, s čím nás dokážu v budúcnosti prekvapiť.