Adaptive Drive: Ako funguje systém aktívnej regulácie podvozku od BMW?

Adaptive Drive - Systém adaptívneho podvozku
Pod kapotou
Publikoval Denis

Adaptive Drive je systém aktívnej regulácie podvozku, ktorý bol vyvinutý automobilkou BMW. Tento systém umožňuje nastaviť charakteristiku podvozku automobilu, podľa požiadaviek vodiča alebo automaticky v závislosti od jazdných podmienok a kvality vozovky.

Systém aktívnej regulácie podvozku v podstate kombinuje systémy DCC (Dynamic Chassis Control) a Dynamic Drive (aktívne stabilizátory).

Obsah

Ako funguje systém Adaptive Drive:

Systém Adaptive Drive počas jazdy automaticky obmedzuje náklony karosérie a nastavuje charakteristiku tlmičov. Rôzne senzory a snímače zaznamenávajú množstvo informácií, ako napríklad rýchlosť jazdy, uhol natočenia kolies, pozdĺžne či priečne zrýchlenie automobilu a podobne. Informácie sú následne poslané do riadiacej jednotky, ktorá na ich základe upraví nastavenie podvozku.

Tento systém môže meniť nastavenie torzných stabilizátorov či ovládať tuhosť tlmičov.

Nastavenie Adaptive Drive:

Vodič automobilu so systémom Adaptive Drive môže upravovať nastavenia podvozku podľa svojich aktuálnych požiadavkov, pričom má na výber z troch rôznych nastavení ako SPORT, NORMAL či COMFORT.

Napríklad po stlačení tlačidla SPORT dôjde k zvýšeniu tuhosti tlmičov a stabilizátorov. Pri stlačení tlačidla COMFORT nastane pravý opak. Systém aktívnej regulácie podvozku teda zvyšuje nielen komfort, ale aj bezpečnosť jazdy.

Video animácia znázorňujúca Adaptive Drive od BMW: