Ako sa nenechať ošidiť pri kúpe ojazdeného auta: 10 najčastejších podvodov

image by carVertical
Novinky
Tlačová správa
Publikované

Výber nového ojazdeného vozidla by mal byť radosťou, ale v súčasnosti je na trhu veľa podvodníkov, ktorí sa budú snažiť znepríjemniť celý proces tým, že sa budú snažiť nalákať bežných vodičov na drahé podvody. V skutočnosti sú podvody na trhu s ojazdenými vozidlami veľmi časté.

Aj z tohto dôvodu odborníci zo spoločnosti carVertical, ktorá sa zaoberá spracovaním údajov o automobiloch, pripravili niekoľko tipov, ako môžu kupujúci lepšie rozpoznať bežné podvody a vyhnúť sa tomu, aby ich podvodníci oklamali a obrali o peniaze.

Platba vopred

Podvodníci zverejňujú inzeráty áut, ktoré sa na prvý pohľad môžu javiť ako naozaj výhodné. Potom presvedčia potenciálneho kupujúceho, že sa auto nachádza na vzdialenom mieste, a požiadajú ho, aby poslal peniaze vopred ešte predtým, ako si auto pozrie.

Podvodníci často predstierajú, že o auto má záujem veľa kupujúcich, aby na kupujúceho vyvinuli tlak. Keď kupujúci naletí na tento trik, pošle peniaze podvodníkovi, ktorý ich potom okamžite vyberie z účtu, vymaže inzerát a a už ho nikdy nikto neuvidí.

Podvodné webové stránky predajcov

Svoje praktiky podvodníci posunuli tak ďaleko, že dokonca vytvárajú podvodné webové stránky ponúkajúce „výhodné“ ponuky. Tieto webové stránky sú často veľmi podobné známym sieťam predajcov automobilov a používajú takmer identické webové odkazy.

Keď zákazníci nájdu tieto ponuky a kontaktujú údajného predajcu, často ich podvodník požiada o platbu vopred - čím ich pripraví o peniaze. Kupujúci by mali vždy venovať zvýšenú pozornosť akejkoľvek webovej stránke, najmä ak cez ňu plánujú poslať peniaze. A ak ponuka vyzerá príliš dobre na to, aby bola pravdivá, pravdepodobne ide o podvod.

Predávajúci tají, že auto bolo dovezené

Niekedy sa predajcovia vyhýbajú poskytnutiu informácií o histórii vozidla pochádzajúceho zo zahraničia. Aj keď bolo auto dovezené pred 5 alebo 8 rokmi, stále ide o cennú informáciu, ktorá môže byť pre kupujúceho pri rozhodovaní veľmi dôležitá.

Dovoz auta na Slovensko je relatívne jednoduchý a lacný proces, preto sa mnoho áut často kupuje v jednej krajine, ale nakoniec sa prevezú do inej krajiny, kde sa potom predávajú. Pri cezhraničných transakciách však môže dôjsť k manipulácii s počtom najazdených kilometrov a niektoré poškodenia môžu dokonca zmiznúť z histórie.

Facebook Marketplace

Falošné inzeráty na autodiely sú na Facebooku veľmi obľúbené, konkrétne na trhovisku (Facebook Marketplace). Často ide o inzerát na sadu kolies alebo vzácny bodykit pre populárne modely, čím sa vytvára ilúzia výhodnej kúpy.

Podvodník požiada kupujúceho o prevod peňazí vopred a potom zmizne. Bohužiaľ, na platforme Facebook Marketplace sa však pravosť inzerátu kontroluje len minimálne. Okrem toho Facebook neponúka zákaznícku podporu, takže kupujúci by mali byť veľmi opatrní a peniaze poslať predávajúcemu až po osobnom odovzdaní alebo kontrole.

Podvody so stáčaním kilometrov

Medzi ďalší obľúbený podvod medzi nepoctivými predajcami patrí stáčanie najazdených kilometrov. Je to preto, lebo podvodníci chcú umelo zvýšiť hodnotu predávaného vozidla. V prípade starších vozidiel sa počet najazdených kilometrov dá stočiť ručne. V prípade novších vozidiel je proces stáčania kilometrov možný prostredníctvom diagnostického zariadenia.

Pri podvodoch so stáčaním kilometrov dochádzá k tomu, že vozidlo vyzerá oveľa mladšie - akoby malo najazdených oveľa menej kilometrov, než v skutočnosti má. Vodič sa tak vystavuje riziku, že si kúpi auto s rôznymi problémami a preplatí zaň, pretože jeho hodnota je v skutočnosti oveľa nižšia.

Skryté vady

Tu a tam dôjde k nejakému poškodeniu, čo je celkom bežné. Podvodní predajcovia však radi zatajujú históriu poškodenia vozidla alebo kupujúcemu neoznámia podrobnosti o poškodení. Jediným spôsobom, ako odhaliť históriu vozidla, je preto jeho kontrola.

Kúpa ojazdeného vozidla s vážnym poškodením v minulosti by mohla kupujúceho nakoniec stáť veľa peňazí navyše za neočakávané opravy. Nehovoriac o tom, že vozidlo môže mať štrukturálne poškodenie, ktoré môže následne ohroziť bezpečnosť vodiča.

Falošný prehľad histórie vozidla

Niektorí podvodní predajcovia vylepšujú svoje praktiky falšovaním prehľadov o histórii vozidla, aby si kupujúci myslel, že vozidlo, ktoré predáva, nemá žiadne nedostatky.

Ak má predávajúci už pripravený prehľad histórie vozidla, napríklad v tlačenej podobe, je možné, že z histórie vozidla vymazal niektoré významné udalosti. Kupujúci by si preto mal prehľad histórie vozidla vytvoriť sám, aby sa vyhol napríklad aj tomuto podvodu.

Taxíky alebo vozidlá z prenájmu

Vo všeobecnosti by ste sa mali vyhýbať vozidlám, ktoré sa využívali na krátkodobé prenájmy spoločnostiam poskytujúcim zdieľanie vozidiel a taxislužbám, pretože tieto vozidlá bývajú veľmi opotrebované a stávajú sa z nich žrúti peňazí. Nepoctiví predajcovia však často zatajujú skutočnosť, že ich autá boli použité na tieto účely.

Najväčším problémom áut používaných na účely carsharingu alebo prenájmu áut je vysoký počet studených štartov. To znamená, že motor a niektoré ďalšie komponenty už môžu mať svoje najlepšie dni za sebou. Auto tak už nemusí byť také spoľahlivé, ako by ste očakávali.

Na druhej strane, taxíky majú zvyčajne najazdených veľa kilometrov, čo spoznáte podľa opotrebovania interiéru - môžete si to všimnúť najmä na zadných sedadlách. Keďže väčšina taxíkov krúži po mestách, kupujúci by si v prípade záujmu o takéto vozidlo mali dôkladne skontrolovať brzdový systém a komponenty odpruženia.

Ukradnuté autá

Takmer všetky ukradnuté vozidlá končia na čiernom trhu a zlodeji ich predávajú na náhradné diely. Niekedy sa však tieto autá môžu objaviť aj v internetových bazároch alebo na sociálnych sieťach.

Ak si kúpite kradnuté auto, môže to znamenať mnoho dní, ak nie týždňov, márneho snaženia sa získať svoje peniaze späť. Kontrola histórie vozidla vám pomôže zistiť, či nebolo auto nahlásené ako kradnuté.

Podozrivé spôsoby platby

Podvodníci vám takisto môžu tvrdiť, že neprijímajú platby bežným bankovým prevodom, ale uprednostňujú platby prostredníctvom služieb, ako je napríklad Western Union.

V tomto momente by ste mali obchod odmietnuť, pretože by to pre vás malo byť varovným signálom. Podvodníci si totiž môžu vytvoriť falošný doklad totožnosti, aby od vás vylákali peniaze, ale auto, za ktoré ste zaplatili, nikdy neuvidíte.